Зростання податків, прискорення інфляції до 10% та девальвація до 44 грн/$. В яких умовах виживатиме бізнес у 2025 році?
І в чому українські компанії вбачають позитив
Національний банк 17 жовтня опублікував результати опитування, яке відображає очікування українського бізнесу на наступні 12 місяців. Дослідження проводилось у ІІІ кварталі 2024 року, а саме у період з 31 липня по 28 серпня. Респондентами були 655 підприємств, які представляють основні галузі економіки: АПК, добувну та переробну промисловість, енергетику, будівництво, торгівлю, транспорт та зв’язок.
Загалом респонденти прогнозують збільшення обсягів виробництва товарів та послуг, але при цьому наголошують на несприятливій фінансово-економічній кон'юнктурі, посиленні інфляційних та девальваційних очікувань. Mind зібрав та вивчив основні показники, оприлюднені з звіті НБУ.
Що у бізнесу з фінансами?
Близько 20% українських компаній негативно оцінили свій фінансовий стан, 60% респондентів вважають його задовільним і лише 20% компаній – позитивним.
Найгірше оцінюють свій стан представники добувної промисловості. Позитивно про своє фінансове становище відгукуються керівники підприємств торгівлі, сільського господарства та переробної промисловості.
На подальше погіршення фінансово-економічного стану очікують підприємства добувної промисловості, торгівлі, енерго- та водопостачання, транспорту та зв'язку. У той же час, позитивні очікування переважають у будівництві, сільському господарстві та переробній промисловості.
Виробничі потужності багатьох компаній простоюють, що свідчить про падіння попиту на їхню продукцію. Разом з тим, підприємства сільського господарства, переробної промисловості, енерго- та водопостачання, транспорту та зв'язку очікують зростання попиту, і, як наслідок, збільшення обсягів виробництва товарів та послуг у річній перспективі.
У тому числі це стосується продажів не лише в Україні, а й за її межами. Найбільший оптимізм щодо експортних замовлень озвучують підприємства сільського господарства, транспорту та зв'язку.
Що буде з цінами та курсом?
Бізнес погіршив свої оцінки щодо інфляції. У ІІІ кварталі респонденти оцінили зростання споживчих цін протягом наступних 12 місяців на рівні 9,7%. Для порівняння, у І кварталі цей прогноз був на рівні 9%. Причому 54,4% опитаних респондентів вважають, що інфляція протягом року може сягнути 10%, а 15,3% очікують, що вона перевищить 15%.
Серед ключових факторів, що впливатимуть на зростання цін:
- продовження воєнних дій (81,8% відповідей);
- вплив валютного курсу (75,4% відповідей);
- зростання виробничих витрат (68,5% відповідей);
- податкові зміни (37,9% відповідей).
Що стосується відпускних цін підприємств, то на їхній рівень найсильніше впливатиме вартість енергоносіїв (67% відповідей).
Девальваційні настрої теж погіршуються. У ІІІ кварталі респонденти спрогнозували, що обмінний курс через 12 місяців становитиме 43,7 грн/$, хоча у ІІ кварталі прогноз становив 41,6 грн/$. При цьому близько 44% респондентів очікують, що через рік обмінний курс буде в межах 42–44 грн/$, а близько 23% опитаних компаній вважають, що курс становитиме 44–46 грн/$.
Чи вдається знайти гроші?
Представники усіх галузей заявляють про зростання інвестиційних витрат на основні фонди (обладнання, інвентар тощо). Найбільш бадьорі у своїх оцінках респонденти підприємства енерго- та водопостачання, транспорту і зв'язку, та будівництва.
Також бізнес має намір залучати іноземні інвестиції. Про такі плани на наступні 12 місяців повідомили близько 19% респондентів. Найвищі очікування щодо залучення закордонного капіталу мають підприємства будівництва, енерго- та водопостачання, добувної промисловості. Підприємства торгівлі, навпаки, очікують на скорочення обсягів іноземних інвестицій.
А ось попит на кредитування падатиме. Частка підприємств, які мають намір брати банківські кредити, у ІІІ кварталі зменшилася до 34,8% проти 36,4% у ІІ кварталі.
Найкращі кредитні очікування у підприємства енерго- та водопостачання, торгівлі, транспорту та зв'язку.
Серед причин, які стримують кредитну активність бізнесу – занадто високі відсоткові ставки (45,5% відповідей), наявність альтернативних джерел фінансування (40% відповідей) та неприйнятні вимоги банків до застави за кредитами (близько 32% відповідей).
Чого бізнес чекає в майбутньому?
Стан українського бізнесу дуже хиткий, так само як його очікування та настрої.
Загалом, учасники опитування НБУ покращили прогнози щодо загальних обсягів реалізації продукції, інвестиційних витрат на обладнання та інвентар. У той же час погіршилися оцінки фінансово-економічного стану бізнесу.
Компанії та підприємства відчувають явний дефіцит попиту на свої товари та послуги, про що свідчить недозавантаженість виробничих потужностей. Крім цього, на них тиснуть зовнішні чинники, такі як зростання цін на сировину та логістику, інфляція та девальвація, погіршення податкового клімату, відтік кваліфікованих кадрів.
Найоптимістичніше дивляться у майбутнє підприємства торгівлі, сільського господарства, енергетичного сектора та транспортні компанії. Навіть незважаючи на війну та кризу, вони нарощують обсяги виробництва та реалізації продукції і послуг, у тому числі за межами України.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].