Жорстка рецесія скасовується, але й до виходу з кризи ще далеко. Як МВФ оцінює економічні перспективи 2024-го
І що прогнозують інші інвестбанки – інфографіка
Міжнародний валютний фонд 30 січня опублікував оновлений звіт World Economic Outlook. У ньому містяться прогнози як для світової економіки загалом, так і для окремих країн зокрема.
Порівняно з попереднім звітом, який вийшов ще в жовтні 2023 року, у прогнозах МВФ побільшало позитиву. За оцінками фонду, в умовах зниження темпів інфляції та стійкості окремих економік до кризи (зокрема, йдеться про США) ризик глибокої рецесії, найімовірніше, уже позаду.
Водночас геополітична нестабільність, яка провокує коливання цін на сировинні товари, та збереження високих відсоткових ставок можуть призвести до уповільнення темпів зростання ВВП у різних регіонах. Mind вивчив новий звіт МВФ та виокремив основні «пророцтва».
Як зростатиме світова економіка? Фонд очікує, що 2024 року глобальний ВВП зросте на 3,1%. Це на 0,2 в. п. краще за попередній прогноз МВФ. Отже, економічне зростання у 2024 році буде таким самим, як і у 2023-му. 2025 року світовий ВВП зросте на 3,2%.
Оцінки МВФ оптимістичніші, ніж прогнози, які оприлюднили Світовий економічний форум (WEF), посилаючись на опитування 1500 економістів та експертів, а також Світовий банк (СБ). WEF пророкує 2024 року уповільнення більшості великих економік, а СБ вважає, що темпи зростання світового ВВП у 2024-му виявляться найнижчими за останні 30 років.

Щодо окремих країн і регіонів МВФ дає такі прогнози.
- Розвинені економіки: ВВП США у 2024 році зросте на 2,1%, єврозони – на 0,9%, Японії – на 0,9%, Великої Британії – на 0,6%, Канади – на 1,4%.
- Економіки, що розвиваються: зростання ВВП Китаю у 2024 році становитиме 4,6%, Індії – 6,5%, Бразилії – 1,7%, Мексики – 2,7%, Саудівської Аравії – 2,7%, Південної Африки – 1%.
До речі, для України МВФ жодних прогнозів не озвучив. Він згадує нашу країну лише в тому контексті, що продовження війни між Україною та рф, як і раніше, створює загрозу для відновлення світової економіки.
Що з торгівельними показниками? Темпи світової інфляції 2024 року в порівнянні з 2023 роком уповільняться на 1 в. п. – до 5,8%. У 2025 році показник інфляції становитиме 4,4%. У розвинених економіках зниження темпів інфляції буде помітнішим, ніж у тих, що розвиваються.
Інфляційні чинники в кожному регіоні є різними. Але загалом поліпшення цінової ситуації пов'язане з тим, що багато країн продовжують дотримуватися жорсткої грошово-кредитної стратегії (у США та Європі відсоткові ставки, як і раніше, знаходяться на рекордно високому рівні). Крім того, ціни на енергоносії давно пройшли свій пік, що сприятливо впливає на інфляцію. Наприклад, вартість газу повернулася до значень початку 2021 року, а ціни на нафту тримаються на рівні, на якому вони були незадовго до вторгнення рф в Україну.
Зокрема, за прогнозами МВФ ціни на нафту в 2024 році до 2023 року знизяться на 2,3%, а ціни на неенергетичні товари майже на 1%.
Також МВФ очікує, що світова торгівля у 2024 році зросте на 3,3% проти 2023 року, а у 2025-му – на 3,6%. При цьому темпи зростання торгівлі в розвинених економіках будуть приблизно вдвічі нижчими, ніж у тих, що розвиваються.
Які сценарії для світової економіки окреслив МВФ? Міжнародний валютний фонд вважає, що зростання глобальної економіки у 2024–2025 роках може відхилитися від прогнозів як у більшу, так і меншу сторону.
- Прискоренню зростання ВВП можуть сприяти активніший дезінфляційний тренд, збереження фіскальної підтримки економік із боку урядів, подолання економічного застою у Китаї, впровадження інноваційних рішень із застосуванням штучного інтелекту, які дозволять підвищити продуктивність праці та знизити витрати бізнесу.
- Фактори, які можуть призвести до погіршення глобальної економічної ситуації – зростання цін на сировинні товари на тлі геополітичних проблем (загострення на Близькому Сході, війна в Україні) та кліматичних шоків, подальше посилення грошово-кредитної політики для приборкання темпів інфляції, поглиблення рецесії в Китаї, надмірна бюджетна консолідація (різке зростання податків і скорочення витрат) у різних країнах.
Головні рекомендації, які дає МВФ, є такими. Центробанкам недоцільно зволікати з пом'якшенням монетарних умов, але й не слід знижувати відсоткові ставки занадто різко. Крім цього, урядам необхідно виважено підходити до питань оподаткування та бюджетної консолідації. При дотриманні таких умов можна розраховувати на збереження стійких темпів економічного зростання.
Що прогнозують інші міжнародні інститути та інвестбанки? Крім МВФ, свої макропрогнози опублікували й озвучили провідні інвестиційні банки та компанії, серед яких Goldman Sachs, Deutsche Bank, Allianz, а також неурядові організації, такі, як ООН.
Загальний прогноз близький до оцінок МВФ і СБ. Зростання світового ВВП у 2024 році перебуватиме в межах 2,2–2,8%, а темпи інфляції становитимуть 2,8–4,6%.


При цьому ризики для світової економіки, які фігурують у цих звітах, особливо не відрізняються. Це геополітична напруженість, дедалі більша інтенсивність і частота екстремальних погодних явищ, жорсткі фіскальні умови, перебої у торгівлі та логістиці.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].