Smart power. Як впровадження Smart Grid впливає на український ринок та змінює економіку
Партнерський матеріал

Smart power. Як впровадження Smart Grid впливає на український ринок та змінює економіку

Системні зміни в підходах до керування електромережами невідворотні

Про виклики для сучасної української енергетики зараз не говорить лише лінивий. Але поточна ситуація вимагає не лише розмов, а й дій. І от 20 травня Міністерство енергетики України схвалило Дорожню карту розвитку «розумних мереж», акценти якої – стійкість до воєнних ризиків та стихійних лих, розвиток і модернізація за європейськими стандартами.

Крім того, документ пропонує стимули на рівні державної політики для переходу від копальної енергетики до енергетики відновлюваної.

Бізнес, навіть не чекаючи «дорожніх карт» від уряду, теж впроваджує – а дехто і прискорює – модернізацію енергомереж та впроваджує інновації. Зокрема, один із найбільших операторів системи розподілу електроенергії в Україні – ДТЕК Одеські електромережі.

Smart power. Як впровадження Smart Grid впливає на український ринок та змінює економіку

Smart is the new black

  • Можливості для пожвавлення та розвитку бізнесу українських компаній.

БЛІЦ-ІНТЕРВ'Ю: Руслан Слободян, Голова Державної інспекції енергетичного нагляду України

Руслан Слободян, Голова Державної інспекції енергетичного нагляду України
Руслан Слободян, Голова Державної інспекції енергетичного нагляду України

– Технологія Smart Grid в Україні системно почала впроваджуватись з жовтня 2022 року, коли Уряд схвалив відповідну Концепцію (на термін до 2035 року). Раніше були окремі пілотні проєкти. Тепер ми намагаємося впорядкувати всі процеси, систематизувати і привести до спільного займенника роботи, які ведуть різні оператори систем розподілу в цьому напрямку.

Навіть до повномасштабного вторгнення існували суттєві проблеми із забезпеченням належного рівня надійності електропостачання, що негативно впливало загалом на економіку. Індекси SAIDI I SAIFI, особливо якщо розглядати повні, а не регуляторні індекси, були далекими від середньоєвропейських, а більш характерними для не надто розвинених країн. Тому модернізація мереж давно назріла.

Розбудова Smart Grid створює велике поле можливостей для пожвавлення українського бізнесу. Навіть в умовах глобалізації, коли окремі комплектуючі можуть вироблятися за кордоном, кінцеве обладнання все-одно збирається тут, в України. Часто в країну завозиться не готове електроенергетичне обладнання, а таке, що потребує максимальної адаптації під внутрішню специфіку і доопрацювання технічних рішень.

Взагалі «розумні мережі» знаходяться на стику технологій електроенергетики, ІТ і зв'язку.

Ними займаються компанії – виробники електротехнічного обладнання, але водночас вони мають поєднати свої технології з IT-рішеннями і адаптувати їх під українські системи комунікації та звʼязку.

– Яка функція Держенергонагляду у впровадженні Smart Grid?

– Наша установа має відношення до реалізації технічної політики в Україні. Зокрема, ми надаємо висновки щодо пріоритетності технічних рішень, які відображені в інвестиційних програмах і планах розвитку операторів системи розподілу. Тобто, коли ОСР готує план розвитку чи інвестиційну програму, а це досить великий, об'ємний документ з багатьма заходами, то ми контролюємо, чи передбачають вони заходи із розбудови «розумних мереж».

– Коли перевагами «розумних мереж» зможуть скористатися українські споживачі?

– Плани доволі сильно порушує війна, тому ОСР зараз обмежено впроваджують елементи «розумних мереж», а не в таких обсягах, як передбачалось до повномасштабного вторгнення.

На момент розробки Концепції впровадження «розумних мереж» очікувалося, що основні заходи будуть виконані впродовж 10 років від початку реалізації програми в 2022 році. Тобто десь до 2032 року ми могли вийти на європейські показники надійності електропостачання. Тепер очевидно, що ці плани відтерміновуються.

Але це не означає, що споживачі не зможуть відчути в найближчі роки поступові зміни на краще. Бо «розумні мережі» – це технологія, яка дає позитивний ефект дуже швидко, навіть коли впроваджена обмежено. Є такі етапи, що мають пріоритет саме зараз, особливо в наших надскладних умовах. «Розумні мережі» дають можливість втримати керованість мережею під час війни.

Тому не буде перебільшенням сказати, що російська агресія прискорила модернізацію української енергосистеми – і магістральних, і розподільних мереж. Це, зокрема, стосується автоматизації підстанцій.

Від іноземних партнерів не раз доводилось чути, що вони відверто вражені, як українським енергетикам в умовах війни взагалі вдається втримати керованість мережею. Це виклик, з яким не кожна країна може справитись. Але нам це вдається. Тому й з усіма роботами для розбудови «розумних мереж» ми поступово впораємось.

Smart power. Як впровадження Smart Grid впливає на український ринок та змінює економіку

  • Виробники обладнання (енергетичне обладнання + цивільне використання дронів для обслуговування мереж)
  • Можливості для професійного зростання українських спеціалістів в енергетиці через співпрацю із західними партнерами. Трансформація ринку праці – створення нових робочих місць та професій, потрібних для обслуговування «розумних мереж»
  • Можливості для українських розробників – технологічні стартапи – розробка IT для керування Smart Grid, кібербезпека
  • Стимули для розвитку телекомунікаційних технологій – 5G, ємність та доступність телекомунікаційних мереж.
  • Залучення просьюмерів. Коментар.


Заключна частина. Зміни зі швидкістю світла для української енергетики та загалом – економіки, через впровадження «розумних мереж», для якого стимулом стала реальність українського військового часу – безпекові пріоритети.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло