Скільки зерна Польща імпортує з України та росії
І які обсяги збіжжя отримує ЄС від країни-терориста
Напередодні польські фермери знову анонсували страйки на кордоні з Німеччиною. Раніше аналогічні плани вони озвучували щодо кордону зі Словаччиною. Крім того, досі є проблеми для транзиту вантажів з України через україно-польський кордон. Чому поляки не зацікавлені в українському збіжжі та скільки вони імпортують із рф, Mind пропонує дізнатися з матеріалу Notes from Poland.
Переклад підготовлено партнером Mind – Бюро перекладів MK:translations
Читайте також: 50 відтінків протесту польських фермерів. Хто і що за цим стоїть насправді
Імпорт зерна з росії до Польщі подвоївся у 2023 році та став п'ятим за величиною зростання серед країн – учасниць ЄС. Проте це лише невелика частка зерна, що імпортується до Польщі з України, попри скорочення більш як наполовину торік через торгову суперечку Варшави та Києва.
Ці дані, отримані від статистичної агенції ЄС Євростат, з'явилися на тлі відновлення дебатів про імпорт сільськогосподарської продукції до Польщі, коли польські фермери минулого місяця розгорнули масові протести проти українського зерна, яке, як вони стверджують, «наводнює» ринок.
У відповідь на це польський уряд, що очолив владу в середині грудня, пообіцяв домагатися посилення обмежень ЄС щодо імпорту з України, але водночас закликав до встановлення ембарго на білоруське та російське зерно, яке досі потрапляє до блоку.

Читайте також: Польща хоче запровадити тотальний контроль агропродукції з України. До чого готуватися експортерам?
Скільки імпортує Польща з рф?
Дані Євростату показують, що 2023 року Польща імпортувала приблизно 12 700 тонн російського зерна (гречки, проса, канаркового насіння, меслину та кукурудзи) проти 6100 тонн у попередньому році.
Показник 2023 року став найвищим зафіксованим у Польщі з 2018 року, коли імпорт з росії сягнув майже 20 700 тонн.
Проте торішній імпорт російського зерна становив лише 1,3% зерна, що потрапляє до Польщі з України, яке становить трохи більше за 1 мільйон тонн. Однак такий показник – це менш як половина від 2,4 млн тонн українського зерна, що було імпортовано до Польщі 2022 року.

Того року росія розпочала повномасштабне вторгнення до України, що включало блокаду чорноморських шляхів експорту. У відповідь ЄС послабив правила імпорту та транзиту української сільськогосподарської продукції.
Це призвело до того, що фермери з Польщі та інших країн, які межують з Україною, почали стверджувати, що раптовий зріст імпорту призвів до колапсу цін, що спричинило значні економічні труднощі.
Як наслідок, у 2023 році тодішній польський уряд від партії «Право і справедливість» (ПіС) тимчасово запровадив односторонні заборони імпорту та транзиту українського зерна попри те, що ЄС має виключну компетенцію щодо торгової політики. Однак фермерські протести, зокрема блокування кордону з Україною, відтоді тривають.
Після зустрічі з очільниками фермерів прем'єр-міністр Дональд Туск, голова уряду, що замінив ПіС у грудні, оголосив, що домагатиметься посилення обмежень ЄС щодо імпорту з України, встановлення ембарго на російське та білоруське зерно, а також часткового виходу із «Зеленої угоди» ЄС.
Слухайте також: КОНТЕКСТ | Чому польські фермери блокують кордон з Україною
Скільки збіжжя було імпортовано з рф до ЄС?
Загалом у ЄС торік було імпортовано 1,54 млн тонн зерна з росії (тоді як у 2022 році було імпортовано 970 000 тонн), що є найвищим показником з 2018 року, коли імпорт досяг майже 2 млн тонн.
Серед країн, щодо яких є дані Євростату, найбільші пропорційні зростання імпорту російського зерна зафіксовано в Естонії (майже 1600%), Італії (386%) та Нідерландах (138%). У Польщі спостерігалося п'яте за розміром зростання у блоку – 107,5%.
В абсолютних значеннях імпортовані Польщею 12 700 тонн російського зерна є сьомим найбільшим показником ЄС, що далеко відстає від лідерів: Італії (473 700 тонн), Латвії (420 000 тонн), Греції (264 600 тонн) та Іспанії (256 600 тонн).

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].