Війна, спека, енергодефіцит: як ці випробування наблизили Україну до країн Близького Сходу

Війна, спека, енергодефіцит: як ці випробування наблизили Україну до країн Близького Сходу

Чи можна скористатися їхнім досвідом і що робити далі?

Війна, спека, енергодефіцит: як ці випробування наблизили Україну до країн Близького Сходу
Єменці сортують електричні кабелі, щоб підключити електрику до своїх будинків
Фото: .aawsat.com

Цього тижня Україні доведеться пройти нове випробування спекою. Через гарячу погоду зростатиме й споживання електроенергії. Наслідком широкого використання кондиціонерів стане повернення енергодефіциту в системі. «Ощадливе енергоспоживання буде надзвичайно важливим для того, щоб пройти період з понеділка по п’ятницю з найменшим дискомфортом для всіх споживачів», – зазначила пресслужба НАЕК «Укренерго», закликаючи до обмеженого використання кліматичної техніки та інших побутових електроприладів, аби рідше вдаватися до планових відключень світла.

Україна – не єдина держава на мапі світу, яка цього літа стикається з частими перебоями в енергопостачанні. Причини неспроможності задовольнити місцевий попит на електроенергію можуть відрізнятися в різних країнах, але наслідки, що їх відчувають на собі населення та економіка, доволі типові.

Mind вивчив низку кейсів із кількох країн Близького Сходу, де влітку перебої з електрикою стали найбільш відчутними: люди потерпають від стрімкого підвищення температури, не маючи можливості охолодитися за допомогою кондиціонера.

Проблеми загострилися цього року в Єгипті, Іраку, Лівані, Сирії, Ємені, Судані та Кувейті. Місцеві жителі почали переходити на відновлювані джерела енергії як на альтернативу «класичному» централізованому енергопостачанню. «Це допомагає розв'язати окремі питання, але з'їдає заощадження споживачів», – йдеться в публікації Asharq Al-Awsat (арабське міжнародне видання зі штаб-квартирою в Лондоні, засноване 1978 року. – Mind).

Єгипет: фокус на ВДЕ

Війна, спека, енергодефіцит: як ці випробування наблизили Україну до країн Близького Сходу
Єгипетський студент вчиться в умовах вимкненого світла
Фото: .aawsat.com

Брак електроенергії в Єгипті цього літа перетворився на справжню кризу. Уряд країни намагався пом'якшити проблему, обмежуючи постачання струму лише на дві-три години протягом доби. Коли криза погіршилася, Єгипетська холдингова електрична компанія ввела графік відключень, щоб населення могло організувати свої повсякденні справи відповідно до нього. Нещодавно влада оголосила, що для подолання дефіциту електроенергії буде реалізовано план з усунення технічних неполадок.

Прем'єр-міністр Єгипту Мустафа Мадбулі заявив, що 2024 року споживання електроенергії зросте до нових рівнів: країна використовує приблизно 37,5 мегавата на добу, що на 12% більше, ніж у 2023 році. При цьому він не згадав про вплив будівництва нових міст на споживання.

За даними Мадбулі, для заповнення прогалини й задоволення щоденних потреб необхідно додатково 3–4 мегавати. «Вони будуть забезпечені завдяки розбудові нової генерації, передусім відновлюваних  джерел енергії. Ми співпрацюємо з Об'єднаними Арабськими Еміратами в цьому напрямку», – сказав чиновник. Тому частка електроенергії з ВДЕ у країні буде зростати (зараз вона становить 12% у загальному енергобалансі).

Ліван: перехід на приватні генератори

Війна, спека, енергодефіцит: як ці випробування наблизили Україну до країн Близького Сходу
Дизельні генератори на вулицях Лівану
Фото: .aawsat.com

У Лівані часті перебої з електрикою можуть тривати цілу добу, що позначається на всіх сферах життя, зокрема й на освіті.

Одна з мешканок, Ханаді аль-Хадж, поскаржилася виданню Asharq Al-Awsat на те, що тепер діти, які навчаються онлайн, не можуть користуватися своїми комп'ютерами через відсутність електрики. «Перебої з електрикою змусили нас встановити сонячні батареї. Однак ми не зможемо покладатися на них взимку через брак сонячного світла. Тому доведеться користуватися електрикою від приватних генераторів, що разом із витратами на сонячні панелі з'їдає всі заощадження», – сказала вона.

На початку року державна енергетична компанія Electricite du Liban могла забезпечувати електроенергією від шести до десяти годин на добу, залежно від регіону. Це в середньому на дві години більше, ніж у попередні роки.

Ірак: енергетична «кругова порука»

Війна, спека, енергодефіцит: як ці випробування наблизили Україну до країн Близького Сходу
«Дротовий хаос» у Багдаді
Фото: .aawsat.com

В Іраку відсутність електроенергії спричинила хвилю протестів. За словами активіста Ахмеда Хуссейна, який є професійним ковалем, у провінції Аль-Діванія спалахнули мітинги через «повну відсутність електрики, тоді як температура повітря піднялася до точки кипіння».

«Робота, яка зазвичай займає три години, тепер може тривати три дні та більше. Як може людина жити без електрики в нафтогазовидобувній країні, де температура сягає високих позначок? Як стало можливим, що ми так страждаємо?» – ставить він риторичні запитання, зазначаючи, що через дефіцит електроенергії падає його дохід.

Багатий на вуглеводні Ірак виробляє 26 000 мегаватів електроенергії, тоді як для задоволення місцевого попиту йому потрібно 35 000 мегаватів. Іронія в тому, що сусідній Ліван покладається на паливо з Іраку, щоб вгамувати свою енергокризу, водночас сам Ірак не може подолати власні проблеми через погіршення інфраструктури та нестачу природного газу.

Запаси природного газу в Іраку вчетверо більші, ніж у Єгипті, але він виробляє не більше десятої частини електроенергії, що генерує Єгипет. Тому для задоволення попиту він покладається на імпорт газу з Ірану.

Щоб країна зменшила залежність від зовнішніх постачань, у квітні цього року Міністерством нафти Іраку уклало угоду з української компанією «Укрземресурс» про розробку найбільшого у країні газового родовища «Акказ».

Як енергодефіцит впливає на економіку?

За різними повідомленнями в медіа, у Ємені перебої з електрикою можуть тривати близько 12 годин на добу, в Іраку – 10 годин, у Судані – від 10 до 14, у Лівані – від 12 до 20, у Сирії – від 10 до 20, у Єгипті – 3, у Кувейті – 2–3 години на добу.

І це при тому, що електроенергія є основним двигуном зростання економіки й важливим елементом виробництва. Економічний експерт Мустафа Наср зазначає, що в арабських країнах, які страждають від перебоїв з електрикою, також спостерігається падіння ВВП. «Електроенергія дійсно є частиною національної безпеки», – сказав він в інтерв'ю Asharq Al-Awsat.

Та пояснив, що тригодинне відключення електроенергії в Єгипті призводить до зупинки промислових та електронних послуг, а це означає, що економіка втрачає приблизно 90 годин виробництва щомісяця. Тривалі перебої протягом року можуть становити понад 1000 годин, або близько 45 днів на рік, і це на додаток до вихідних із нагоди національних свят, яких у Єгипті налічується 22.

Чому ці проблеми загострилися саме зараз?

Ахмед аль-Саєд, професор економіки та фінансів, якого цитує Asharq Al-Awsat, вважає, що посилення проблем із виробництвом і постачанням електроенергії також пояснюється загальним підвищенням температури на планеті.

Служба сезонних прогнозів Copernicus Climate Change Service (C3S) припускає, що поточний рік може стати найспекотнішим за всю історію спостережень.

У серпні в містах Японії, Індонезії та Китаю температура піднялася до нових максимумів, а у країнах Перської затоки та Близького Сходу спека сягала понад 60 градусів за Цельсієм. У містах Європи температура в окремі дні також перевищувала 45 градусів.

Як з цим усім впоратись?

За словами директора з економічних досліджень одного з арабських центрів Мохаммеда Юссефа, до розв'язання проблеми перебоїв з електрикою є сенс підходити з трьох боків.

Перший – це виробляти достатньо електроенергії для задоволення споживчого попиту. Другий – подолати проблему слабких мереж, через яку електрика не доходить до певних регіонів. Третій – поліпшити регулювання виробництва в районах, які отримують електроенергію.

Хафез Салмаві, радник з енергетичного сектору урядів кількох арабських країн, розповідаючи про причинно-наслідкові зв’язки, зазначив, що криза з електрикою в Єгипті сягає корінням у проблему нестачі палива, що своєю чергою спричинено дефіцитом американських доларів у країні для розрахунків. Щойно з'явиться іноземна валюта, проблему буде вирішено. Те саме стосується й Кувейту.

Однак Сирія та Ємен перебувають в іншій, набагато складнішій ситуації через пошкодження електромереж внаслідок війн і впливу санкцій на економіку. Тому проблеми там мають політичний характер, пояснив експерт.

Багата на нафту Лівія також потерпає від санкцій та інших внутрішньополітичних проблем, які заважають їй налагодити стале енергопостачання. Ірак, у якого є фінанси, страждає від зносу мереж і низьких обсягів генерації.

Попри різні причини перебоїв з постачанням електрики в кожній зі згаданих країн Близького Сходу, всі кризи в них обʼєднуються поняттям національної енергетичної безпеки, оскільки впливають на населення та загрожують економіці загалом.

Алі аль-Румян, міжнародний експерт з енергетики, каже, що енергетична безпека для будь-якої країни означає передусім стабільне функціонування енергетичного сектору. Це дає змогу здійснювати стійкі інвестиції та будувати довгострокові плани для його розвитку, щоб енергія з будь-яких джерел мала змогу дійти до кожного споживача.

З посиленням кліматичної кризи, країни мають приділяти більше уваги сталому енергопостачанню з огляду на підвищення температури та зростання попиту на електроенергію, зазначив він. У такому середовищі розв'язання енергетичної кризи полягає у створенні стратегічного запасу палива, яке закуповується на ринку під час зниження цін. Борги енергетичного сектору мають бути виплачені, щоб стимулювати інвестиції в генерацію, особливо у ВДЕ, для додаткової підтримки місцевого енергобалансу.

Крім того, урядам має сенс розробляти плани з раннього виявлення криз і налагоджувати міжнародні партнерські відносини, аби отримати гранти, технічну та фінансову допомогу для підтримки електроенергетики, розбудови енергомереж, які мають охоплювати всі сільські й міські житлові райони.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло