НБУ вкотре змінив валютні правила для бізнесу
Що тепер буде з імпортом і як виводити дивіденди
Національний банк запровадив черговий етап валютної лібералізації. Нові правила почали діяти з 20 листопада 2024 року. Цього разу рішення НБУ поширюється на українські компанії, які проводять розрахунки за імпортними контрактами та здійснюють репатріацію дивідендів, а також стосується закордонного фінансування України.
Як зазначає Нацбанк, з одного боку, він пом'якшує низку обмежень, щоб підтримати міжнародне співробітництво у сфері зовнішньої торгівлі та програми з технічної допомоги, а з іншого – вживає заходів для посилення дисципліни дотримання валютних правил. Що саме змінилось, розбирався Mind.
Як відбувається валютна лібералізація?
Нагадаємо, що ще 29 червня 2023 року НБУ затвердив Стратегію пом'якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування. Розробка цієї Стратегії була одним зі структурних маяків у рамках програми співробітництва з Міжнародним валютним фондом (МВФ).
НБУ пояснював, що режим фіксованого обмінного курсу разом із валютними обмеженнями, які були запроваджені після 24 лютого 2024 року, сприяли стабілізації цінових і курсових очікувань, зниженню інфляційного тиску.
Але з часом ці заходи втратили свою ефективність і почали негативно впливати на економіку, що виражалося в уповільненні ділової активності та накопиченні валютних ризиків.
Тому Нацбанк ухвалив рішення пом'якшувати валютні обмеження, поетапно відмовляючись від лімітів та заборон на транскордонні торгові операції, на репатріацію відсотків за борговими зобов'язаннями й інвестиціями, на виплати за кредитами та інвестиціями тощо.
Зокрема НБУ вже дозволив відшкодовувати нерезидентам витрати, пов'язані з видачею зовнішніх кредитів резидентам України; розблокував можливість переказу коштів на користь закордонних компаній; розширив перелік товарів оборонного призначення, які можуть купувати за кордоном фізичні особи-волонтери; збільшив граничні терміни розрахунків за операціями експорту деяких видів аграрної продукції; повернув можливість переказувати кошти за кордон за договорами лізингу / оренди.
Як тепер розраховуватися за імпортними контрактами?
До 20 листопада бізнес міг розраховуватися за імпорт продукції, постачання якої здійснювалося лише після 23 лютого 2021 року. Тепер українські компанії зможуть проводити розрахунки за такими імпортними контрактами без обмеження строків постачання в Україну.
Щоправда, є певні умови. Зокрема, платежі можуть здійснюватися на користь:
- іноземного експортно-кредитного агентства (ЕКА);
- іноземної держави через уповноважену нею особу;
- нерезидентів, до складу учасників яких входить іноземна держава чи іноземний банк із державною часткою власності;
- інших нерезидентів, які разом із іноземним ЕКА чи іноземною державою беруть участь в імпортних операціях.
Щомісячний ліміт для таких переказів встановлено на рівні 10% суми простроченої заборгованості за договором імпорту товарів, яка сформувалася станом на 1 листопада 2024 року.
Як розраховуватися валютою за програмами технічної допомоги?
Ще одна зміна стосується переказів іноземної валюти з України для розрахунків у рамках програм міжнародної технічної допомоги. До 20 листопада такі перекази були дозволені лише в межах тих проєктів, які фінансує Євросоюз.
Тепер НБУ дав можливість відправляти валюту за кордон для розрахунків щодо проєктів міжнародної технічної допомоги незалежно від того, хто фінансує такий проект. Тобто без прив'язки до конкретної держави чи організації.
Як виводити дивіденди нерезидентам?
НБУ не тільки скасував деякі заборони, а й посилив частину обмежень.
Зокрема Нацбанк переглянув вимоги до репатріації дивідендів (це їхня виплата на користь нерезидентів), аргументуючи такий крок спробами деяких компаній обійти ліміти, що діють.
Після 20 листопада українські компанії, які потребують репатріації дивідендів за акціями й іншими корпоративними правами, зможуть скористатися такою можливістю за одночасного дотримання таких умов:
- компанія, яка планує здійснювати репатріацію дивідендів, має вести діяльність не менше ніж 12 місяців із дати державної реєстрації;
- з моменту, коли інвестор чи нерезидент отримує право на корпоративні права / акції української компанії, яка здійснює виплату дивідендів, до дати їхньої репатріації має пройти не менше шести місяців.
Крім того, НБУ заборонив використовувати кредитні кошти для придбання цінних паперів, номінованих у валюті, щоб закрити лазівки для обходу валютних обмежень за допомогою таких цінних паперів.
Навіщо все це потрібно?
Анонсоване Нацбанком оновлення валютних правил стосується лише бізнесу та міждержавної співпраці.
По-перше, українські компанії, які укладають імпортні контракти, матимуть змогу без перешкод проводити взаєморозрахунки з експортерами-нерезидентами, які постачають свою продукцію на український ринок.
По-друге, буде спрощено процедуру надходження в Україну міжнародної допомоги, що теоретично може залучити більшу кількість донорів, які готові надати фінансування.
Водночас компанії, які мають власників-нерезидентів і виплачують їм дивіденди, ризикують зіткнутися зі проблемами. Це своєю чергою може негативно вплинути на діяльність таких компаній, аж до відмови їхніх акціонерів фінансувати бізнес в Україні, що призведе до його закриття.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].