Ігри патріотів: іноземні бізнесмени тримають в українських банках майже $1 млрд
А ось приватні особи – нерезиденти вивели зі своїх рахунків із початку війни понад $100 млн
Згідно з даними за результатами I півріччя 2024 року, які є у розпорядженні Mind, нерезиденти – фізичні особи тримали в українських банках більш ніж 8,6 млрд гривень заощаджень. Згідно з курсом на 1 липня цього року – 40,45 грн за долар – це дорівнює $212 млн. Найбільше грошей зберігалося у банках «Приват», «Сенс», «Райффайзен», Укрсіббанку BNP Paribas, ПУМБ, ОТП. Переважно кошти зосереджені на рахунках у банках з іноземним капіталом.
Для порівняння: на 1 січня 2022 року цей показник становив 8,8 млрд грн, або ж $322,7 млн за тогочасним курсом 27,27 грн за долар. Отже, з початку війни нерезиденти-фізособи вивели з банківських рахунків понад $100 млн.
З усього загалу українських банків найбільше грошей бізнесмени довіряють державним «Привату», «Укрексіму» та «Укргазу», а з «дочок» міжнародних банків – «Креді Агріколь» та Сітібанку. Серед клієнтів українських банків – компанії і громадяни Китаю, Франції, Німеччини, Австрії, Туреччини, Ізраїлю та інших країн. Mind вирішив дослідити кількість цих грошей, їх тримачів і мотивацію співпрацювати з банківською системою України.
Що відбувається з грошима іноземних компаній?
Юридичні особи – нерезиденти тримають у банках України майже 40 млрд грн, що за курсом гривні на 1 липня становить майже $1 млрд ($998,7 млн). Найбільші суми зосереджені в ПриватБанку, «Креді Агріколь», Сітібанку, Райффайзенбанку, Укргазбанку, Укрексімбанку, ОТП та інших.
На 1 січня 2022 року цей показник становив 28,2 млрд гривень, або ж $1,034 млрд. Тобто на третій рік війни кошти бізнесу на рахунках в українських банках у доларовому еквіваленті не скоротилися, а, навпаки, приросли на $36 млн.
Згідно з даними Нацбанку, кількість клієнтів-нерезидентів на початок поточного року становила 226 124 клієнти, з яких 222 686 клієнтів – це фізичні особи.
Кількість користувачів – нерезидентів банків і кількість відкритих користувачами-нерезидентами рахунків
Звітна дата | Станом на 01.01.2022 | Станом на 01.01.2023 | Станом на 01.01.2024 |
Кількість користувачів – нерезидентів банків | 254 068 | 247 342 | 226 124 |
З них кількість фізичних осіб | 250 038 | 243 485 | 222 686 |
Кількість рахунків, відкритих у банках користувачами-нерезидентами | 524 566 | 483 688 | 482 635 |
З них кількість рахунків фізичних осіб | 512 821 | 472 435 | 467 012 |
«Якщо порівняти з довоєнним періодом, то загальна кількість користувачів – нерезидентів банків станом на 1 січня 2024 року зменшилась на 11%, а кількість відкритих ними рахунків – приблизно на 8%, що не є суттєвою зміною, зокрема враховуючи війну в Україні», – повідомили Mind у пресслужбі НБУ.
З яких країн гроші?
У Нацбанку не змогли надати чітких даних, з яких країн походять кошти нерезидентів на рахунках в українських банках. «Відповідна звітність збирається раз на рік і не передбачає подання інформації в розрізі країн», – відповіли в регуляторі.
Проте частково цією інформацією готові ділитися найбільші банки.
«Нашими основними клієнтами є представники європейських країн, таких, як Німеччина, Польща, Австрія, Франція, Велика Британія, а також з азійського напрямку – Китай. Ці клієнти мають або мали бізнес в Україні та висувають високі вимоги до банківського обслуговування», – каже Наталія Луцька, керівник із питань кредитних продуктів і кредитних карток Райффайзен Банку.
Міжнародні компанії, які виходять на ринки країн, що розвиваються, вимагають роботи лише з дочірніми структурами великих міжнародних банків. За словами Луцької, дочірні організації часто слідують рекомендаціям материнських компаній із Європи, що вимагають надійності та репутації банку, а також приналежності до міжнародної групи. Причому нерезиденти часто обирають банки зі своїх країн. Наприклад, у Райффайзен Банку серед найбільшої групи клієнтів – компанії з Австрії, в Укрсиббанку – з Франції, у Кредобанку – з Польщі, у UnexBank – з Чехії, в ОТП – з Угорщини тощо.
«Правекс Банк, який є частиною провідної в єврозоні групи Intesa Sanpaolo, зберігає рахунки резидентів низки європейських країн, зокрема Німеччини, Ізраїлю, США та інших. Проте, враховуючи приналежність банку до італійської Intesa Sanpaolo, серед нерезидентів України найбільше клієнтів саме з Італії», – каже Олег Заяць, начальник відділу роботи з фізичними особами Головного управління бізнесу Правекс Банку.
Серед компаній з іноземним капіталом, що мають рахунки в Unex Bank, є представники Кіпру та Чехії, Німеччини, Великої Британії, Туреччини, Болгарії, Польщі, Словаччини, Литви, Естонії, Нідерландів. «Крім того, фіксуємо зростання цікавості до України компаній з інших європейських країн», – зазначає Тетяна Коляско, директор департаменту по роботі з бізнес-клієнтами Unex Bank.
В Укрсиббанку до першої п'ятірки клієнтів входять нерезиденти з Туреччини, Франції, Китаю, Румунії та США. «Громадяни Туреччини продовжують вести ділову активність, маючи бізнес-проєкти та інвестиції в Україні. Щодо інших країн, то з 2022 року відкриваються іноземні волонтерські проєкти, медичні корпуси та, звісно, IT», – додають у пресслужбі банку.
Також, як раніше писав Mind, частина грошей нерезидентів на рахунках у банках України – це заблоковані кошти громадян росії та білорусі. Банкіри неофіційно натякають, що це доволі значна сума грошей, більш ніж $100 млн лише фізосіб. Проте точну суму російських і білоруських коштів назвати не можуть, посилаючись на банківську таємницю.
Що спонукає нерезидентів тримати рахунки в українських банках навіть під час війни?
«Це питання доволі дискусійне, але стійкість нашої банківської системи, яка проявилася під час повномасштабного вторгнення, очевидна. До того ж зараз банківська система України майже на 100% відповідає вимогам Євросоюзу, зокрема завдяки нововведенням НБУ», – вважає Олег Заяць із Правекс Банку.
На думку ж Тетяни Коляско з Unex Bank, головна причина – віра в Україну та здавна налагоджені бізнес-зв’язки. «Не секрет, що основним акціонером Unex Bank є інвестиційна компанія Dragon Capital, яка працює в Україні майже чверть сторіччя та, зокрема, володіє 75% акцій Unex Bank. Ще 25% належить громадянину Чехії Івану Світеку, який також уже тривалий час живе та працює в Україні», – каже вона.
«Експати часто обіймають високі позиції у представницьких компаніях, тому такі клієнти й досі обслуговуються в межах зарплатного проєкту. Досить поширена практика, коли клієнти-нерезиденти у процесі обслуговування додатково відкривають депозитні рахунки чи користуються іншими додатковими продуктами, тому навіть після звільнення продовжують обслуговуватися в банку», – резюмує Наталія Луцька з Райффайзенбанку.
Читайте також: Рейтинг життєздатності банків – 2024. Перевірка на витривалість
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].