Тім Кук не вічний. Хто наступним очолить Apple?

Тім Кук не вічний. Хто наступним очолить Apple?

У самій компанії та навколо неї вже точаться активні дискусії на цю тему

Тім Кук не вічний. Хто наступним очолить Apple?
Фото: DR

Конференція для розробників Apple WWDC 2024 поставила крапки над «ї»: компанія з Купертіно не збирається пасти задніх у галузі штучного інтелекту. Генеральний директор Apple Тім Кук і перший віцепрезидент Крейг Федерігі представили Apple Intelligence – набір функцій штучного інтелекту на базі ChatGPT-4o від OpenAI.

«Яблучний» інтелект буде доступний в iOS 18, iPadOS 18 і macOS Sequoia безплатно та без реєстрації. Він допомагатиме у створенні зображень, буде вбудованим у Siri, розумітиме особистий контекст користувача гаджета й сортуватиме повідомлення. Функціонал першочергово стане доступним тільки в США й лише англійською мовою. Згодом з'явиться і підтримка інших мов, але коли – невідомо.

Ця інформація справила враження на інвесторів – Apple тимчасово стала найдорожчою компанією світу. Щоправда, потім ажіотаж знизився, але не зник зовсім: інвестори продовжують стежити за новинами від компанії.

Окрім презентації нових характеристик, біржових стрибків і супутніх новин, багато хто спостерігав за іншим – за спікерами. Волл-стріт останнім часом сильно переймається наступником генерального директора Apple Тіма Кука й тому дуже уважно стежить за тими, кого Кук запрошує на сцену, хто є його довіреною особою та хто відповідатиме за найбільш перспективні напрямки роботи компанії. Серед цих людей і обиратимуть наступника, вважають оглядачі Bloomberg.

Тім Кук змінив Apple за час, протягом якого є генеральним директором, – з 2011 року, коли посів посаду замість Стіва Джобса. Він представив нові категорії продуктів (iWatch), вивів компанію на нові ринки (стримінг) і навіть вдався до зухвалої спроби популяризувати змішану реальність (Vision Pro).

Він лишається за кермом цього бізнесу значно довше, ніж середній очільник компанії зі списку Fortune 500, і у свої 63 ще й старший за більшість. Проте, навіть якщо він шукатиме когось, хто відкриє нову главу історії Apple, буде проблемою знайти таку людину, яка здатна відразу й надовго замінити Тіма Кука.

Кук не надто змінив менеджерський склад компанії, лишивши там майже всіх, хто потрапив до нього за часів Стіва Джобса. Окрім виняткового залишення посади дизайнером Джоні Айвом і недовгого перебування на посаді головної з продажів Ангели Арендтс, команда протягом останнього десятиліття не зазнала змін. Як і Кук, ключові особистості цього внутрішнього кола мають уже доволі похилий вік та значні статки, тож могли б вийти на пенсію багато років тому.

А компанії є над чим працювати. Вона перебуває під прицілом регуляторів у США та Європейському Союзі та намагається захистити власну бізнес-модель маркетплейсу застосунків AppStore, який приносить Apple $20 млрд щорічно. Падають продажі смартфонів, а в Китаї продавати їх уже важче, враховуючи заборону урядовцям мати iPhone.

Паралельно компанія намагається зменшити виробничу залежність від китайських заводів, контрактуючи заводи в інших країнах і намагаючись при цьому не розсердити Пекін. І ніхто не скасовував вічне очікування споживачів на «щось новеньке». Після релізу Vision Pro та закриття проєкту електрокара, найімовірніше, це стане головним завданням наступника – представити щось нове.

Хто наступний?

В інтерв’ю співачці Dua Lipa та її подкасту At Your Service у листопаді 2023 року Тім Кук вперше ґрунтовно прокоментував питання наступника. «Я можу зіграти в ящик просто завтра. Моя робота – приготувати декілька осіб на посаду наступника, і я справді хочу, щоб це була людина зсередини Apple. Тож моя роль переконатися, що є кілька таких кандидатур, з яких можна обрати». Він навіть не натякнув, хто ці люди, проте зазначив, що в компанії є «дуже детальні» плани.

Тоні Сакконагі, аналітик компанії Sanford C Bernstein, який понад два десятиліття оглядає Apple, каже, що наступництво стало головною темою серед інвесторів. «Переглядаючи список топменеджерів, неможливо зрозуміти, як це працюватиме. Хочеться зрозуміти, чому ситуація з наступним лідером настільки непрозора й утаємничена. Виникає запитання: чи є взагалі в Apple комплексний і продуманий план передачі керівництва», – каже він.

Тім Кук не вічний. Хто наступним очолить Apple?

Кілька джерел, посвячених у процес, нещодавно говорили із журналістами агенції Bloomberg, проте просили не розкривати їхнє інкогніто, оскільки вони не уповноважені на офіційні коментарі. За їхніми словами, якщо Кук незабаром подасть у відставку, його майже стовідсотково замінить операційний директор компанії Джеф Вільямс, який кілька років тому очолив список потенційних наступників СЕО.

2015 року Тім Кук призначив того операційним директором – першим відтоді, як сам Кук обіймав цю посаду за Стіва Джобса. Того ж року Вільямс виводив на ринок перший власний продукт часів Кука – Apple iWatch. Чотирма роками пізніше Джеф замінив Джонні Айва на посаді очільника дизайну продуктів і програмного забезпечення.

Проте Вільямсу 61 рік, і джерела всередині компанії вказують, що його навряд чи варто сприймати довгостроковим наступником Кука. Рада директорів компанії, імовірно, наполягатиме на призначені людини, яка, як Джобс і Кук, обійматиме посаду принаймні десять років. «Якби мене спитали п’ять років тому, кандидатура Джефа була основною на посаду нового генерального директора, однак повільність оновлення топменеджменту створює проблему з наступником», – каже один з директорів Apple.

Як довго ще Кук протримається на посаді?

Наразі немає причин припускати, що зміна керівника неминуча. Тім Кук може й один із найстарших керівників технологічних компаній, проте зовсім не найстарший СЕО глобальної корпорації. «Якщо Трамп чи Байден можуть бути президентом у 80, Тім Кук може очолювати Apple ще багато років. Взагалі генеральний директор має бути автоматично звільнений у віці 65 років. Світ змінився», – каже одне із джерел в Apple.

Тім Кук іще навіть не натякнув, як довго обійматиме посаду – хіба що сказав Dua Lipa про «якийсь час» – його оточення вважає, що найближчі три роки він лишатиметься у кріслі. Після цього, вирують чутки, він опікуватиметься благодійним фондом, який розпоряджатиметься статками, що їх Кук накопичив за час роботи в Apple.

Якщо так станеться, то обізнані люди вказують на Джона Тернуса, голову продуктової розробки, як на майбутнього генерального директора Apple. У компанії, успіх якої завжди залежав він створення гаджетів, що змінювали світ навколо, підвищення головного інженера до очільника буде логічним. Тернус, якому ще немає 50, зможе головувати протягом доволі тривалого часу, забезпечивши Apple щонайменше десятиліття стабільності «а-ля Кук».

Чому саме Джон Тернус може стати наступним?

Тернуса люблять у компанії, і він спромігся заслужити повагу Кука, Вільямса та інших лідерів. «Тіму він дуже подобається, бо він здатен гарно представляти свої ідеї, у нього спокійний характер, він не робить в імейлах різких заяв і є стриманим в ухваленні рішень. У нього багато менеджерських якостей Кука», – розповідає про Тернуса один із близьких до керівництва співробітників Apple.

Крістофер Стрінгез, колишній провідний інженер компанії, назвав його «довіреною особою», яка впоралася з будь-якої роллю в рамках підвищення. Едді Кью, топменеджер Apple та близький друг Тіма Кука, у приватних розмовах висловлює сподівання, що саме Тернус стане наступним генеральним директором Apple.

Компанія планомірно робить Тернуса обличчям своїх продуктів. Саме він був у головній ролі під час презентації нового iPad 7 травня, представляючи нові iPad та iPad Air. Торік він поїхав у турне Європою, де обговорював екологічні ініціативи Apple (зона інтересів Кука). Однак значущим прикладом звеличення Тернуса є його грудневе 30-хвилинне інтерв’ю, переважно про чипи. «Це було потужно. Він виступав у ранковому ефірі з темою, яка навіть не є його профільною галуззю, і він був наче кандидат у президенти», – каже один із колишніх топменеджерів Apple.

Тім Кук не вічний. Хто наступним очолить Apple?

Тернус долучився до Apple 2001 року – для роботи над зовнішніми моніторами для Mac. За часів Джобса Джон був на занадто низькій посаді, щоб взаємодіяти із засновником. За два десятиліття він спромігся стати відповідальним за всю лінійку iPad, а згодом – і за Mac, AirPods та у 2020 році – за iPhone. Роком пізніше він офіційно очолив продуктовий напрям. А нещодавно команда розробки Apple Watch почала звітувати саме перед Тернусом, як раніше перед Вільямсом.

Тернус відомий як об’єднувач, якому вдалося налагодити більш тісну співпрацю між розробниками гаджетів і програмного забезпечення, що сприяло низки поліпшень, на кшталт OLED-дисплея в iPad. Кажуть, що він особисто занурений у розробку продуктів і в обхід менеджерів середньої ланки спілкується напряму з інженерами. Колеги кажуть, що він є вирівнювачем у компанії, де не бракує роздутого его. «Я вважав, що він гарно справляється зі своєю роботою і при цьому є доволі скромним. Це важко сказати про більшість менеджерів, які прямо чи опосередковано наслідують Стіва Джобса», – розповів колишній віцепрезидент Apple.

А хто проти?

Тернусу не бракує і недоброзичливців. Дехто вважає його політиканом, якого не поважають провідні інженери компанії через те, що він не зосереджений на стратегії, не робить сміливих технологічних придбань і не є інноватором.

Також скептики вказують, що Тернус не перебував у центрі продуктових рішень останніх років. Він лише був залучений до останніх поколінь Apple Watch і нічого не зміг зробити для успіху розробки стратегії «розумного дому». Інші менеджери, а не він, вирішили зробити ставку на робототехніку, хоча саме він зараз очолив цей напрям, разом зі штучним інтелектом. І пори те, що Тернус допоміг Apple розробити та почати експлуатацію власних чипів, дехто з керівництва вважає, що відокремитися від Intel треба було кількома роками раніше.

Варто зазначити, що Тернус брав обмежену участь у двох останніх найамбітніших проєктах Apple – окулярах Vision Pro й електромобілі. Як ми вже знаємо, проєкт автомобіля виявився провалом, та й окуляри поки що себе не дуже проявили, тож наразі незрозуміло, чи стане ця обмежена участь плюсом або мінусом для його репутації. Також на своєму рахунку Джон має і особисті невдачі, що спіткали його після розширення зони відповідальності за межі напряму Mac: зокрема, Touch Bar – дисплей над клавіатурою MacBook Pro, який дуже засмутив користувачів і зник із ноутбуків за п’ять років після появи.

«У них справжні проблеми. Тернус – гарний хлопець, але він відверто новачок. Він радше один із компанії, аніж готовий менеджер чи відповідальна особа. Щоб очолювати кількатрильйонну компанію треба бути головним», – прокоментувала кандидатуру Тернуса особа, близька до керівництва Apple. Інший співрозмовник натякнув: Джону треба попрацювати над самоствердженням – і додав, що той розуміє, над чим йому варто попрацювати. Насправді найважливішим є питання, чи буде Джон Тернус готовий стати лідером компанії, коли Тім Кук вирішить відійти від справ.

І це ще не все...

Окрім Тернуса, також називаються імена Крейга Федерігі, голови розробки програмного забезпечення, якого знають фанати Apple та про кого кажуть, що він є добре обізнаним із корпоративними питаннями, що перебувають поза зоною його компетенції, та Дейдри О'Браєн, відповідальної за продажі й доброї подруги Тіма Кука. Проте люди, близькі до керівництва компанії, не вважають ці кандидатури можливими.

На керівництво Apple найближчими роками очікують великі зміни. Повноваження ветеранів на кшталт колишнього голови продуктової розробки Дена Річчіо та ексочільника маркетингового напрямку Філа Шіллера добігають кінця, частина потроху готується до пенсії. «У якийсь рік, не знаю в який саме, всі ці люди підуть. Тоді в компанії утвориться значний вакуум», – каже один із топменеджерів.

Щовесни Apple влаштовує те, що називається «Топ 100» – закритий корпоративний захід, що зазвичай проходить у Долині Кармел у Каліфорнії і збирає найважливіших людей компанії. Цього березня Тернус був зіркою заходу, презентувавши технологічну дорожню карту Apple.

Він і раніше опікувався цим напрямом, але до цього року – у ролі ведучого, який представляв різних спікерів, які відповідали за свої напрями. А 2024 року він провів усю презентацію самостійно. Один з тих, хто відвідував захід, сказав, що всім була зрозуміла ця зміна: «Його готують».

Тім Кук не вічний. Хто наступним очолить Apple?
Дейдра О'Браєн і Крейг Федерігі

Допоки точаться дебати, хто стане наступним генеральним директором Apple, деякі скептики вважають, що краще було б запросити сторонню людину. «Єдиний шлях не стати компанією на кшталт IBM – знайти когось із по-справжньому революційною новою ідеєю. Наразі незрозуміло, хто це має бути», – каже працівник Apple на умовах анонімності.

Проте такий сценарій, найімовірніше, не розглядається. Компанії щоразу доволі складно інтегрувати сторонню особу, яка приходить на керівну посаду, нагадав один із керівників Apple. «Це має бути інсайдер, тому що це – культ», – вважає він.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло