Не їсти котів і не пропускати удари в обличчя. Як світ відреагував на дебати Трампа та Гарріс
Кандидати від Демократичної та Республіканської партій продемонстрували свої найяскравіші сторони

10 вересня, рівно за вісім тижнів до Дня виборів президента США, у Філадельфії відбулися перші і, найімовірніше, останні дебати між експрезидентом Дональдом Трампом та віцепрезиденткою Камалою Гарріс. Попри думку Трампа про його перемогу, яку він висловив наступного дня, навіть його симпатики визнали значний успіх кандидатки від Демократичної партії. Mind зібрав думки прибічників і критиків обох кандидатів про дебати 10 вересня.
Дональд Трамп у вівторок виграв право почати виступ під час президентських дебатів із Камалою Гарріс. На думку більшості, це була його єдина перемога. Весь інший час, починаючи з моменту, коли Гарріс хіба що не змусила експрезидента потиснути їй руку, вона диктувала правила гри. Особливої уваги, зазначили в New York Times, заслуговувала міміка кандидатки від Демократичної партії.

Вона була свіжою та енергійною, випромінюючи впевненість у кращому майбутньому. Трамп, навпаки, своїми критиканськими та злими заявами уособлював сумне (і таке, що хочеться забути) минуле. «Наша нація вмирає», – патетично проголосив Трамп у вівторок.
На переконання журналістів CNN, його поведінку гарно ілюструє цитата Майка Тайсона про те, що «всі мають план, доки не отримають удар в обличчя». Більшість зійшлася на тому, що кількість пропущених експрезидентом ударів критична: 63% опитаних телеканалом CNN глядачів віддали пальму першості Гарріс.
Факап вечора
Невідомо, чи будуть обидві політичні сили використовувати цитати та заклики з дебатів, проте Дональд Трамп примудрився стати героєм мемів, всього лише у своїй манері коментуючи міграційне законодавство. «Вони їдять собак, ці люди, які прибувають сюди, вони їдять котів, вони їдять домашніх улюбленців людей, які тут живуть», – заявив він.
Шоу-бізнесова підтримка
Згадана вище фраза про котів мала продовження в пості Тейлор Свіфт, у якому вона підтримала Гарріс і пригадала республіканцям створене ШІ-зображення, яке начебто свідчило про її підтримку Трампа. Свіфт чітко та недвозначно повідомила 283 млн своїх підписників, що «віддасть свій голос за Камалу Гарріс і Тіма Вальца на президентських виборах 2024 року». Світлиною в інстаграм вона також спровокувала чергову хвилю мемів.

Варто зазначити, що справжній ефект від дебатів проявляється у США пізніше. Крім того, переможець дебатів не завжди стає переможцем електоральних перегонів. Так, Трамп у 2016 році, а Джордж Буш у 2004-му були фаворитами виступів, проте не стали президентами.
Якщо говорити про «голосування доларом», то тут знов-таки Демократична партія показала високий рівень. Протягом трьох годин після дебатів ActBlue, фандрайзингова платформа демократів, отримала додаткові $24 млн донатів.
Бізнес-думки
Лідери американської ділової спільноти більше уваги приділили тому, який вигляд мали та як поводилися кандидати, аніж їхнім програмним заявам. Про останні найкраще висловився Пол Донован, провідний економіст UBS Global Wealth Management: «Це були радше дебати мемів із соцмереж, аніж глибинної економічної аналітики».
Аарон Леві, генеральний директор IT-компанії Box, написав в Х: «Камала чудово порається з донесенням пробізнесового посилу та політики. Вона – центристка». Це важливе зауваження, адже Республіканська партія витратила багато часу, переконуючи виборців, що Гарріс має ліві погляди.
Ілон Маск, один із найвпливовіших симпатиків Трампа, прокоментував дещо прохолодно: «Хоча я і не думаю, що ведучі дебатів чесно поводилися з Дональдом Трампом, Камала Гарріс цього вечора перевершила очікування більшості людей».
Німецьке обурення
Під час свого виступу Дональд Трамп негативно оцінив енергетичну політику Німеччини, на що зовнішньополітичне відомство цієї країни відреагувало постом у мережі Х: «Подобається чи не подобається: енергетична система Німеччини цілком дієва, з 50% відновлювальної енергетики. І ми закриваємо – не будуємо – вугільні та ядерні станції. Вугілля не буде використовуватися ще до 2038 року. PS: Також ми не їмо собак та котів».
Голова зовнішньополітичного комітету бундестагу Міхаель Рот, коментуючи дебати, однозначно назвав Гарріс переможницею, яка змусила Трампа мати вигляд «похилого віку відставним президентом, старим, злим і розгубленим».
Російські страждання
А от росії дебати «не зайшли». «Головний рот» мзс рф – марія захарова – порівняла кандидатів із боксерами, чий ринг знаходиться на «Титаніку»: «Хто з двох переміг? Не забуваймо, що це відбувається на «Титаніку». Хто переміг? Чи має це значення? До зіткнення з айсбергом лишилось 15 хвилин».
«Вуса кремля» – дмітрій пєсков – обурився, що ім’я його шефа використовувалось як «інструмент внутрішнього протистояння у США», а самі Сполучені Штати, пожалівся він, на загал «негативно ставляться, недружньо ставляться» до росії.
Як заробити на виборах
Крім іншого, за підсумками дебатів, сервіс політичних передбачень PredicIt продемонстрував зростання ставок на перемогу демократів. А от акції компанії Trump Media & Technology Group, материнської компанії соцмережі Truth, різко впали наступного дня, втративши близько 10% вартості за перші торги.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].