Геологорозвідка на користь російського флоту. Чому Заходу слід уважніше придивитися до судна «Геленджик»
І що спільного у вивченні покладів кобальту та шпигуванні за американськими підводними човнами

росія веде розвідку кобальту та інших рідкісноземельних металів у Магелланових горах у західній частині Тихого океану. Наприклад, на початку липня науково-дослідне судно «Геленджик» попрямувало з Владивостока для проведення начебто робіт із геологічної розвідки. Але паралельно, під прикриттям геологорозвідувальних робіт, воно ж може проводити суто розвідувальні заходи на користь російських ВМС. Про це стало відомо Mind у ході спільної роботи з центром журналістських розслідувань НГО «Євростратегія» над виявленням фактів підривної діяльності росії у світовому океані та спроб рф обійти запроваджені Заходом санкційні обмеження.
Магелланові гори – це підводна ділянка в західній частині Тихого океану площею 3000 кв. км. Вона являє собою дугоподібний підводний ланцюг вулканічних утворень, який простягається на 1200 км від Маршаллових островів на сході до Маріанської системи жолобів на заході.
Цю ділянку було надано росії 2010 року Міжнародним органом з морського дна для геологічної розвідки та промислового видобутку кобальту. І рішення досі не переглянуто.
Варто зазначити, що рідкісноземельні метали (РЗМ) потрібні для виробництва таких сучасних високотехнологічних товарів, як безпілотники, електромобілі, мікроелектроніка та лазерне устаткування. Абсолютним світовим лідером у виробництві РЗМ довгі роки залишається Китай, монополія якого давно бентежить інші країни.
Але в цьому рази занепокоєння має викликати й можливість росії безперешкодно ходити водами Тихого океану – її гарантують міжнародні контракти на розвідку.

Чим ці поклади можуть цікавити росію? Хоча офіційні російські запаси кобальту засекречені, за деякими оцінками аналітиків російського ділового журналу «Експерт», вони зараз коливаються в межах 630–650 тис. тонн, з яких 200 тис. тонн є доведеними. Частка рф у світовому виробництві кобальту становить приблизно 5%.
Потенційні ресурси в Магелланових горах оцінюються у 270 млн тонн руди. З них 0,9 млн тонн припадає на нікель, 39 млн тонн – на марганець і 1 млн тонн – на кобальт. Російські геологи стверджують, що вже завершили розвідувальне буріння на ділянці, де були відібрані керни багатих на кобальт марганцевих кірок для аналізу.
За словами офіційного представника «Росгеології» (російської державної компанії, що спеціалізується на геологорозвідці, яка відповідала за проведення буріння на ділянці. – Mind), «головна цінність цих родовищ – безпрецедентний вміст кобальту, який оцінюється в 1% і вище. У більшості розвіданих родовищ такий вміст руди зазвичай становить приблизно 0,7%».
Що робить судно «Геленджик»? Буріння проводиться на глибині від 1500 до 4000 метрів на субгоризонтальних ділянках морського дна з науково-дослідного судна «Геленджик» з використанням унікальної технології глибоководного буріння та російської донної бурової установки ГБУ-1/4000, писав чотири роки тому журнал Resource World.
GBU-1/4000 забезпечує буріння на глибину до 1,12 метра, перебуваючи на морському дні. Вона здатна видобувати монолітну породу, що дозволяє геологам отримувати репрезентативні зразки і точніше оцінювати геологічні характеристики місцевості.
Чому геологічна розвідка може бути лише «прикриттям»? Судно оснащене в тому числі багатопроменевим ехолотом SIMRAD EM12-S120, прийомоіндикатором DGPS Trimble, програмним забезпеченням HYDRO, акустичною підводною навігацією з короткою базою СІГМА, з ультракороткою базою Sonardyne, гірокомпасом «Гюйс», датчиком крену, диферента й вертикальних переміщень MRU-5, вимірювачем профілю швидкості звуку SVP 1М (гідролокатор бокового огляду з придонним профілактографом), фототелевізійним комплексом «Нептун», що буксирується, ґрунтовідбірним обладнанням (прямоточна трубка 1,5 м і 5,5 м, дночерпатель «Океан-0.25», драги), гравімагнітометричним комплексом тощо.
Тож під виглядом завдань із геологорозвідки або досліджень судно «Геленджик» може виставляти «гідроакустичні буї (приймають створювані підводними човнами акустичні коливання (шуми)» для відстеження підводних об’єктів – таких, як підводні човни, зокрема й американські.

Програмування встановленої глибини від 30 до 500 метрів, процес спуску займає 5–9 годин в одній координаті. За всю місію команда виконує понад 50 завдань, що дозволяють визначити глибину переміщення підводного човна, траєкторію, координати тощо, включно з характеристиками судна.
Отже, рф під виглядом цивільних науково-дослідних процесів має змогу виконувати завдання військово-морської розвідки.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].