Угорщина підіграла кремлю: чим візит Орбана до москви розгнівав Захід

Угорщина підіграла кремлю: чим візит Орбана до москви розгнівав Захід

Експерти пояснили, як безпрецедентна зустріч європейського лідера з путіним посилила російську пропаганду

Угорщина підіграла кремлю: чим візит Орбана до москви розгнівав Захід
Фото: DR

У п'ятницю, 5 липня, прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан здійснив незаплановану поїздку до москви, де провів майже тригодинну зустріч із авторитарним лідером росії. Перед цим, 2 липня, він зустрівся у Києві з президентом України Володимиром Зеленським та обговорив можливості завершення російсько-української війни. Які меседжі транслював очільник угорського уряду та який зовнішньополітичний ефект це справило, розбирався Mind.

Дивне турне Орбана з несподіваною появою в москві одразу після візиту до Києва породило чутки про те, що угорський прем'єр міг привезти путіну пропозиції про мир від Володимира Зеленського. Проте українське Міністерство закордонних справ категорично відкинуло ці домисли. Відомство наголосило, що рішення відвідати росію «ухвалено угорською стороною без погодження» з Києвом.

«Нагадуємо, що для нашої держави принцип «жодних домовленостей про Україну без України» залишається непорушним, і закликаємо всі держави неухильно дотримуватись його», – підкреслили в МЗС України.

Водночас голова європейської дипломатії Жозеп Боррель та голова Європейської ради Шарль Мішель виступили із заявами про те, що Орбан не уповноважений представляти Європу у переговорах із путіним. Угорщина 1 липня у порядку черговості очолила Раду Євросоюзу на півроку, проте це не наділило її правом вести зовнішньополітичні справи від імені ЄС.

Яку реакцію викликав візит Орбана?

Експерти Німецького фонду Маршалла в США вважають, що поїздка Орбана до москви не була б значущою для путінського режиму, якби її не підняла до небес російська пропагандистська машина.

«Кремлівське інформагентство «РИА Новости» вело пряму трансляцію публічної частини переговорів путіна з Орбаном, акцентуючи увагу на дружній атмосфері між двома лідерами, яка дає підстави очікувати гнучкого вирішення проблем. Було показано, як представники двох країн висловлюють жаль через зростання складнощів у співпраці… Орбан до всього виглядав дуже вдячним за те, що його прийняли», – описує подію «Фонд Маршалла».

Угорщина підіграла кремлю: чим візит Орбана до москви розгнівав Захід
Під час зустрічі у кремлі Віктор Орбан подякував російському диктаторові: «Навіть у таких складних умовах ви погодилися мене прийняти»
Фото: DR

Виставлення напоказ представника Євросоюзу на прийомі у путіна, за словами аналітиків, зруйнувало образ російського лідера як ізгоя, розшукуваного Міжнародним кримінальним судом. Це підірвало зусилля Заходу щодо ізоляції диктатора, звинуваченого у військових злочинах. Візит до москви прем'єр-міністра Угорщини показав, що, хоч би як російські політики поводилися, ізолювати їх не виходить навіть від країн Європи.

На самому початку переговорів Орбан заявив путіну про важливість зустрічі: «Стрімко скорочується кількість тих країн, які можуть говорити і з тією, і з іншою стороною конфлікту. Угорщина незабаром, мабуть, стане єдиною країною в Європі, яка зможе вести діалог і з росією, і з Україною».

Ця заява, на думку експертів «Фонду Маршалла», посилила кремлівський наратив про «русофобський Захід», а також підкріпила твердження про те, що Євросоюз «розпорошений і слабкий». Висвітлюючи візит Орбана, російські ЗМІ розтиражували слова захоплення прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, який повідомив про своє бажання бути присутнім у росії разом з Орбаном, а також заяви європейських політиків, які засудили цю поїздку.

Фраза Орбана «Європі дуже потрібен мир» виставила ЄС слабкою стороною, що просить, і була сприйнята путіним як заклик повторити свою дуже максималістську вимогу про повне виведення військ ЗСУ з чотирьох областей України (Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської).

Як тепер поводиться Захід?

Своїм візитом до москви Віктор Орбан спровокував і позитивний для Києва хвильовий ефект. Угорський лідер згуртував та налаштував проти себе союзників України. Європейські чиновники та багато глав європейських країн закидали його звинуваченнями у завданні шкоди, роз'єднанні та «тролінгу» Євросоюзу.

Єврокомісія розкритикувала Будапешт за підрив єдності ЄС. «Умиротворення не зупинить путіна. Тільки єдність і рішучість прокладуть шлях до повноцінного, справедливого та сталого миру в Україні», – написала голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн у соцмережі Х.

У свою чергу прем'єр-міністр Естонії Кайя Каллас, яка невдовзі змінить Жозепа Борреля на посаді голови європейської дипломатії, звинуватила угорського лідера у використанні «головування в Раді ЄС, щоб сіяти смуту».

«ЄС єдиний і однозначно стоїть за Україну та проти російської агресії», – нагадала Кайя Каллас.

Прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон назвав візит Орбана до кремля «безвідповідальним» вчинком. «Це посилає неправильний сигнал до зовнішнього світу і ображає український народ, який бореться за свою свободу», – наголосив Ульф Крістерссон.

Ще жорсткіше висловився про поїздку Орбана голова комітету із закордонних справ німецького бундестагу Майкл Рот. Він запропонував вигнати Віктора Орбана із Ради ЄС за підрив засад Євросоюзу.

«Те, що Орбан ганебно зловживає головуванням у Раді ЄС та їде у кремль без мандату – це скандал. Він підриває основні засади зовнішньої політики ЄС. Або угорський уряд поважає свою нинішню роль у ЄС, або він має піти з посади голови», – написав Майкл Рот.

Низка європейських політиків висловили думку, що Орбан навмисне дратує європейських політиків на помсту за те, що Брюссель заморозив виділення Будапешту 19 млрд євро з фондів Євросоюзу через погане ставлення до мігрантів, недотримання прав ЛГБТ та невідповідність демократичним стандартам загалом.

Минулого місяця Угорщина офіційно оголосила провокаційну фразу «Зробимо Європу знову великою» офіційним девізом свого президентства в Європейській Раді.

«Повторення передвиборного гасла Дональда Трампа – це явний тролінг Брюсселя напередодні листопадових виборів у США. Це не дотепно та не смішно. Це спроба роздратувати людей», – цитує AFP європейського дипломата.

«Орбан робить саме те, чого багато хто боявся, у перший тиждень свого головування в Європейській Раді: завдає шкоди. Він, імовірно, не проґавить жодної причини потролити ЄС у майбутньому», – вказує депутат Європарламенту від «Партії Зелених» Даніель Фройнд, який домагається усунення Угорщини від головування в Європейській Раді.

За його словами, європейські політики не повинні обманюватися «миротворчими» та солодкомовними заявами Орбана, оскільки на європейському рівні у найближчі шість місяців мета угорського уряду одна: розморозити фонди ЄС для Будапешта.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло