Бізнес зустрівся з Головою та керівництвом НБУ

Бізнес зустрівся з Головою та керівництвом НБУ

Обговорювали валютну лібералізацію, податки та економічні прогнози на 2024 рік

Бізнес зустрівся з Головою та керівництвом НБУ
Фото: пресслужба НБУ

На початку лютого представники компаній – членів Європейської Бізнес Асоціації провели зустріч з керівництвом Національного банку. Підприємці зустрілись із очільником регулятора Андрієм Пишним, його заступником Юрієм Гелетієм, директорами та фахівцями профільних департаментів.

Мова йшла про питання валютного регулювання, підсумки 2023 та плани на 2024 рік в цьому контексті. Зокрема, голова НБУ наголосив, що у 2023 році країна гарно спрацювала – економіка зросла більш ніж на 5%, а інфляція скоротилась до 5%.

У 2023 році Україна отримала $43 млрд міжнародної допомоги, з якої майже третина – гранти. Це на $11 млрд більше, ніж у 2022.

Завдяки переходу до режиму керованої гнучкості курсу множинність курсів наразі відходить у минуле – так, різниця між курсами скоротилась до 1-2% з 10-11% рік тому. Покращився баланс між попитом та пропозицією валюти – завдяки, зокрема, роботі морського коридору за підтримки ЗСУ.

Урегулювання грального бізнесу збільшило надходження до держбюджету у 14 разів порівняно з 2022 роком та в 50 разів порівняно з в 2021 роком – до 10,4 млрд грн.

Водночас, наразі одним із важливих викликів, які вбачає регулятор, є повернення експортної виручки в державу. Це питання вирішується на найвищому державному рівні. Для протидії «чорному експорту» НБУ посилив дисципліну банків щодо валютного нагляду за такими операціями, а також комунікацію з податковою службою та митною службою. Також відбулося скорочення граничних строків розрахунків операціями для аграрного експорту зі 180 до 90 днів.

Рух НБУ у напрямі валютної лібералізації відбувається у межах Стратегії пом'якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування. У планах НБУ на 2024 рік – завершити виконання першого етапу пом'якшення обмежень (питання репатріації «нових» дивідендів) та поступово рухатися до другого етапу валютної лібералізації, що спільнота підтримує (сплати % закордонним кредиторам тощо).

На важливості цих кроків в розмові акцентував увагу і бізнес. Є також запит з боку бізнесу щодо гривні, що знаходиться на рахунках міжнародних компаній в Україні. Але подальший рух у напрямі реалізації Стратегії можливий лише тоді, коли будуть сформовані необхідні передумови, тому НБУ працюватиме над їх забезпеченням. Адже це позитивно впливатиме на бізнес в Україні у 2024 році.

Загалом же у відповідній постанові НБУ №18 близько 60 виключень чи обмежень. В Уряду також є можливість звернень з конкретним клопотанням – яке пом’якшення і як потрібно змінити.

Щодо прогнозів на 2024 рік, важливим припущенням базового сценарію НБУ є отримання Україною достатнього рівня міжнародної допомоги. Очікувана сума на цей рік – $37 млрд.

Найближчі тижні стануть вкрай важливими щодо міжнародної допомоги, адже у США будуть приймати рішення про пакет міжнародної допомоги. Саме в частині отримання міжнародної допомоги сконцентровані ризики цього року, тому Україні критично важливо нарощувати власний ресурс.

Інфляція в 2024 році прискориться (наразі 5,1%), але НБУ розуміє як з цим працювати, щоб повернути інфляцію в 2025 до цільового діапазону 4-6%, а у 2026 році – до цілі 5%. 

Наприкінці голова НБУ ще раз наголосив, що регулятор прагне допомогти шукати українському бізнесу можливості для розвитку. НБУ переконує і МВФ у важливості валютної лібералізації. Але приватний капітал не прийде, якщо країну буде «лихоманити». Тому вкрай важливо дотримуватись встановлених вимог і правил та зберігати макрофінансову стійкість. Проте і говорити про те, що заважає, теж варто, та спільно напрацьовувати дієві рішення.

Зі свого боку підприємці наголосили, що було б добре, щоб і правоохоронні органи підтягнули ефективність свої роботи та взаємодію з бізнесом. Це б точно допомогло стимулювати роботу української економіки. Крім того, важлива робота з інвесторами – і хоча це не є пріоритетом НБУ, вкрай важливо, що регулятор розуміє та приймає це як свою роботу.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло