Собачий розплідник за 61 млн грн. Як ФДМУ безуспішно намагається приватизувати збанкрутілий Рівненський радіотехнічний завод
І чому фонду довелося знизити його стартову ціну вдвічі

Фонд державного майна (ФДМУ) 19 березня проведе аукціон із продажу 50%+1 акція Рівненського радіотехнічного заводу (Рівнерадіозавод). Стартова ціна, з якої розпочнуться торги, становить 60,8 млн грн.
Для нового власника підприємство може стати майданчиком для релокації бізнесу з регіонів, що знаходяться поблизу зони бойових дій. Але в портфоліо заводу є кілька темних плям, які відштовхують потенційних покупців: це велика кредитна заборгованість, загальний жалюгідний стан активів і давній конфлікт з ексдиректором підприємства, який самовільно розмістив на його території собачий розплідник. Які ще «родзинки» заховано в цьому лоті, вирішив дізнатися Mind.
Як і чому завод перетворювався на руїну? Рівненський радіотехнічний завод у 1980-х працював на оборонну промисловість і випускав техніку спеціального призначення, а у 1990-х почав виробляти радіоапаратуру. Тоді ж підприємство стало акціонерним товариством, половина акцій заводу перейшла його працівникам, а пакет 50%+1 акція залишився у власності держави.
2007 року відбулася остаточна приватизація заводу – і державну частку в його капіталі було продано ТОВ «Енергоінвест». Ця компанія стала власником контрольного пакета акцій підприємства, посаду директора обійняв Юрій Бойко (тезка депутата Верховної Ради та колишнього міністра енергетики).

За умовами приватизації, новий власник заводу зобов'язався нарощувати обсяги випуску продукції, інвестувати в розвиток підприємства та зберегти штат співробітників.
Юрій Бойко у 2008 році розповідав, що всі домовленості виконуються. За рік від моменту приватизації у завод було вкладено суму, заплановану для інвестицій на три роки. Крім того, було налагоджено випуск газових лічильників, автопричепів, електроплит, пекарського обладнання та інфрачервоних обігрівачів. Також завод планував збирати з китайського комплектовання скутери (моторолери) і продавати їх.
Фонд держмайна почав проводити перевірки підприємства й навесні 2011 року дійшов висновку, що власник заводу не провів обіцяної модернізації виробництва, працівники не одержали індексацію зарплат, тому масово звільнялися.
У результаті ФДМУ домігся розірвання договору про приватизацію 50%+1 акція Рівнерадіозаводу. Остаточне рішення ухвалив Вищий господарський суд 14 січня 2015 року. Він визнав законність повернення контрольного пакета акцій підприємства державі, мотивуючи це доведеним фактом невиконання «Енергоінвестом» договірних зобов'язань.
Що відбувається з приватизацією заводу? ФДМУ виставляє 50%+1 акцію Рівненського радіотехнічного заводу на приватизацію не вперше.
Починаючи з листопада 2023 року фонд намагався провести вже 10 аукціонів, але безрезультатно. Практично всі торги не відбулися через відсутність учасників, а три останні аукціони (у грудні 2023 року, у лютому та на початку березня 2024-го) були скасовані.
Спочатку ФДМУ мав намір продати пакет акцій заводу, що належить державі, за 121,6 млн грн. Потім початкову ціну було знижено вдвічі. Для порівняння: у 2007 році 50%+1 акцію Рівненського радіотехнічного заводу було приватизовано за 26 млн грн, що становило близько $5 млн. Але на той момент завод був підприємством із перспективою розвитку, яке функціонувало.
Сьогодні ФДМУ готовий продати те, що залишилося від заводу, за $1,6 млн. Проте черги з охочих не спостерігається.
Що залишилося від підприємства на момент приватизації? На цей час Рівненський радіотехнічний завод не провадить діяльність, оскільки Господарський суд Рівненської області ще в лютому 2014 року визнав його банкрутом і відкрив ліквідаційну процедуру.
ФДМУ уточнює, що ліквідатор від попереднього керівництва не отримав первинних документів, тому бухгалтерська й фінансова звітність за останні 10 років відсутня.
Про завод на березень 2024 року відомі такі дані:
- основний вид економічної діяльності, згідно з КВЕД, – «Виробництво обладнання зв'язку»;
- активи станом на 31 серпня 2023 року – 243,1 млн грн, статутний капітал – 11,2 млн грн;
- прострочена кредиторська заборгованість на 31 серпня 2023 року – 18,5 млн грн, у тому числі борги із зарплати – 12,5 млн грн та борги перед держбюджетом – 1,8 млн грн;
- об'єкти нерухомості та земельні ділянки на балансі підприємства – 6 приміщень (корпусів) загальною площею 68,6 тис. кв. м, насосна станція площею 163 кв. м. Ця нерухомість розташована на земельній ділянці площею 113,8 тис. кв. м. Є також сховище площею 2,6 тис. кв. м, але воно продажу не підлягає.
Серед умов приватизації ФДМУ вказує, що новий власник буде зобов'язаний погасити протягом шести місяців заборгованість заводу із заробітної плати та перед державним бюджетом.

Що ще цікаво: фонд не конкретизує, хто саме володіє рештою акцій заводу. Відомо лише те, що станом на 31 серпня 2023 року понад 22,4 млн акцій перебували у приватній власності. Але хто ці акціонери – невідомо.
Що за історія із собачим розплідником на території заводу? Проблемний статус підприємства не обмежується його неплатоспроможністю та повною розрухою.
На території Рівнерадіозаводу розташовується собачий розплідник, який належить згаданому Юрію Бойку, якого давно звільнено з посади генерального директора підприємства. У цьому розпліднику Бойко займається розведенням тибетських мастифів.
Юрій Бойко організував розплідник на земельній ділянці, на якій знаходиться нерухомість, що належить заводу. За даними відкритих джерел, договір оренди землі закінчився ще в листопаді 2014 року. Бойко не лише не ліквідував розплідник, а й намагався в судах відстояти своє право й надалі користуватися земельною ділянкою.
Протягом 2016–2021 років суди кількох інстанцій – Рівненський міський суд Рівненської області, апеляційний суд Рівненської області та Рівненський апеляційний суд – підтвердили незаконність розміщення собачого розплідника та зобов'язали Юрія Бойка звільнити самовільно зайняту земельну ділянку.
За даними ФДМУ, станом на 31 серпня 2023 року Бойко судові рішення так і не виконав.
Крім цього, на розгляді в Господарському суді Рівненської області перебуває позов приватного підприємства «Інтерекопласт» про стягнення із заводу 46 млн грн. Також Господарський суд Рівненської області 28 грудня 2023 року ухвалив рішення про стягнення з Рівненського радіотехнічного заводу на користь «Інтерекопласт» 36,4 млн грн, які підприємство сплатило в червні 2011 року за недійсними договорами. Уточнимо, що саме «Інтерекопласт» свого часу користувалося частиною площ заводу й збирало там моторолери.
Хто може зацікавитися заводом-банкрутом? Головна та, напевно, єдина цінність Рівненського радіотехнічного заводу для потенційного покупця – його зручне розташування.
Велика відстань від лінії фронту дає можливість розмістити на цьому майданчику бізнес, який вже працює. Наприклад, складські приміщення чи виробничі потужності. До того ж територія заводу знаходиться фактично в межах міста Рівного, але при цьому лише за 4 км від траси М 06 Київ – Чоп, що значно спрощує логістику.
До речі, на сайті Рівненської обласної держадміністрації так і сказано, що придбання заводу є відмінним проєктом завдяки географії його розміщення, великій площі території та наявності підключення до комунікацій.
Втім реальність не така яскрава. Мільйонні борги, дивна історія із собачим розплідником, судові позови й загальний стан підприємства є факторами, які вкрай негативно впливають на привабливість об'єкта. Не слід забувати про те, що друга половина акцій підприємства – у руках невідомої кількості акціонерів. Усе це створює додаткові ризики та загрожує майбутньому власнику контрольного пакета витратами, які можуть дорівнювати сумі, сплаченій їм за приватизацію.
Саме тому ФДМУ проводить повторний аукціон із продажу 50%+1 акція Рівнерадіозаводу за стартовою ціною, яка вдвічі нижча за ту, що була виставлена спочатку. Хоча й 61 млн грн за такий проблемний актив – надто багато.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].