Держборг потрапив під мораторій. Навіщо Рада та Кабмін призупинили до жовтня виплати за єврооблігаціями?
І як це пов'язано з реструктуризацією боргів України
Україна офіційно запровадила мораторій на платежі із зовнішнього державного (суверенного) боргу. Відповідне рішення закріплено законом №3880-IX, який набрав чинності 1 серпня, та постановою Кабінету Міністрів №865, яку уряд ухвалив 31 липня. Згідно з повідомленням Кабміну, мораторій на здійснення платежів за борговими зобов'язаннями держави почав діяти з 1 серпня 2024 року. Призупинення виплат за зовнішнім держборгом пов'язане з реструктуризацією єврооблігацій України.
Міністерство фінансів зі свого боку уточнило, що цей закон є «необхідним технічним рішенням», яке дає уряду простір для маневру перед досягненням угоди про реструктуризацію зовнішнього комерційного боргу України. Mind розібрався, у чому сенс мораторію на погашення держборгу.
Що передувало запровадження мораторію? Міністерство фінансів 22 липня повідомило про те, що за підсумками зустрічей із Комітетом власників єврооблігацій України було досягнуто домовленостей щодо реструктуризації суверенних боргових цінних паперів на суму $23,4 млрд.
Під реструктуризацію потраплять 13 випусків єврооблігацій України на суму близько $20 млрд, погашення яких настає у 2024–2035 роках, а також єврооблігації «Укравтодору» на суму $700 млн із погашенням у 2030 році. Натомість Україна випустить нові євробонди: чотири серії облігацій «А з погашенням у 2029–2036 роках та чотири серії облігацій «В» з погашенням у 2030–2036 роках.
Дохідність нових облігацій перебуватиме у межах 1,75–7,75% річних.
Отже, погашення єврооблігацій буде відстрочено на 5 років – до 2029 року. Загальна економія на платежах з обслуговування зовнішнього держборгу протягом найближчих 3 років становитиме $11,4 млрд, а до 2023 року – $22,8 млрд.
Навіщо потрібен був мораторій? Як уже було сказано вище з посиланням на Мінфін, запровадження мораторію на погашення зовнішнього держборгу є технічним рішенням.
Воно аргументоване тим, що на поточний момент реструктуризація не завершена. Для того щоб це сталося, згоду мають надати щонайменше 75% власників єврооблігацій. Водночас попередня домовленість про реструктуризацію погоджена з 25% власниками українських паперів.
Тому українська сторона, доки тривають переговори з власниками єврооблігацій, вирішила себе убезпечити. Адже, якщо процес реструктуризації затягнеться, Україні доведеться відновити щомісячні платежі за своїми боргами.
Річ у тім, що якраз 1 серпня минула попередня відстрочка щодо погашення єврооблігацій, яку «вибив» Кабмін у 2022 році. За даними Мінфіну, з настанням серпня потрібно було заплатити по одній із серій єврооблігацій $35 млн. У вересні, до речі, такий платіж становив би $1 млрд, у жовтні – $178 млн, у листопаді – $128 млн, грудні – $39 млн.
Інакше кажучи, якби не мораторій, Україна до кінця року мала б виплатити в рахунок погашення «старих» єврооблігацій $1,4 млрд, або майже 56 млрд грн.
Що саме передбачає мораторій? Рішення про заморожування виплат за суверенним держборгом складається з двох частин.
Перша частина – це закон №3880-IX. Його ключова норма полягає в тому, що Кабмін має право до 1 жовтня 2024 року ухвалити рішення про тимчасове зупинення платежів за всіма або деякими борговими зобов'язаннями держави (гарантійним зобов'язанням у тому числі). Тимчасове зупинення платежів запроваджується за кожним борговим зобов'язанням або гарантійним зобов'язанням держави до моменту, коли будуть змінені умови відповідного запозичення для всіх кредиторів (тобто до моменту реструктуризації).
Друга частина – це постанова Кабміну №865, у якій прописано власне механізм мораторію та подальші дії уряду у зв'язку з цим. Якщо коротко, то в постанові закріплено:
- призупинення з 1 серпня платежів за випущеними раніше єврооблігаціями. Мораторій, власне, стосується сплати процентного доходу за облігаціями 2018 року першої серії на суму $750 млн;
- конвертація гарантованого державою боргу «Укравтодору» на суму $700 млн у державний борг (очевидно, це потрібно для того, щоб облігації «Укравтодору» теж потрапили до реструктуризації);
- проведення емісії нових облігацій «А» та «В» на заміну 13 випускам єврооблігацій, які будуть реструктуризовані.
Також уряд зобов'язав Мінфін укласти договори та підписати інші документи, пов'язані зі здійсненням угод із державним боргом та угод щодо переведення «старих» єврооблігацій у нові.
Що все це дасть Україні? Очевидно, що мораторій на виплати з єврооблігацій – своєрідна пауза в обслуговуванні держборгу на той період, поки тривають переговори з кредиторами. Причому йдеться про тимчасове зупинення виплат (на два місяці) і лише по одному з випусків єврооблігацій.
Це означає, що Україна практично впевнена в успішному завершенні реструктуризації. На це вказує і той факт, що Кабмін як додаток до постанови опублікував проспект емісії нових єврооблігацій і наділив Мінфін повноваженнями щодо підписання відповідних угод з кредиторами.
Отже, уряд розраховує протягом серпня – вересня завершити процес реструктуризації суверенного боргу (до того ж Кабмін у цьому питанні заручився підтримкою МВФ), після чого вийти на «економний» графік обслуговування нових єврооблігацій.
Цей графік передбачає, що Україна у 2025–2028 роках витрачатиме на цю частину держборгу лише $200–800 млн на рік, а перше погашення відбудеться лише у 2029 році на $1,17 млрд.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].