«Спонтанна революція» у Бангладеш: що чекає на 170-мільйонну країну

«Спонтанна революція» у Бангладеш: що чекає на 170-мільйонну країну

Держава бенгальців постраждає від зростання бідності, безробіття, ісламського екстремізму та китайського впливу

«Спонтанна революція» у Бангладеш: що чекає на 170-мільйонну країну
Протестувальники піднялися на монумент із зображенням прем'єр-міністра Шейх Хасіни в Дацці 5 серпня 2024 року
Фото AP

У понеділок, 5 серпня 2024 року, 72-річна Шейх Хасіна, яка 15 років поспіль обіймала посаду прем'єр-міністра Бангладеш, подала у відставку та перелетіла гелікоптером до сусідньої Індії. Цьому передували п'ять тижнів вуличних протестів.

Про «взяття повної відповідальності» за 170-мільйонну країну в телеефірі оголосив генерал армії Вакер-Уз-Заман. Він запевнив, що в Бангладеш стався не військовий переворот, а несподівана революція. Генерал пообіцяв якнайшвидше сформувати громадянський тимчасовий уряд і закликав населення до спокою.

Проте тисячі людей сприйняли новину про відставку Шейх Хасіни як заклик громити державні установи. У бангладеській столиці Дацці протестувальники взяли штурмом і пограбували спорожнілий урядовий палац «Ганабхабан». Нападів і підпалів зазнали офіси та будинки представників керівної політичної партії «Народна ліга», а також міська в'язниця, торговий центр та автомобілі.

Що призвело до революції та на що чекають експерти, розбирався Mind.

Помилки Шейх Хасіни, що розпалили протести

У січні 2024 року «залізна леді» Бангладеш Шейх Хасіна вчетверте очолила уряд після того, як її партія «Народна ліга» впевнено виграла загальні вибори й зайняла 223 місця у 350-місцевому парламенті. Цю зовні переконливу перемогу затьмарила низька явка виборців (близько 40%) на тлі бойкоту виборів із боку головної опозиційної сили країни – Націоналістичної партії Бангладеш.

Перша іскра протестів спалахнула 5 червня після того, як Шейх Хасіна повернула скасовану 2018 року систему квот, яка резервує до 30% державних посад для дітей та онуків «борців за свободу» – учасників війни за незалежність 1971 року проти Пакистану. На демонстрації в Дацці вийшли студенти, обурені неможливістю після закінчення вишу влаштуватися на роботу, вони звинувачували Шейх Хасіну в прагненні поставити на високооплачувані державні посади прихильників «Народної ліги».

Рух за справедливе працевлаштування перестав бути мирним після того, як на студентів – противників квот стали нападати студенти з молодіжного крила «Народної ліги», яких підтримує поліція. Ситуацію загострило небажання «залізної леді» йти на поступки та її заяви про те, що в демонстраціях беруть участь «не студенти, а терористи, які дестабілізують націю».

«Реакція Шейх Хасіни на протести обернулася для неї крахом. Її рішення виставити поліцію і воєнізовані формування проти студентів розгнівало широкі народні маси. Жорсткі заходи придушення протестів, зокрема введення комендантської години з дозволом стріляти без попередження, лише стимулювали антиурядовий рух. Нерозумна спроба Шейх Хасіни називати демонстрантів «разакарами» – словом, що асоціюється з колаборантами під час війни 1971 року – розпалило ще більший гнів», – описує ситуацію в Бангладеш Indian Express.

У липні протести ненадовго припинилися після того, як Верховний суд усунув їхню причину, знизивши квоту на державні посади до 5%. Але заворушення відновилися, коли студенти зажадали публічних вибачень від Шейх Хасіни за застосування надмірної сили, а «залізна леді» відмовилася визнавати провину.

Кривава неділя

У суботу лідери студентських протестів у Бангладеш вимагали відставки Шейх Хасіни через загибель у липні понад 200 демонстрантів. Вони закликали всіх громадян країни з неділі розпочати повномасштабний рух непокори – не сплачувати податки, ігнорувати комунальні рахунки та не виходити на роботу, а у вівторок – провести «марш на Дакку» і скинути прем'єр-міністра.

Щоб відновити порядок, уряд Бангладеш оголосив неділю, понеділок і вівторок вихідними днями, запровадив загальнонаціональну комендантську годину, розгорнув на вулицях війська та відключив мобільну інтернет-мережу країни на 11 днів. Шейх Хасіна назвала учасників саботажу злочинцями, з якими люди повинні боротися «залізними руками».

Неділя, 4 серпня, стала найкривавішим днем ​​від початку протестів у Бангладеш. За даними Al Jazeera, тисячі людей, порушуючи комендантську годину, вийшли на вулиці Дакки й були розігнані сльозогінним газом, шумовими гранатами та гумовими кулями. У сутичках загинула щонайменше 91 людина, зокрема 13 поліціянтів.

«Вранці в понеділок на вулицях Дакки залишилися лише армійські танки, поліцейські машини та піші патрулі силовиків. Громадянського трафіку майже не було, за винятком кількох мотоциклів і триколісних таксі», – передає слова очевидців Al Jazeera.

За даними India Today, під час затишшя військове керівництво Бангладеш провело збори й вирішило запобігти розгону «маршу на Дакку». У понеділок армія не дозволила Шейх Хасіні виступити зі зверненням до нації, їй дали 45 хвилин на те, щоб забратися з країни.

«Найближчі дні стануть визначальними»

Майкл Кугельман, директор Інституту Південної Азії при вашингтонському Центрі Вілсона, попередив, що виліт Шейх Хасіни з Бангладеш створив «величезний вакуум влади». На його думку, «найближчі дні стануть критичними». Вони визначать, яким шляхом піде 170-мільйонна мусульманська країна, яку в різні боки тягнуть Індія, її регіональний суперник Китай та її архіворог Пакистан.

«Головне зараз – зрушити процес вперед до створення тимчасового уряду в Бангладеш, щоб зменшити невизначеність і скоротити ризик ще більших потрясінь», – зазначає Майкл Кугельман.

Уряд Шейх Хасіни протягом 15 років фокусувався на зближенні з Індією, яка мала спільну стратегічну мету зі США – стримувати Китай. Майкл Кугельман, який спостерігає за ситуацією з Вашингтона, вважає, що «вакуум влади» у Бангладеш тепер заповнить більш прокитайський уряд, але він лише «перекалібрує» відносини й не буде їх різко змінювати.

Експертам в Індії картина видається набагато похмурішою. Так, за даними Times of India, протести в Бангладеш розпалювала розвідка Пакистану, яка прагне замінити уряд світської мусульманки Шейх Хасіни ісламістським режимом, подібним до Талібану.

Джерела Times of India стверджують, що Китай допоміг Пакистану профінансувати повалення влади в Бангладеш. Пекін не схвалював «балансування» Шейх Хасіни між КНР та Індією. У його інтересах подружити Бангладеш із Пакистаном і відродити у країні діяльність антиіндійських терористичних угруповань, викорінених урядом «Народної ліги».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло