Нервове свято НАТО: чи згуртувала війна в Україні членів Альянсу та коли чекати демаршу США
Mind Explains

Нервове свято НАТО: чи згуртувала війна в Україні членів Альянсу та коли чекати демаршу США

4 квітня 2024 року Організація Північноатлантичного договору святкує 75-ту річницю

Нервове свято НАТО: чи згуртувала війна в Україні членів Альянсу та коли чекати демаршу США
Фото: NATO

Організація вперше за багато десятиліть згуртована та цілеспрямована. Війна росії проти України змусила НАТО згадати мету свого утворення – в якості протиставлення експансіоністським апетитам москви. Мета існування блоку протягом попередніх трьох десятиліть, що минули з припинення холодної війни, була невизначеною і недостатньо зрозумілою. І саме зараз, коли на запитання «проти кого дружити» нарешті отримано – нехай і ту саму – відповідь, щодо самого факту існування Альянсу замислився його найважливіший учасник – Сполучені Штати Америки. Точніше, не стільки США, скільки перспектива повернення Дональда Трампа до Білого дому.

Кандидат від Республіканської партії своїми заявами неодноразово давав зрозуміти, що не вважає НАТО найуспішнішим в історії військовим об’єднанням, множником американського впливу на Європу та захисником свободи та демократії – радше вимагачем, що обкрадає Сполучені Штати. І, здається, владімір путін подобається Дональду Трампу більше за всіх очільників країн – членів Альянсу.

Ба більше, експрезидент уже завдав шкоди НАТО, заявивши, що дозволить путіну робити що завгодно з країною-членом у тому випадку, якщо вона витрачатиме на оборону менше 2% свого ВВП.

НАТО для України. Погляд з Європи

Міністри закордонних справ країн – членів НАТО 3 квітня зібрались у Брюсселі, щоб обговорити два пункти: створення п’ятирічного фонду в розмірі понад 100 млрд євро, кошти якого будуть використовуватися для допомоги Україні, та перспективи очолити Українську оборонну контактну групу.

Фінансовий інструмент є «трампо-стійким» і не стосуватиметься американських постачань зброї – незалежно від того, залишаться вони чи новий президент США їх скасує. Але він здатен дати Києву таку потрібну впевненість у завтрашньому дні. Рішення щодо фонду має бути погоджено до липня поточного року, коли у Вашингтоні відбудеться офіційне святкування 75-ї річниці.

«Ми дійсно віримо, що підтримка України має якнайменше залежати від короткотермінових заяв, а більше – від довгострокових зобов’язань НАТО», – сказав Єнс Столтенберг, генсек Альянсу, презентуючи ідею фонду.

Проте не всі члени об’єднання єдині у своїх намірах. Традиційно, проти виступив Будапешт. «Угорщина не підтримає жодної пропозиції, що наблизить НАТО до війни чи перетворить оборонний союз на атакувальний», – написав у Х Золтан Ковач, представник Будапешту. Це може стати проблемою, адже важливі рішення мають бути ухвалені одноголосно всіма 32 членами НАТО. З іншого боку, угорський уряд відомий спробами шантажувати західні країни та корисним вмінням вчасно «виходити до вбиральні», як це свого часу продемонстрував Віктор Орбан.

Щодо головування у Рамштайні – тут вже не погоджуються Штати. Ідея європейців цілком зрозуміла: застрахувати шляхи й перспективи надання військової допомоги Україні. Проте американці ухопилися за лідерство, звертаючи увагу, що коаліція налічує понад 50 країн-учасниць і саме американське лідерство зібрало їх за одним столом.

Тож поки США демонструють зацікавленість у проактивній допомозі Україні. Проте і європейці вже не пасуть задніх, демонструючи волю (піонером у цьому став Еммануель Макрон, який розбурхав Старий світ).

Чи можливе НАТО без США?

Є й інші думки. Дехто з команди першого терміну Дональда Трампа вважає, що він може вивести США з Альянсу, якщо переможе в листопаді 2024 року. Це стане сейсмічним зсувом у світовій геополітиці та справжнім подарунком для путіна.

Проте існує думка, що всі наведені вище погрози – лише передвиборча риторика. Коли Трамп був при владі, його вибрики насправді мали на меті закликати особливо непоступливих членів Альянсу збільшити оборонні бюджети. Проте будь-яка можливість того, що НАТО не виконає свою фундаментальну обіцянку разом захищати кожного зі своїх членів – Стаття 5 Договору НАТО – поставить хрест на перспективах блоку.

Останнім часом у Вашингтоні час від часу обговорюють цю тему. Консенсус наразі полягає в тому, що президент насправді не здатен просто так, одноосібно, взяти й вивести Сполучені Штати з будь-якого об’єднання. Однак ніхто не може змусити головнокомандувача дати чи не давати наказ вести бойові дії у разі нападу на одну з країн НАТО. І якщо він скомандує американським військам залишити Європу, ніхто не зможе цей наказ оскаржити.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло