79-а Генеральна Асамблея ООН: чого чекати протягом тижня. Розклад головних подій

79-а Генеральна Асамблея ООН: чого чекати протягом тижня. Розклад головних подій

Організація намагається повернути собі статус лідера в розв’язанні світових проблем. Було б добре, якби їй це вдалося

79-а Генеральна Асамблея ООН: чого чекати протягом тижня. Розклад головних подій
Фото: depositphotos.com

Близько 130 голів держав та очільників урядів з 23 до 28 вересня працюватимуть у Нью-Йорку, де відбуватимуться численні заходи 79-ї Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй. Вони зберуться у США в той час, коли в Україні, Газі та Судані точаться криваві війни, які вкотре демонструють нездатність ООН попередити чи припинити військові дії.

Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерреш нещодавно через це піддав нищівній критиці Раду Безпеки – орган, який саме мав би опікуватися миром і безпекою:

«Правда в тому, що Рада Безпеки систематично неспроможна покласти край найдраматичнішим конфліктам сьогодення: Судан, Газа, Україна. Цей орган не відповідає вимогам сучасного світу».

Крім того, він зазначив, що світ усе ще «має всі передумови до уникнення» сценарію на кшталт Третьої світової війни, проте закликав створити нові обмеження й вимоги, які б попередили перетворення поточних війн на глобальне світове протистояння.

Тому, можливо, настав час для реформування Ради Безпеки. Два з половиною роки минули від початку повномасштабної війни росії проти України. Кілька тижнів відділяють світ від річниці кривавого теракту в Ізраїлі, який став причиною вторгнення в сектор Газа. За цей час Рада Безпеки продемонструвала цілковиту імпотенцію, що вже стала загальновизнаною проблемою.

Днями посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд виклала бачення Вашингтона щодо реформування органу, яке передбачає створення двох постійних місць у Раді для країн африканського континенту та перегляд процедури розподілу місць, яка б передбачила представництво острівних держав.

І хоча представленість світових сторін значно поліпшиться, навряд чи це радикально вплине на інститут вето, яким дуже активно користуються великі гравці. Проте рух, імовірно, у правильному напрямку.

Тож які заходи передбачені програмою 79-ї  Генасамблеї ООН?

Саміт майбутнього, 22–23 вересня

Докладно

Задумана під час обмежень через COVID-19, ця конференція має на меті відновити багатостороннє співробітництво, яке втратило позиції за роки пандемії та важко переживає випробування наступними кризами.

Основним підсумком Саміту майбутнього має стати Пакт майбутнього – масштабна, проте юридично не обов’язкова угода за результатами зустрічі, покликана прописати шлях до глобальної співпраці за темами на кшталт штучного інтелекту, змін клімату, реформування глобальних інституцій і мирного дослідження космосу.

Суперечки стосовно тексту пакту тривали місяцями, вирішуючись за модерації Німеччини та Намібії. Проте на тижні, що минув, росія та Саудівська Аравія в останню мить додали свої заперечення. За прогнозами, як це часто буває під час ухвалення довгих документів, перемовини затягнуться до глибокої ночі.

«Звіряння годинників» щодо Цілей сталого розвитку, 24 вересня

Докладно

Лише шість років віддаляють людство від 2030 року, на який припадає дедлайн досягнення Цілей сталого розвитку – амбітного плану за 17 напрямками, що має на меті подолання бідності, боротьбу з нерівністю та пришвидшення сталого зростання. Проте держави – члени ООН дуже далекі від досягнення цих цілей.

Це – вже четверта схожа зустріч, яка має підсвітити приклади та історії успіху, які надихають, щоб закликати країни докласти зусиль для якогось, бодай часткового, досягнення цілей за шість років.

Посилання на трансляцію

Загальні дебати, 24–30 вересня

Докладно

Офіційна тема цьогорічних дебатів «Не полишаючи нікого: діяти разом задля досягнення миру, сталого розвитку та людської гідності для теперішнього та прийдешніх поколінь», хоча спікери не зобов’язані дотримуватись у своїх виступах цієї теми.

Загальні дебати Генасамблеї ООН – це окреме шоу, на яке припадають найяскравіші події, цитати й виступи всього тижня. З прикладів, які можна навести, – виступ президента Куби Фіделя Кастро 1960 року, що тривав чотири з половиною години; у 2006 році президент Венесуели Уго Чавес використав трибуну, щоб назвати президента США Джорджа Буша «дияволом»; у 2017-му вже президент США Дональд Трамп із трибуни ООН погрожував «цілковитим знищенням Північної Кореї».

Обговорення підвищення рівня моря, 25 вересня

Докладно

Пленарна нарада в середу буде присвячена проблемі різкого підвищення рівня моря. ООН називає знищення берегових ліній «екзистенційною загрозою», через яку можуть постраждати близько 1 мільярда людей, які живуть у прибережних низинних районах.

Міжнародний день загального знищення ядерної зброї, 26 вересня

Докладно

Острахи початку ядерної війни чи відновлення перегонів ядерного озброєння як ніколи актуальні зараз, враховуючи постійні (але порожні, як вважають аналітики) погрози з боку росії, не кажучи вже про іранську ядерну програму, північнокорейські військові випробування й американські звинувачення на адресу москви щодо розробки ядерної зброї для ударів у космосі.

Організатори Генеральної Асамблеї сподіваються обговорити та підписати Договір про заборону ядерної зброї, також дипломати обговорюватимуть зменшення військових бюджетів і створення без’ядерної зони на Близькому Сході. Насправді існує лише кілька країн, здатних вплинути на порядок денний – це США, росія та Китай. Але цьогоріч москва й Пекін навіть не планують брати учать в обговоренні.

Проте сам факт дискусії та рівень опрацьованості проблеми свідчить про стурбованість через розбудову ядерних арсеналів з боку менших країн.

Обговорення антимікробної резистентності, 26 вересня

Докладно

Якщо перспектив ядерної війни та підвищення рівня моря недостатньо для формування тотальної знервованості, є ще одна тема – поява мікробів, здатних «перехитрити» антибіотики та інші препарати, що лежать у підґрунті сучасної медицини.

Відповідно до звіту Всесвітньої організації охорони здоров’я, хибне застосування ліків і надмірне вживання препаратів призвели до появи випадків стійкості патогенних мікроорганізмів, що спричинила по світу майже 1,3 млн смертей у 2019 році.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло