Прозорі доходи або штраф у кілька тисяч гривень. Чим може загрожувати неподання податкової декларації за 2024 рік
Хто має право обійтися без декларування

В Україні триває кампанія з декларування доходів фізичних осіб за 2024 рік. Для того щоб подати податкову декларацію, залишилося ще трохи більше місяця.
Українцям, які проігнорують своє зобов'язання щодо декларування й ухилятимуться від сплати податків, загрожують штрафи до 50% від прихованої суми податкових зобов'язань.
Як повідомила Державна податкова служба (ДПС), за січень і лютий 2025 року платники податків – фізичні особи подали понад 44 тис. декларацій, у яких зазначено доходи на суму 36,2 млрд грн. Це на 62% або на 13,9 млрд грн більше, ніж за аналогічний період 2024 року. Платники податків, що вже прозвітували, повинні будуть сплатити до держбюджету 437 млн грн ПДФО та 80 млн грн військового збору.
Крім того, за даними ДПС, майже 3200 декларантів – офіційні мільйонери, які загалом одержали 21,8 млрд грн доходів. Вони сплатять до держбюджету 270 млн грн ПДФО та 44,6 млн грн військового збору.
Mind розбирався, які доходи необхідно декларувати у 2025 році та що потрібно врахувати під час заповнення податкової звітності.
До якої дати слід задекларувати доходи. Термін подання податкових декларацій не змінився – більшість фізосіб має це зробити до 1 травня 2025 року включно.
Виняток становлять платники податків:
- які претендують на отримання податкової знижки – вони можуть подати декларацію до 31 грудня 2025 року;
- які планують виїжджати за межі України на ПМП – вони мають подати декларацію не пізніше ніж за 60 днів до виїзду.
Уточнимо, що ці дві категорії платників податків подають декларації в зазначені терміни лише за умови, що в них немає доходів, які потрібно задекларувати. Інакше їм потрібно відзвітувати нарівні з усіма – до травня.
Як подавати декларацію. Існує чотири способи подання податкових декларацій:
- особисто відвідати ДПС і заповнити всі бланки вручну;
- надіслати декларацію поштою листом з описом вкладення та повідомленням про вручення (хоча б за 5 днів до граничного терміну);
- через електронний кабінет платника податків на сайті ДПС;
- через мобільний застосунок «Моя податкова» (він існує як для Android, так і для iOS).
Які категорії платників податків підпадають під декларування. Щорічну декларацію мають подавати:
- фізособи, які одержують доходи не від податкових агентів;
- фізособи, які ведуть незалежну професійну діяльність (репетитори, адвокати, приватні виконавці, аудитори, бухгалтери, оцінювачі тощо);
- підприємці на загальній системі оподаткування, які сплачують не єдиний податок, а ПДФО;
- іноземці, що протягом звітного 2024 року набули статусу резидента України;
- резиденти, які мають намір емігрувати з України;
- платники податків, які мають намір отримати податкову знижку.
Які види доходів слід декларувати. Це:
1. Під обов'язкове декларування потрапляють доходи, які платник податків отримав від інших фізичних осіб, резидентів і нерезидентів.
Не є податковим агентом будь-яка фізособа, яка не має статусу підприємця або не провадить незалежну професійну діяльність.
Як приклад: платник податків у 2024 році здав свою квартиру в оренду. Він зобов'язаний задекларувати дохід, одержаний як орендна плата, та сплатити з нього податки.
2. Відповідно до норм Податкового кодексу необхідно декларувати інші доходи, про які йдеться у ст. 168 і котрі не звільнені від оподаткування, зокрема:
- додаткове благо у формі прощеного боргу (кредиту);
- сума нецільової благодійної допомоги;
- невикористана та неповернена цільова благодійна допомога;
- дохід від продажу власної сільськогосподарської продукції;
- неустойки (штрафи, пені), відшкодування матеріальних чи моральних збитків.
3. Також підлягають декларуванню іноземні доходи. Це безпосередньо стосується українців, які змушені були виїхати за кордон через війну. Вони все одно мають подавати декларації, вказавши в них суми закордонної матеріальної допомоги чи доходів від трудової діяльності.
Якщо з доходів сплачено податки в державі перебування і ця країна уклала з Україною угоду про уникнення подвійного оподаткування, біженець зобов'язаний надати документи, що підтверджують сплату податків. Інакше йому доведеться, згідно з вимогами українського законодавства, сплатити податки в повному розмірі до держбюджету нашої країни.
Хто має право не звітувати перед податковою. Повністю звільнені від декларування малолітні, неповнолітні чи недієздатні особи; громадяни України, які оголошені в розшук, заарештовані, перебувають у місцях позбавлення волі чи в полоні на території інших держав; особи, які проходять строкову військову службу.
Всі інші категорії платників податків можуть без наслідків відмовитися від подання декларації, якщо їх доходи отримані від податкових агентів – це зарплата, відсотки за банківськими вкладами, інвестиційний прибуток від продажу акцій тощо. Річ у тому, що роботодавці, банки та брокери самі ведуть облік доходів і сплачують із них податки.
Крім того, можна відмовитися від подання декларацій для окремих видів доходів. Наприклад, якщо дохід отримано внаслідок операції з продажу майна (нерухомості) і такий дохід оподатковується за «нульовою» ставкою, або якщо податок із нього сплачено при угоді внаслідок нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу.
Як заповнювати декларацію. Форму декларації про майновий стан і доходи затверджено наказом Міністерства фінансів №859.
Декларація – досить об'ємний документ, що складається з 8 розділів і 9 додатків.
В основній частині платник податків вказує відомості про себе та своє майно (нерухомість, транспортні засоби), види й суми отриманих доходів, розраховує зобов'язання з ПДФО та військового збору. Додатки призначені для тих випадків, коли декларацію подає підприємець і до неї розраховує платежі за єдиним соцвнеском (ЄСВ). Також додатки заповнюють бенефіціари контрольованих іноземних компаній (КВК), фізособи, які отримують прибутки від інвестиційних активів.
Крім цього, в електронному кабінеті платника податків передбачена функція з автоматичного внесення відомостей, зважаючи на інформацію про доходи фізособи та майно, що їй належить. Але все одно дані слід перевіряти перед відправленням декларації до ДПС. Тому що помилки можуть призвести до претензій із боку податкової, аж до перевірок і штрафів.
За якими ставками оподатковуються доходи фізосіб. Стандартна ставка ПДФО для доходів, отриманих 2024 року, становить 18%, ставка військового збору – 1,5%. З 2025 року, нагадаємо, військовий збір потрібно сплачувати за ставкою 5%.
Якщо податок і військовий збір уже сплачено (наприклад, із зарплати), платник податків лише зазначає в декларації розмір податкових зобов'язань та суму сплачених податків.
Коли декларуються доходи, з яких податки ще не сплачено, потрібно самостійно розрахувати зобов'язання з огляду на ставку ПДФО та військового збору.
ДПС після перевірки декларації виставить платнику податків рахунок на оплату податків і відправить повідомлення-рішення за адресою реєстрації / проживання, зазначеною в декларації.
Відповідальність за неподання декларації та несплату податків. Якщо платник податків проігнорував декларування або подав декларацію невчасно, штраф становитиме 340 грн за перше порушення та 1020 грн за повторне порушення протягом року.
За внесення до декларації помилкових даних передбачено штраф у сумі 51–136 грн. Він на перший погляд несуттєвий. Але багато залежить від того, про які дані йдеться. Якщо помилка в адресі чи прізвищі – це одна справа. Але, якщо фізособа занизила суму отриманого доходу, податкова винесе ще й штраф за ухилення від сплати податків від 25% до 50% суми несплаченого податкового зобов'язання. Отже, якщо недоплата податків становила 20 тис. грн, штраф може досягати 10 тис. грн.
Але, крім штрафу, платнику податків доведеться заплатити ще й недоїмку, яку нарахує ДПС.
Податкова знижка: як розрахувати?
Податкова знижка – це витрати платника податків, які він здійснив протягом року й на суму яких має законне право зменшити свій дохід.
До витрат, що дають право на податкову знижку, належать оплата навчання, відсотки за іпотечним кредитом, оплата лікування (крім пластичних операцій, лікування алкогольної чи наркотичної залежності тощо), платежі за полісами страхування життя в тому числі. Повний перелік міститься у ст. 166 Податкового Кодексу.
Розмір податкової знижки визначається так:
1. Платник податків витратив на лікування у 2024 році 30 тис. грн;
2. Оподатковуваний дохід у 2024 році становив 150 тис. грн;
3. Податкове зобов’язання з ПДФО у 2024 році – 27 тис. грн;
4. Для розрахунку податкової знижки необхідно зменшити податкове зобов’язання на суму витрат на лікування, яка скоригована на ставку ПДФО: (150 тис. грн – 30 тис. грн)*18% = 21,6 тис. грн.
Тобто платник податків отримає назад із державного бюджету 5400 грн, а фактично заплатить у 2024 році 21,6 тис. грн ПДФО.
Для того щоб претендувати на податкову знижку, до декларації про доходи потрібно додати копії документів (квитанції, чеки, договори), що підтверджують понесені витрати, та вказати реквізити банківського рахунку, на який буде зараховано повернення частини ПДФО.
Кошти надійдуть на рахунок упродовж 60 календарних днів після подання податкової декларації.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].