«Спонтанна революція» у Бангладеш: що чекає на 170-мільйонну країну
Держава бенгальців постраждає від зростання бідності, безробіття, ісламського екстремізму та китайського впливу

У понеділок, 5 серпня 2024 року, 72-річна Шейх Хасіна, яка 15 років поспіль обіймала посаду прем'єр-міністра Бангладеш, подала у відставку та перелетіла гелікоптером до сусідньої Індії. Цьому передували п'ять тижнів вуличних протестів.
Про «взяття повної відповідальності» за 170-мільйонну країну в телеефірі оголосив генерал армії Вакер-Уз-Заман. Він запевнив, що в Бангладеш стався не військовий переворот, а несподівана революція. Генерал пообіцяв якнайшвидше сформувати громадянський тимчасовий уряд і закликав населення до спокою.
Проте тисячі людей сприйняли новину про відставку Шейх Хасіни як заклик громити державні установи. У бангладеській столиці Дацці протестувальники взяли штурмом і пограбували спорожнілий урядовий палац «Ганабхабан». Нападів і підпалів зазнали офіси та будинки представників керівної політичної партії «Народна ліга», а також міська в'язниця, торговий центр та автомобілі.
Що призвело до революції та на що чекають експерти, розбирався Mind.
Помилки Шейх Хасіни, що розпалили протести
У січні 2024 року «залізна леді» Бангладеш Шейх Хасіна вчетверте очолила уряд після того, як її партія «Народна ліга» впевнено виграла загальні вибори й зайняла 223 місця у 350-місцевому парламенті. Цю зовні переконливу перемогу затьмарила низька явка виборців (близько 40%) на тлі бойкоту виборів із боку головної опозиційної сили країни – Націоналістичної партії Бангладеш.
Перша іскра протестів спалахнула 5 червня після того, як Шейх Хасіна повернула скасовану 2018 року систему квот, яка резервує до 30% державних посад для дітей та онуків «борців за свободу» – учасників війни за незалежність 1971 року проти Пакистану. На демонстрації в Дацці вийшли студенти, обурені неможливістю після закінчення вишу влаштуватися на роботу, вони звинувачували Шейх Хасіну в прагненні поставити на високооплачувані державні посади прихильників «Народної ліги».
Рух за справедливе працевлаштування перестав бути мирним після того, як на студентів – противників квот стали нападати студенти з молодіжного крила «Народної ліги», яких підтримує поліція. Ситуацію загострило небажання «залізної леді» йти на поступки та її заяви про те, що в демонстраціях беруть участь «не студенти, а терористи, які дестабілізують націю».
«Реакція Шейх Хасіни на протести обернулася для неї крахом. Її рішення виставити поліцію і воєнізовані формування проти студентів розгнівало широкі народні маси. Жорсткі заходи придушення протестів, зокрема введення комендантської години з дозволом стріляти без попередження, лише стимулювали антиурядовий рух. Нерозумна спроба Шейх Хасіни називати демонстрантів «разакарами» – словом, що асоціюється з колаборантами під час війни 1971 року – розпалило ще більший гнів», – описує ситуацію в Бангладеш Indian Express.
У липні протести ненадовго припинилися після того, як Верховний суд усунув їхню причину, знизивши квоту на державні посади до 5%. Але заворушення відновилися, коли студенти зажадали публічних вибачень від Шейх Хасіни за застосування надмірної сили, а «залізна леді» відмовилася визнавати провину.
Кривава неділя
У суботу лідери студентських протестів у Бангладеш вимагали відставки Шейх Хасіни через загибель у липні понад 200 демонстрантів. Вони закликали всіх громадян країни з неділі розпочати повномасштабний рух непокори – не сплачувати податки, ігнорувати комунальні рахунки та не виходити на роботу, а у вівторок – провести «марш на Дакку» і скинути прем'єр-міністра.
Щоб відновити порядок, уряд Бангладеш оголосив неділю, понеділок і вівторок вихідними днями, запровадив загальнонаціональну комендантську годину, розгорнув на вулицях війська та відключив мобільну інтернет-мережу країни на 11 днів. Шейх Хасіна назвала учасників саботажу злочинцями, з якими люди повинні боротися «залізними руками».
Неділя, 4 серпня, стала найкривавішим днем від початку протестів у Бангладеш. За даними Al Jazeera, тисячі людей, порушуючи комендантську годину, вийшли на вулиці Дакки й були розігнані сльозогінним газом, шумовими гранатами та гумовими кулями. У сутичках загинула щонайменше 91 людина, зокрема 13 поліціянтів.
«Вранці в понеділок на вулицях Дакки залишилися лише армійські танки, поліцейські машини та піші патрулі силовиків. Громадянського трафіку майже не було, за винятком кількох мотоциклів і триколісних таксі», – передає слова очевидців Al Jazeera.
За даними India Today, під час затишшя військове керівництво Бангладеш провело збори й вирішило запобігти розгону «маршу на Дакку». У понеділок армія не дозволила Шейх Хасіні виступити зі зверненням до нації, їй дали 45 хвилин на те, щоб забратися з країни.
«Найближчі дні стануть визначальними»
Майкл Кугельман, директор Інституту Південної Азії при вашингтонському Центрі Вілсона, попередив, що виліт Шейх Хасіни з Бангладеш створив «величезний вакуум влади». На його думку, «найближчі дні стануть критичними». Вони визначать, яким шляхом піде 170-мільйонна мусульманська країна, яку в різні боки тягнуть Індія, її регіональний суперник Китай та її архіворог Пакистан.
«Головне зараз – зрушити процес вперед до створення тимчасового уряду в Бангладеш, щоб зменшити невизначеність і скоротити ризик ще більших потрясінь», – зазначає Майкл Кугельман.
Уряд Шейх Хасіни протягом 15 років фокусувався на зближенні з Індією, яка мала спільну стратегічну мету зі США – стримувати Китай. Майкл Кугельман, який спостерігає за ситуацією з Вашингтона, вважає, що «вакуум влади» у Бангладеш тепер заповнить більш прокитайський уряд, але він лише «перекалібрує» відносини й не буде їх різко змінювати.
Експертам в Індії картина видається набагато похмурішою. Так, за даними Times of India, протести в Бангладеш розпалювала розвідка Пакистану, яка прагне замінити уряд світської мусульманки Шейх Хасіни ісламістським режимом, подібним до Талібану.
Джерела Times of India стверджують, що Китай допоміг Пакистану профінансувати повалення влади в Бангладеш. Пекін не схвалював «балансування» Шейх Хасіни між КНР та Індією. У його інтересах подружити Бангладеш із Пакистаном і відродити у країні діяльність антиіндійських терористичних угруповань, викорінених урядом «Народної ліги».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].