«росія програє», або 5 головних меседжів саміту НАТО – 2024

«росія програє», або 5 головних меседжів саміту НАТО – 2024

9–11 липня у Вашингтоні проходив 75-й щорічний з'їзд країн Північноатлантичного альянсу. На ньому домінувала тема України

«росія програє», або 5 головних меседжів саміту НАТО – 2024
Фото: DR

На саміт НАТО прибули керівники 32 країн – членів Альянсу, лідери країн-партнерів: Австралії, Нової Зеландії, Японії та Південної Кореї, а також президент України Володимир Зеленський. Він отримав від НАТО зобов'язання про $43-мільярдне фінансування на 2025 рік, а ще довгоочікувані винищувачі F-16 і дозвіл бити британськими далекобійними ракетами Storm Shadows по території росії.

Mind зібрав найважливіші заяви, які пролунали на липневому саміті НАТО.

Джо Байден: «Не впадайте в оману, росія програє у цій війні»

Президент США Джо Байден виступив першим і завдав тон подальшим дискусіям. У своїй промові він повідомив союзникам по НАТО, що росія не здатна перемогти Україну й зазнає величезних людських втрат.

«Не треба впадати в оману: росія зазнає поразки у цій війні. Більш ніж за два роки війни, яку вирішив розпочати путін, його сторона зазнала приголомшливих втрат: понад 350 тис. російських військовослужбовців убито або поранено; майже мільйон росіян, серед яких багато молоді, залишили країну, бо вони більше не бачать майбутнього в росії... Україна може зупинити Путіна і зробить це, особливо за нашої повної колективної підтримки. І вони мають нашу цілковиту підтримку», – запевнив Джо Байден.

Американський лідер пообіцяв, що США та союзники найближчими місяцями передадуть Україні п'ять стратегічних і «десятки» тактичних систем ППО. Також упродовж наступного року Україна отримає сотні додаткових ракет-перехоплювачів для захисту від російських ракет.

Володимир Зеленський: «Світ не має чекати до листопада»

Президент України у Вашингтоні поскаржився на те, що весь світ – американці, європейці й навіть путін – чекають на результати листопадових президентських виборів у США. Володимир Зеленський висловив думку, що Трамп у разі приходу до влади, так само як і Байден, підтримуватиме демократію та викликатиме ненависть у путіна. Тому союзникам немає сенсу чекати, а краще нарощувати допомогу Україні вже зараз.

«Настав час вийти з тіні, змусити працювати сильні рішення, діяти, а не чекати листопада чи будь-якого іншого місяця», – закликав Володимир Зеленський.

Український лідер повідомив, що росія щодня використовує 300 літаків в операціях проти України, а Київ все ще чекає на обіцяні літаки F-16. «У них три сотні, а у нас – 50. Нам потрібні 128 літаків. Доки ми не матимемо стільки літаків, ми не зможемо з ними зрівнятися. Знаєте, ми постійно чекаємо. Як моя мама чекала на мене після школи, але я постійно знаходив причини прийти пізніше», – сказав Володимир Зеленський.

Ентоні Блінкен: F-16 літатимуть над Україною «уже цього літа»

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Штати й союзники вже розпочали постачання Україні сучасних багатоцільових літаків четвертого покоління F-16.

«Я радий повідомити, що поки ми з вами говоримо, здійснюється передача F-16, які надійдуть із Данії та Нідерландів. Ці літаки з'являться в небі над Україною цього літа. Вони дозволять гарантувати, що Україна зможе ефективно протистояти агресії», – заявив Блінкен.

Норвегія, за словами її прем'єр-міністра Йонаса Гара Стере, передала Києву шість літаків F-16. За даними Politico, Данія, Нідерланди та Бельгія пообіцяли цього літа поставити Україні ще понад 50 цих винищувачів.

Єнс Столтенберг: найбільший ризик для НАТО – це «перемога росії»

Саміт 2024 року стане останнім для генсека НАТО Єнса Столтенберга, що йде. У жовтні його замінить колишній прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте.

Читайте також: Трудоголік з любов’ю до рутини. Як новий генсек НАТО все життя готувався до цієї посади

У своєму зверненні до лідерів НАТО Єнс Столтенберг закликав їх ще інтенсивніше підтримувати Україну на полі бою. Генсек попередив, що від закінчення російсько-українського конфлікту залежить вся система глобальної безпеки на десятиліття вперед.

«Якщо путін переможе в Україні, це буде трагедія для українців і водночас це стане дуже небезпечним меседжем для авторитарних лідерів у всьому світі. Меседж полягатиме в тому, що, коли вони використовують військову силу, вони можуть досягти своєї мети… Настав час відстоювати свободу та демократію. І місце для цього – Україна», – заявив Єнс Столтенберг.

За його твердженням, перемога росії в Україні надасть сміливості путіну й посилить режими в Ірані, Північній Кореї та Китаї.

«Вони всі підтримують росію, вони всі хочуть поразки НАТО… Найбільшим ризиком і найбільшою ціною для НАТО сьогодні є ризик перемоги росії в Україні. Ми не можемо цього допустити», – заявив Єнс Столтенберг, уточнивши, що міністри оборони країн НАТО домовилися про виділення Україні щорічної допомоги не менш ніж на 40 млрд євро ($43 млрд) у 2025 році.

Читайте також: Чи потрібно НАТО світу? Програмна стаття Єнса Столтенберга

Кір Стармер: «Оборона Великобританії розпочинається в Україні»

Новий прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер запевнив, що лейбористи, які перемогли на нещодавніх виборах, так само «непохитно» підтримуватимуть Україну, що й попередні уряди консерваторів на чолі з Ріші Сунаком, Ліз Трасс і Борисом Джонсоном. Сполучене Королівство, за його словами, продовжить виділяти Києву по £3 млрд ($3,9 млрд) військової допомоги на рік до 2030-го й надалі, якщо буде потрібно.

У травні минулого року Велика Британія стала першою країною, яка надала українським військовим ракети великої дальності Storm Shadows. На нинішньому саміті НАТО Кір Стармер першим із західних лідерів підтвердив, що Київ має право бити ними по території росії. Україна, за його словами, «сама має вирішити, як застосовувати ракети для оборони».

Лідер лейбористів повідомив, що всі європейські країни НАТО витрачають на військові потреби 2% сукупного ВВП, або приблизно £300 млрд ($390 млрд). Стармер закликав уряди країн-союзників наслідувати приклад Великої Британії, яка виділяється на загальному тлі. Королівство збільшило витрати на оборону до 2,32% свого ВВП, або до £65 млрд на рік, і прагне досягти рівня 2,5% ВВП (£87 млрд).

«Ми, безумовно, хочемо бачити, як решта країн НАТО робить кроки для нарощування витрат на оборону. Це потрібно в тому числі, щоб надіслати путіну сильний сигнал про те, що ми зробимо все можливе для підтримки України в її захисті від російської агресії. Перший обов'язок будь-якого уряду – це гарантувати безпеку нації та захист громадян. І оборона Великої Британії розпочинається в Україні», – цитує Кіра Стармера The Guardian.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло