5 мільярдів від ЄС, 2 мільярди від Японії та мільярд від МВФ. Хто продовжує фінансувати Україну?
Mind Explains

5 мільярдів від ЄС, 2 мільярди від Японії та мільярд від МВФ. Хто продовжує фінансувати Україну?

І скільки грошей надійде з-за кордону до кінця року

5 мільярдів від ЄС, 2 мільярди від Японії та мільярд від МВФ. Хто продовжує фінансувати Україну?
Фото: depositphotos.com

Україна за січень – березень 2024 року отримала майже 25% зовнішнього фінансування, яке потрібне державному бюджету на весь поточний рік. За даними Міністерства фінансів, протягом I кварталу (виключно з останніми чотирма днями березня) обсяг надходжень ззовні становив приблизно $8,7 млрд. Нагадаємо, що мінімальна сума закордонного фінансування, якого Україні потребує у 2024 році, становить $37 млрд.

На найближчі місяці очікування щодо фінансової підтримки досить оптимістичні. Лише у квітні – травні Україна може одержати від іноземних партнерів понад $5 млрд. Звідки Україна матиме міжнародну допомогу та що й кому за це «винна», розбирався Mind.

Звідки надходять кошти на потреби держбюджету? З огляду на ту інформацію, яку оприлюднив Мінфін, за січень, лютий і неповний березень поточного року основними джерелами фінансування загального фонду держбюджету були:

  • Євросоюз, який виділив $4,88 млрд кредитних коштів за програмою Ukraine Facility;
  • Канада, яка надала позику на $1,47 млрд;
  • Японія, від якої Україна отримала $526 млн кредиту та грант на $604 млн, тобто $1,13 млрд у підсумку;
  • Норвегія, від якої надійшов грант у розмірі $295 млн;
  • МВФ, який під кінець березня перерахував новий транш на суму $880 млн у рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility, EFF).

Крім цього, Мінфін із початку року розмістив облігації внутрішньої держпозики (ОВДП) більш ніж на 107 млрд грн, що еквівалентно $2,8 млрд.

Джерело фінансування/донор Обсяг фінансування, $ млрд Вид фінансування
Євросоюз 4,88 Позика
Канада 1,47 Позика
Японія 1,13 Грант та позика
МВФ 0,88 Позика
Норвегія 0,3 Грант

Джерело: дані Мінфіну

На які суми може розраховувати Україна в майбутньому? 26 березня стало відомо про те, що Рада директорів Світового банку схвалила кредит Україні на суму $1,5 млрд. Кошти будуть надані під гарантії Японії у розмірі $984 млн і під гарантії Великої Британії на суму $516 млн.

Тобто фактичне рішення вже ухвалено. Гроші надійдуть до України найближчим часом. Можливо, навіть до кінця березня.

Як уточнив міністр фінансів Сергій Марченко, залучені кошти будуть спрямовані на підтримку держбюджету – фінансування першочергових соціальних і гуманітарних видатків.

Крім цього, у квітні-травні має надійти чергова порція коштів від Євросоюзу у вигляді двох траншів – на 1,5 млрд євро та 1,9 млрд євро, що в сумі дасть 3,4 млрд євро, або приблизно $3,7 млрд.

«Ці кошти підтримають першочергові невоєнні бюджетні витрати та міжнародні резерви. Тож Україна гарантовано закриває левову частину потреб у зовнішньому бюджетному фінансуванні першої половини 2024 року», – прокоментував голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

У більш віддаленій перспективі Україна розраховує отримати чергові порції кредитних коштів від МВФ. Попередньо черговість траншів буде такою: $2,3 млрд – у липні, $2,1 млрд – у вересні й ще $2,1 млрд – у грудні 2024 року. Це $6,5 млрд загалом.

Крім того, на III та IV квартал заплановано виділення ще двох траншів від Євросоюзу за програмою Ukraine Facility (сума наразі невідома).

Також залишається можливість, що США все-таки розблокують фінансування України, що стане непоганою підмогою для держбюджету.

«Зрозуміло, що без американської допомоги на суму приблизно $10 млрд нам важко буде пройти другу половину року. Але є обґрунтовані надії, що після затвердження постійного бюджету США до 30 вересня 2024 року Палата представників Конгресу вже у квітні повернеться до голосування за пакет допомоги Україні», – вважає Данило Гетманцев.

Звідки буде фінансування Якою буде сума, $ млрд Коли надійдуть гроші
Світовий банк 1,5 Березень – квітень
Євросоюз 3,7  Квітень – травень
МВФ 6,5 Липень, вересень та грудень
Реструктуризація зовнішнього боргу 4,5* Квітень – червень

Джерело: дані податкового комітету парламенту

*Мається на увазі сума, яку вдасться зекономити на боргових платежах

Що відбувається з поверненням «старих» боргів? Окрім залучення нового фінансування, Україна продовжує повертати попередні борги.

За даними Мінфіну, за квітень 2024 року наша держава має витратити на погашення зовнішніх боргів трохи більше 30 млрд грн, а витрати на обслуговування цих боргів досягнуть 9 млрд грн. У травні буде легше: погашення зовнішнього боргу становитиме 3 млрд грн, обслуговування – 8,7 млрд грн.

Найскладнішим буде вересень. Цього місяця доведеться неабияк «розщедритися» і направити на погашення та обслуговування зовнішніх боргів майже 177 млрд грн.

Втім представники української влади продовжують вести переговори із зовнішніми кредиторами. До кінця першого півріччя має відбутися реструктуризація комерційного зовнішнього боргу (основну його суму становлять єврооблігації уряду), що дозволить заощадити державній скарбниці $4,5 млрд. Так, це не фінансування у чистому вигляді. Але ця сума також може бути спрямована на невідкладні бюджетні потреби.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло