Темні часи закінчуються? Світовий банк поліпшив прогноз глобальної економіки
Але економічному розвитку й надалі загрожують усе більша популярність протекціонізму та торговельні бар’єри
11 червня Світовий банк оприлюднив черговий – цього разу дещо поліпшений – прогноз розвитку глобальної економіки, паралельно зазначивши, що проти допандемічних років загальне зростання загальмувалося, небагаті економіки перебувають під тиском, а торговельні бар’єри та політика протекціонізму містять загрозу подальшому економічному зростанню майже в усіх регіонах світу. Mind вивчив документ, аби зрозуміти, на які саме аспекти звертає увагу СБ, прораховуючи економічні перспективи людства.
У чому саме полягає оптимізм? Останній випуск звіту «Глобальні економічні перспективи» містить дещо оптимістичніші висновки, ніж були в попередніх публікаціях. Так, Світовий банк прогнозує, що зростання глобальної економіки поточного року сягне аж 2,6%.
Оптимізм полягає в тому, що ще в січні 2024 року економісти СБ вважали найвищим значенням 2,4%, а більш потужне зростання планували на 2025 рік – у розмірі 2,7%. Оновлені показники свідчать, що світова економіка дещо стабілізувалася, частково вже адаптувавшись до наслідків пандемії COVID-19 і впливу війн в Україні та на Близькому Сході.
«Після чотирьох років тяжких наслідків пандемічних обмежень для економіки, війн, інфляційного зростання та монетарних обмежень, світова економіка, схоже, приходить до тями», – прокоментував звіт провідний економіст Світового банку Індерміт Гілл. Нові показники все ж значно нижчі за середній показник у 3,1%, який світова економіка демонструвала протягом десятиліття до COVID-19.
Поліпшення прогнозу спричинили сталість і стійкість національної економіки США, яка перевищує очікування навіть попри історично високі процентні ставки. Взагалі розвинуті економіки демонструють зростання, що не перевищує 1,5% на рік, особливо мляво справи йдуть у Європі та Японії. Щоправда, наступного року показник поліпшиться, за прогнозом сягнувши 1,7%. Натомість економіки, що розвиваються, перебувають у значно кращій формі, додаючи по 4% на рік. Очолюють цю групу Китай та Індонезія.
Кому й досі буде непереливки? Водночас у найбідніших економіках світу все ще спостерігається повільне зростання, яке гальмують інфляція та потреба обслуговування великих боргових зобов’язань. Звіт банку свідчить, що протягом наступних трьох років економіки країн, населення яких становить приблизно 80% населення планети, продемонструють повільніші темпи зростання, ніж вони мали до пандемії.
Тож, попри невеличке загальне поліпшення, яке економісти Всесвітнього економічного форуму назвали «обережним оптимізмом», експерти Світового банку констатували, що ціни знижуються набагато повільніше, ніж це прогнозувалося шість місяців тому.
Чим стурбовані провідні економічні аналітики? Загалом світова інфляція може сповільнитися до 3,5% у поточному році та становити лише 2,9% наступного року. Таке уповільнення може негативно вплинути на загальну ситуацію: центробанки можуть відкласти зниження процентних ставок, вичікуючи цільових показників. Це своєю чергою вплине на економіки країн, що розвиваються, погіршивши їхні перспективи розвитку.
Попри поліпшення прогнозу глобальна економіка продовжує зазнавати впливу через російську війну в Україні та невизначеності – через перспективи перетворення війни між Ізраїлем і Хамасом у Газі на ширший регіональний конфлікт, до якого будуть залучені не лише Ліван, а й Ірак та Сирія.
Напруженість у торгівлі та економічних відносинах між двома найбільшими світовими економіками – США й Китаєм – також не демонструє тенденції до зниження і може значно вплинути на світову торгівлю. Минулого місяця Білий дім впровадив нові імпортні квоти на електрокари з Китаю, а також залишив в дії обмеження, накладені ще в каденцію Дональда Трампа.
Європейський Союз у цьому також не пасе задніх, запровадивши 25% мита на китайські електричні автомобілі. Ці дії викликані дедалі більшим занепокоєнням щодо нечесної конкуренції через урядову підтримку китайських виробників і перевиробництво.
Що не так із протекціонізмом? Економісти Світового банку зазначають, що численні «політики, які спотворюють торгівлю», набули розповсюдження ще за часів пандемії. Вони попереджають, що таке спотворення ланцюгів постачання робить їх неефективними, оскільки переніс виробництва до іншої країни стає більш вигідним кроком, бо дозволяє уникнути імпортних мит.
«Подальше збільшення розмірів і впровадження нових мит несе значні ризики для глобального економічного розвитку. Зростання непередбачуваності торгових політик та подальше слабшання багатосторонніх торгових систем – обидва фактори залежать від посилення обмежувальних заходів у торгівлі – можуть вкрай негативно вплинути на зростання», – йдеться у звіті.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].