Нова загроза для людства – мавпяча віспа. Що треба знати?

Нова загроза для людства – мавпяча віспа. Що треба знати?

Симптоми, лікування та перебіг захворювання, яке ВООЗ вважає новою світовою небезпекою

Нова загроза для людства – мавпяча віспа. Що треба знати?
Фото: depositphotos.com

Всесвітня організація охорони здоров’я у серпні 2024 року оголосила віспу мавп (mpox) «надзвичайною ситуацією в галузі охорони суспільного здоров’я, що має міжнародне значення» – статус, який передбачає скоординовану міжнародну відповідь на черговий виклик. Ця недуга походить із тієї ж родини захворювань, що й натуральна віспа, і хоча їхні симптоми схожі, перебіг мавпячого штаму легший. Вакцини та препарати, які використовуються для попередження й лікування звичайного типу, підходять й у випадку з мавпячою віспою. Проте, як і у випадку з COVID-19, їхній справедливий розподіл і доступ до вакцинації зіграють ключову роль. Mind зібрав основні факти, які варто знати про мавпячу віспу та вимоги, що вона висуває до функціонерів у галузі охорони здоров’я.

Дедалі більша кількість випадків мавпячої віспи в Африці змусила Всесвітню організацію охорони здоров’я (ВООЗ) оголосити надзвичайний стан. Спалах, який виник спочатку в Демократичній Республіці Конго, призвів до 14 тис. захворювань за рік. З 2023 влада Конго повідомила про 12,6 тис. випадків захворювання та 580 смертей, що значно перевищує цифри за попередній рік.

Спочатку ВООЗ оголосила надзвичайний стан 23 липня 2022 року, і тривав він до травня 2023 року. Тоді ситуацію вдалося взяти під контроль. До того надзвичайний стан у галузі охорони здоров’я оголошувався в січні 2020 року – через спалах COVID-19.

Наразі зафіксовано понад 16 тис. випадків більш як у 75 країнах, а кількість підтверджених захворювань зросла на 77% у червні – липні поточного року.

«З такою динамікою всі країни з переліку муситимуть вкласти великі гроші у контроль спалаху. На щастя, вакцини та ліки, створені для боротьби зі звичайною віспою, лікують і мавпячу. Віримо, що багатостороннє партнерство приватного сектору, урядів і міжнародних організацій здатне швидко налагодити виробництво та розповсюдження медикаментів для боротьби з хворобою», – вважає Шаям Бішен, голова Комітету зі здоров’я та охорони здоров’я Всесвітнього економічного форуму.

Епіцентром спалаху мавпячої віспи у 2022 році стала Європа – 80% усіх випадків за рік. Проте не було повідомлень про смерті на континенті – на відміну від Африки. Попри доволі негативну динаміку, глобальний рівень ризику навряд чи стане на заваді подорожам або торгівлі.

Цей вірус був виявлений 1970 року, всі попередні захворювання зазвичай реєструвалися в Африці. Випадки за межами континенту історично рідкі, зазвичай пов’язані з інфекцією у мандрівників або вивезеними тваринами.

Що таке мавпяча віспа?

Виявлено два генетичні штами – або групи – вірусу: штам басейну Конго та західноафриканський. Раніше саме перший вважався більш тяжкою та більш заразною версією. Проте майже всі останні випадки пов’язані із західноафриканським штамом.

Як передається віспа мавп?

Мавпяча віспа класифікується як зооноз – тобто інфекційна хвороба тварин, що може передаватися людині. Випадки захворювань реєструються переважно у тропічному кліматі та тропічних лісах, де проживають тварини-переносники вірусу – деякі типи білок, гризунів, мавп і щурів. Хвороба передається через укуси, подряпини чи погану термальну обробку м’яса.

Передача від людини до людини обмежена, вірус передається через прямий контакт із рідинами тіла, а також через заражені речі на кшталт постільної білизни чи одягу. Також існує респіраторний шлях, але для цього потрібний тривале перебування поряд із хворим.

Які симптоми мавпячої віспи?

Мавпяча віспа викликає підвищення температури тіла, висип і збільшення лімфатичних вузлів. На ранніх стадіях (1–3 дні) можливі головний біль та біль у спині, болі в м’язах і брак енергії. Також в інфікованих на 1–5 день з’являється висип у вигляді плям, які перетворюються на наповнені рідиною пухирі, які згодом перетворюються на струпи та відпадають.

Яким є перебіг хвороби?

Симптоми мавпячої віспи зазвичай тривають 2–4 тижні, без лікування. Донедавна рівень смертності становив 3–6%, в основному серед дітей і людей з ослабленим імунітетом.

Усі раніше виявлені випадки були помірно важкими.

Як діагностувати мавпячу віспу?

Усі попередні випадки були виявлені за допомоги ПЦР-тесту. Секвенування геному в Португалії також показало результативність.

Як лікувати мавпячу віспу?

Наразі не існує ліків безпосередньо проти мавпячої віспи. Ефективні антивірусні ліки на кшталт цидофовіру, бринцидофовіру та тековірімату.

ВООЗ зараз розробляє рекомендації щодо вакцинації.

Як має поводитися влада?

Згідно з протоколами ВООЗ, рекомендується таке:

  • поточне спостереження в неендемічних країнах із виявленими випадками, включно з відстеженням контактів, лабораторні дослідження, госпіталізація та ізоляція із медичним доглядом;
  • секвенування геному по змозі для виявлення місцевого штаму. Європейські науковці наразі намагаються дізнатись, чи пов’язані місцеві штами з африканськими;
  • вакцинація тих, хто перебуває у близькому контакті із хворими, на кшталт медичних працівників;
  • тривале спостереження, відстеження контактів, попередження інфікування та контроль. Детальний нагляд, разом із ненадмірним розповсюдженням інформації, дозволяє владі видко відреагувати на спалах захворювання;
  • ВООЗ також виділяє додаткові фонд для країн з обмеженими можливостями тестування та надає обладнання для виявлення штамів вірусу мавпячої віспи.

Шаям Бішен пояснює: «Доступність вакцини – гарна новина в боротьбі з мавпячою віспою. Проте досвід COVID-19 свідчить про те, що справедливий розподіл і доступ до вакцин буде ключовим елементом боротьби по всьому світі, адже зараз маємо нерівномірне розповсюдження ліків і рівень охоплення медикаментозною допомогою між країнами з високим рівнем доходу та країнами з низьким і середнім доходом».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло