Ілюзіоністи газового ринку: як завершити транзит російського газу, не припиняючи його
Mind Explains

Ілюзіоністи газового ринку: як завершити транзит російського газу, не припиняючи його

Хто зацікавлений у продовженні угод та в якому вигляді їх можуть укласти

Ілюзіоністи газового ринку: як завершити транзит російського газу, не припиняючи його
Фото: depositphotos.com

Торгівля «блакитним паливом» на європейському континенті залишається під геополітичним тиском кремля. Навіть попри розбудову LNG-інфраструктури та глобалізацію товарних газових потоків, які перестали залежати виключно від географії побудованих трубопроводів.

Не є винятком з цього тренду й Україна – навіть в умовах широкомасштабної військової агресії рф, що триває вже майже три роки. Це стає дедалі очевиднішим, коли українська влада шукає варіанти для відновлення миру. До завершення війни Київ також підштовхують партнери в США та ЄС, обмежуючи військову підтримку, перемикаючись на власні внутрішні проблеми та адаптуючись до «світового безладу». Тому питання про те, чи вдасться команді Володимира Зеленського уникнути газових домовленостей в стилі business as usual, які одночасно гратимуть на користь України та на посилення путінського режиму, залишається відкритим. Як може розвиватись ситуація та які існують ризики, розбирався Mind.

Як може продовжитись транзит газу через Україну після 2024 року?

Гучна ідея з довоєнної епохи про створення міжнародного газового консорціуму для управління українськими магістральними газопроводами відійшла в історію. Але в наші дні може відбутися її реінкарнація в нових домовленостях, які допоможуть збільшити присутність «газпрому» на європейському ринку.

За інформацією Mind, юристи зі швейцарського кантону Цуг, де мав реєстрацію скандальний трейдер RosUkrEnergo (очолюваний топменеджерами «газпрому» та Дмитром Фирташем) та фірма Nord Stream 2 AG (оператор газопроводу «Північний потік – 2») продовжують готувати пропозиції щодо формату можливої угоди на постачання газу «азербайджанського» походження транзитом через росію та Україну.

Замовлення на свої послуги вони отримали від кількох європейських компаній, зацікавлених створити консорціум, аби забезпечити себе трубопровідним газом з українського напрямку після 2024 року, коли завершиться діючий транзитний контракт «Нафтогазу» з «газпромом».

Хто зацікавлений у газовому консорціумі навколо українських ПСГ?

Усіх учасників можливої угоди Mind достеменно встановити не вдалося. Проте на ринку в конфіденційних розмовах лунають назви азербайджанської компанії SOCAR та німецької Uniper, між якими ще в попередні роки біло укладено газову угоду.

Плани створити газовий консорціум із компаній-посередників для «контролю над транзитом» через Україну визнавав й Войцех Ференц, керівник словацького державного постачальника енергії SSP. Серед аргументів він вказував на наявність діючого контракту з «газпромом» до 2034 року, який забезпечує дві третини споживання в країні. Продовження українського транзиту, за його словами, дозволить «уникнути штучних витрат в Центральній Європі». Водночас очільник SPP наголосив, що будь-які остаточні домовленості між сторонами відсутні.

Джерела Mind в уряді також визнають, що обговорення консорціуму компаній для організації транзиту газу українською ГТС в Європу має місце. Але ймовірність втілення такої ідеї він назвав «низькою» через «зміну політичних настроїв на Банковій».

Як обійти пряму співпрацю з «газпромом»?

В українських ЗМІ днями було озвучено іншу схему, яка дозволяє уникнути укладання з не лише транзитної угоди з російським газовим монополістом, але й залучення «Оператора ГТС України» для врегулювання технічних питань. Вона передбачає використання українських підземних сховищ газу, якими керує «Нафтогаз» через підконтрольного «Оператора ПСГ».

Ініціатором пропозицій, за інформацією медіа, стало саме українське державне акціонерне товариство. Суть його альтернативи полягає в тому, що власник газу спершу зможе закачувати його на зберігання в ПСГ, а потім – використовувати за потреби на власний розсуд. Такі пропозиції з Києва вже начебто було зроблено Азербайджану та Словаччині.

У разі погодження такого формату співпраці, азербайджанська компанія SOCAR зможе заробляти на волатильності європейського ринку й експортувати свій ресурс із українських ПСГ до країн ЄС. А для Словаччини відкриються можливості купувати газ на кордоні України з рф чи рф з Азербайджаном, закачувати його в українські ПСГ та користуватися за власними вподобаннями.

 «Це зручний лазівка, яка дозволить легко відмити походження газу», – вважає Аура Сабадус, аналітикиня агенції ICIS Energy. В коментарі Mind вона зазначила, що українські ПСГ за такого сценарію можна було б використовувати для зберігання азербайджанського газу (вірогідно, російського походження) і транспортувати його до різних пунктів призначення на території ЄС або в Молдову та Придністров'я (сепаратистський анклав, контрольований рф. – Mind).

Чому «газове питання» для Молдови зараз максимально гостре?

У неділю, 20 жовтня, в Молдові відбудуться президентські вибори та референдум про вступ до ЄС. Крім прозахідної Майї Санду, яка останніми роками посідає президентську посаду, серед численних кандидатів очолити Молдову багато хто отримував гроші від кремля.

Особливо на цьому фоні виділяється одіозний Ілан Шор. Цей олігарх-утікач, який переховується в москві, в центр своєї передвиборчої кампанії поставив заохочування виборців «безкоштовним російським газом», який він начебто здатен забезпечити «вже з 1 грудня» – звісно, в разі своєї перемоги. Проте жоден з учасників перегонів не має такої підтримки, як Майя Санду – в останніх рейтингах виборці віддавали їй близько 40% голосів.

Наразі компанія «Молдовагаз», контрольована «газпромом», постачає «блакитне паливо» на пільгових «політичних» умовах Придністровʼю транзитом через Україну. Зупинка українського транзиту викликає питання, як цей сепаратистський регіон на лівому берези Дністра буде забезпечуватись енергоресурсами.

Газ із росії Придністровʼя  використовує для виробництва електроенергії , яку спрямовує також на потреби правобережної Молдови (близько 2/3 енергоспоживання). Ця залежність зберігатиметься, доки тут не з’явиться більше потужностей для внутрішнього енерговиробництва та не завершиться будівництво магістральних ліній електропередач між Молдовою та Румунією.

«Без безкоштовного газу з рф кремль втратить основний важіль впливу на сепаратистський регіон. Це прискорить процес реінтеграції Молдови, що вкрай важливо для її європейського майбутнього», – сказав у коментарі для Mind Сергій Макогон, ексочільник «Оператора ГТС України».

Які геополітичні наслідки це матиме?

Реалізація схеми зі зберіганням газу в українських ПСГ за рахунок азербайджанської компанії SOCAR чи словацької SPP не тільки дозволить «відмити» його вірогідне російське походження. «Якщо газ зберігатиметься в Україні, відстань для його транспортування до Молдови та Придністров'я буде коротшою, ніж, наприклад, за умови надходження газу з Туреччини», – пояснила Аура Сабадус.

Вона також звернула увагу, що схожа ідея з використанням ПСГ вже була випробувана в Туреччині, відомою усталеними зв’язками в газовому бізнесі з «газпромом». Тут на ринку спостерігаються «дикі розбіжності» між попитом і пропозицією (попит або перевищує пропозицію на 4-5 млрд кубометрів з початку року, або пропозиція перевищує попит на 2 млрд кубометрів за останні два місяці 2023 року).

ГРАФІК

ПСГ в Сербії, якою керує проросійська влада, також під прицільною увагою кремля. Ця країна закуповує значні обсяги російського та азербайджанського газу та хоче до 2027 року розширити ПСГ «Банатський двір» (одне з найбільших у ЄС), аби займатися перепродажем «блакитного палива».

Проте саме Україна з найпотужнішим у Європі комплексом ПСГ на західних кордонах, здатна стати «найбільш цінним призом» для «газпрому» – якщо не напряму, то через дружніх йому посередників, зацікавлених у роботі на європейському напрямку.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло