Нові книжки про російсько-українську війну, написані військовими

Нові книжки про російсько-українську війну, написані військовими

Що почитати, аби дізнатися правду про війну від перших осіб

Нові книжки про російсько-українську війну, написані військовими
Фото: УНІАН

Вони пішли захищати Україну та фіксують побачене для історії. Mind пропонує українські книжки про війну від безпосередніх учасників подій. Книжки, які варто прочитати всім, вийшли у світ протягом 2023–2024 років. Також рекомендуємо книжки про критичне мислення, які допоможуть підтримати ментальне здоров’я в ці складні часи.

«З любов'ю тато», Валерій Пузік

Нові книги про російсько-українську війну, написані військовими

Видавництво: Лабораторія, 2023

Валерій Пузік – письменник, художник, режисер і журналіст. Він є автором книг «Бездомні пси», «Моноліт», «Я бачив його живим, мертвим і знову живим», «Шахта. Ранкове зведення», «Делфі та чарівники» та співавтором «Наші Котики. Бліндаж». Також відомий як учасник виставок живопису та графіки. Валерій Пузік воював у складі батальйону Добровольчого українського корпусу Правого сектору (ДУК ПС) з 2015 року. З березня 2022 служить у ЗСУ.

Книжка – збірка есеїв від батька синові, написана в перші місяці повносмасштабки, коли українські сім’ї були змушені розлучитися. Хтось вирушав за кордон, аби зберегти життя своїх дітей. А хтось залишався захищати батьківщину. Автор прийняв для себе рішення залишитися та зробити все, щоб син виріс достойною людиною. У книжці немає опису боїв, але є весь спектр почуттів українців, які не здалися і продовжують боротьбу. Збірка увійшла до списку найкращих книжок 2023 року за версією ПЕН.

«Це наше місто, наша країна, наша земля і наше небо.
Усе це варто любити і захищати.
Ми залишились і битимемось.
Пам’ятай: ця країна – непереможна»

«Вірші з бійниці», Максим Кривцов «Далі»

Нові книги про російсько-українську війну, написані військовими

Видавництво: Наш формат, 2023

Максим Кривцов – поет і фотограф, який з 2014 до 2015 року захищав Україну у складі ДУК «Правий сектор», а з 2016 до 2019-го – у Бригаді швидкого реагування Національної гвардії України. Максим почав писати вірші з підліткового віку та друкувався у збірках із творами інших авторів. Його вірші також користувалися популярністю у фейсбуці.

«Далі» загинув 7 січня 2023 року – через місяць після виходу з друку його першої збірки. Тираж «Віршів з бійниці» Максима Кривцова розпродали за лічені години після звістки про його загибель. Книжку, де кожен вірш вражає в серце, також було визнано однією з найкращих українських книжок 2023 року за версією ПЕН.

«Весь світ у ранах, я візьму цей жовтий скотч
Я знаю тут у поміч лише жовтий скотч
Так вабить декольте цієї дивної весни
Пішли за нею вслід, бо хто якщо не ми»

[dasein: оборона присутності], Ярина Чорногуз

Нові книги про російсько-українську війну, написані військовими

Видавництво: Віхола, 2023

Ярина Чорногуз – бойова медикиня та розвідниця. Перша збірка авторки «Як вигинається воєнне коло» була написана після чотирьох років служби у «Госпітальєрах» та в розвідувальній роті батальйону морської піхоти.

Збірка [dasein: оборона присутності] отримала спецвідзнаку премії «Львів – місто літератури ЮНЕСКО». Також книжка увійшла до списку найкращих книжок – 2023 за версією ПЕН. Авторка описує її, як пам’ять про Скадовськ, узбережжя Херсонщини, Сєвєродонецьк і Маріуполь, висоти над Новоайдаром, дорогу Бахмут ‒ Лисичанськ та про села на березі Сіверського Дінця – річки, яка стала українським Стіксом.

«Всі філософії перевіряють себе на міцність
Біля дверей російського фільтраційного табору».

«Історія впертого чоловіка», Олександр Терен

Нові книги про російсько-українську війну, написані військовими

Видавництво: Прометей, 2023

Олександр Будько, позивний «Терен», працював баристою та мріяв стати графічним дизайнером. Після 24 лютого 2022-го пішов добровольцем на фронт. Через пів року боротьби Терен, уже  командир взводу 49 окремого стрілецького батальйону «Карпатської Січі», втратив обидві ноги.

Автобіографічний роман Олександра – це щоденник людини, яка долучилася до військової справи, про чесність перед собою та побратимами, віру в Україну та бажання жити своє найкраще життя попри все.

«У голові роїлися думки: а що як і справді нападуть? Та відповідь була закарбована ще, мабуть, з попередніх життів, бо точно знав, що права відмовитися від бою за незалежність не існує в моєму світогляді».

«Позивний для Йова. Хроніки вторгнення», Олександр Михед

Нові книги про російсько-українську війну, написані військовими

Видавництво: Лабораторія, 2023

Олександр Михед – письменник, культуролог, куратор мистецьких проєктів, військовослужбовець. У 2022 році побачила світ його книжка «Котик, Півник, Шафка». «Позивний для Йова. Хроніки вторгнення» автор писав 13 місяців, починаючи з перших днів повномасштабки.

Свою книжку Олександр Михед називає хроніками болю та надії, адже писав про те, що пережив сам та його близькі. Батьки Олександра кілька тижнів були в Бучі під час окупації. Книжка відповідає на запитання, як змінилися ми та наші діти за час війни, що пам’ятатиме про цю війну наступне покоління, хто ми в цій війні? Збірка здобула премію імені Юрія Шевельова за найкращу есеїстику 2023 року.

«Я не можу вдавати, що мені не болить. У цьому домі ніхто вже не живе. І через нові шибки бачу розбиті роки війни».

«Полон», Валерія «Нава» Суботіна

Нові книги про російсько-українську війну, написані військовими

Видавництво: Folio, 2024

Валерія «Нава» Суботіна – майор Національної гвардії України, журналістка, викладачка, поетка, кандидатка наук із соціальних комунікацій. Авторка потрапила в полон у травні 2022 року, де провела понад 11 місяців.

Книжка розповідає, яким був полон для «азовців», що вони відчували. Це книжка про випробування, що випали на долю людей, які тримали оборону Маріуполя протягом 86 днів. Більшість із них і досі в полоні в нелюдських умовах утримання. Це не лише історія однієї жінки, а й синтез поглядів людей, які переживають війну та віддають найцінніше – своє здоров’я й життя. Також рекомендуємо книжку Валерії Суботіної «Азовсталь. Сталева пресслужба». Саме завдяки пресслужбі полку світ дізнавався про трагедію Маріуполя.

«Росіяни позначають «своє», як собака бездумно обсцикує всі кути і всі дерева. «Моє-моє-моє» ніби доноситься від тріпотіння трикольорової ганчірки. Чужої в українському місті».

«Кушмарджак», Сергій «Колос» Мартинюк

Нові книги про російсько-українську війну, написані військовими

Видавництво: Наш формат, 2024

Сергій «Колос» Мартинюк – музикант, письменник, лідер рок-гурту «Фіолет» став до лав ЗСУ в травні 2024 року.

Свою книжку автор визначає, як  «ПТСР-трилер» в українських локаціях. За сюжетом, Ярослав Дорош, який уцілів у боях за Іловайськ, намагається жити як звичайна людина. Це складно: досвід війни дається взнаки, і ніхто навколо не розуміє, що з ним відбувається. Але все стрімко змінюється.

«Біблія не бреше. Згадайте вершників апокаліпсису… Спочатку на білому коні прибуває Чума. Чим вам не ковід? Потім на червоному, Війна. Третій вершник на вороному коні, Голод. І останній, четвертий, на блідому, сама Смерть».

«Жмур», Олександр Ябчанка

Нові книги про російсько-українську війну, написані військовими

Видавництво: Колесо Життя, 2024

Олександр Ябчанка – капітан ЗСУ, командир 2-ї роти «Гонор» батальйону «Вовки Да Вінчі» імені Дмитра Коцюбайла. До 2022 року Олександр працював викладачем УКУ, був експертом із реформи системи охорони здоров'я, громадським активістом та організатором фестивалю електронної музики.

«Жмур» – так називалася локація та бліндаж, у якому перебували захисники дороги на Бахмут під час боїв за місто. Цей бліндаж як жива істота ввібрав у себе побачене: хоробрість і підтримку, дружбу і страх, радість і біль втрат. Автор зазначає, що кожне ім'я, згадане в книжці – це легенда, викарбувана в реальності нашої боротьби. Також у книжці є посилання на відео реальних боїв.

«Я воюю за те, аби жити у демократичній республіці під назвою Україна. Це країна вільних людей, до яких гідне ставлення і з боку держави, і з боку співвітчизників».

«Не зупиняйте білий автобус», Дмитро Томчук

Нові книги про російсько-українську війну, написані військовими

Видавництво: Білка, 2024

Дмитро Томчук – підприємець та бізнес-експерт, автор книжки «Тут клює. Відверті історії українського бізнесмена». Дмитро долучився до лав ЗСУ 2022 року.

Роман «Не зупиняйте білий автобус» – історія про порятунок дітей з інтернату, свідком та учасником якої став автор. Операція, записана на боді-камеру, відбулася завдяки небайдужим українцям, готовим будь-якої хвилини взяти на себе відповідальність. Це історія про реальних і вигаданих персонажів, про Україну в перші тижні повномасштабки та українців, які здивували та продовжують дивувати світ. 

«Дмитро не знав куди він їде. До нього прийшов чоловік і попросив про допомогу – звозити швидко в сусіднє місто «у справах». Подробиць йому не сказали та він і не питав, бо нарешті, на відміну від попередніх двадцяти років бізнесу, настало життя, де непотрібно нічого питати: якщо треба, то все скажуть, а якщо не скажуть, то й хай йому грець. Це було справжнє щастя».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло