Податкова вже у смартфоні: що вміє новий мобільний застосунок від ДПС

Податкова вже у смартфоні: що вміє новий мобільний застосунок від ДПС

І які функції у ньому з'являться в майбутньому

Этот текст также доступен на русском
Податкова вже у смартфоні: що вміє новий мобільний застосунок від ДПС
Фото: ДПСУ

Державна податкова служба (ДПС) наприкінці вересня анонсувала запуск власного мобільного застосунку, який має назву «Моя податкова». Він доступний власникам пристроїв на операційній системі як Android, так і iOS.

По суті, це аналог електронного кабінету платника податків, але в усіченому варіанті. Мобільний застосунок містить дані про платника, дає можливість дізнатися про наявність податкових боргів, а також за його допомогою можна подати декларацію про майновий стан і доходи.

За даними ДПС, лише за першу добу програму встановили на свої гаджети понад 7000 користувачів.

Mind протестував мобільний сервіс податкової та розібрався в його можливостях.

Авторизація та основний функціонал. Зовнішній вигляд програми дуже простий. Після його запуску користувача зустрічає сторінка входу. Потрапити всередину системи можна двома способами.

Перший – це за допомогою електронно-цифрового підпису. Програма підтримує кілька десятків провайдерів, які випускають електронні ключі. Це ДПС, «Дія», Приватбанк, Укрсиббанк, Masterkey, «Укрзалізниця» тощо.

Податкова вже у смартфоні: що вміє новий мобільний застосунок від ДПС

Другий варіант входу – через цифровий хмарний підпис. У цьому разі підійдуть ЕЦП від ДПС, Приватбанку, ЦСК «Україна» або «Дія.Підпис».

Податкова вже у смартфоні: що вміє новий мобільний застосунок від ДПС

Особистий кабінет має чотири вкладки:

  • дані про платника податків;
  • повідомлення від податкової;
  • послуги (подання декларації, наприклад);
  • реєстри (платників ПДВ, платників ЄСВ тощо).

Зліва вгорі є меню, що містить інформацію, скажімо так, технічного характеру. Це розділи «Питання та відповіді», «Параметри», «Інформація про програму».

Доступні послуги. Розділ «Мої дані» містить базову інформацію про платника податків: ПІБ, адресу реєстрації, об'єкти, що належать платнику (квартира або земельна ділянка), податкові повідомлення-рішення (скажімо, про необхідність сплатити податок на нерухомість).

У розділі «Повідомлення» містяться повідомлення, які платник отримував від податкової. Після подання звітності ДПС надсилає квитанцію про те, що цю звітність прийнято. Або платник вирішив змінити вид економічної діяльності та додав новий КВЕД. Підтвердження успішності такої маніпуляції також буде серед повідомлень. Крім того, податкова повідомляє про суми податкових зобов'язань (за єдиним податком, з ПДФО), які необхідно сплатити.

Податкова вже у смартфоні: що вміє новий мобільний застосунок від ДПС

У розділі «Послуги» – п'ять пунктів. Платник податків може:

  • отримати відомості про свої доходи (зрозуміло, це ті доходи, про які знає податкова);
  • подати декларацію про майновий стан і доходи (зараз доступна подача тільки тієї декларації, яка необхідна для отримання податкової знижки);
  • подати заяву про внесення змін за формою 5 ДР. Така форма заповнюється в разі зміни прізвища, місця проживання, при отриманні нового паспорта;
  • подати облікову картку фізособи за формою 1 ДР. Ця форма призначена для оформлення ідентифікаційного коду (ІПН);
  • перевірити інформацію про розрахунки з держбюджетом: про наявність податкових боргів, переплату податків тощо.
Податкова вже у смартфоні: що вміє новий мобільний застосунок від ДПС
Податкова вже у смартфоні: що вміє новий мобільний застосунок від ДПС

У розділі «Реєстри» можна скористатися сервісами пошуку фіскальних чеків й акцизних марок, а також отримати дані з реєстру платників ПДВ, реєстру страхувальників (соцстрах) та дані з реєстру платників єдиного податку.

Податкова вже у смартфоні: що вміє новий мобільний застосунок від ДПС

Недоробки та помилки. Податкова попереджає, що програма функціонує в пілотному режимі. Тому далеко не всі налаштування працюють коректно і не всі працюють у принципі.

Що було помічено під час тестування:

  • Іноді програма не приймає ЕЦП. Доводиться «згодовувати» йому електронний ключ двичі-тричі.
  • Адреса платника податків спочатку не відображалася. Відповідна інформація завантажилася лише після кількох спроб входу до програми.
  • Аналогічна ситуація і з розділом «Сповіщення»: при спробі завантажити повідомлення від ДПС «вилітала» помилка.
  • Подання заяв за формою 5 ДР та 1 ДР поки що недоступне.
  • Пошук по реєстру соціального страхування та по реєстру платників єдиного податку не дає жодних результатів.
Податкова вже у смартфоні: що вміє новий мобільний застосунок від ДПС

Відгуки інших користувачів підтверджують, що програма нестабільна. Скарги здебільшого на проблеми з авторизацією, на відсутність зв'язку із серверами податкової та на некоректні/застарілі відомості про платника податків. Крім цього, користувачі наполягають на розширенні функціоналу програми. Щоб була можливість переоформити втрачений або пошкоджений ІПН, наприклад, й отримати консультацію від спеціаліста ДПС онлайн.

Податкова вже у смартфоні: що вміє новий мобільний застосунок від ДПС
Податкова вже у смартфоні: що вміє новий мобільний застосунок від ДПС

Порівняння програми з електронним кабінетом. Як було зазначено вище, застосунок багато в чому дублює електронний кабінет платника. Але можливостей у програми в рази менше. Принаймні наразі.

В електронному кабінеті можна отримати повний набір відомостей про платника податків, зокрема, як підприємця (якщо він зареєстрований як СПД). Аж до КВЕД, відомостей про РРО, про зареєстровані ПДВ-накладні, проведені перевірки.

Кабінет дає можливість проводити повноцінний обмін документацією з ДПС. З його допомогою можна подати декларацію про майновий стан і доходи, декларацію платника єдиного податку, декларацію з ПДВ; надіслати запит на отримання довідки з реєстру ПДВ на перерахунок податкових зобов'язань; сформувати акцизну чи товарно-транспортну накладну.

Є у кабінеті й розділ для організації обліку. Це аналог журналу доходів і витрат для підприємців, який спрощує контроль фінансових потоків та дозволяє до кінця звітного періоду відразу ж визначити суму податкових зобов'язань.

Як розвиватиметься програма надалі. ДПС на своєму офіційному сайті пише, що мобільний застосунок доповнюватиметься новими можливостями «відповідно до потреб платників податків».
З огляду на плани з диджиталізації, які були озвучені ще на початку 2023 року, можна розраховувати на те, що в застосунку з'являться:
  • Повноцінний сервіс із подання декларації про майновий стан і доходи. Причому декларацію вже буде автоматично заповнено. Платнику залишиться лише перевірити дані та виправити помилки, якщо такі є.
  • Цифровий профіль платника податків. Він відображатиме його податкову історію: наявність заборгованості перед бюджетом, порушень та штрафів. Добросовісні платники отримають «зелений» статус, і увага ДПС до них буде мінімальною. Злісні порушники матимуть «червоний» профіль і потраплять під пильний контроль фіскалів.
  • Можливість сплачувати податки та збори в «пару кліків» завдяки інтеграції програми з банківськими платіжними шлюзами.
  • Служба онлайн-підтримки ДПС, яка працюватиме за принципом аналогічних сервісів у приватних компаній: чат-бот, зв'язок із «живим» оператором онлайн.
Передбачити, якими темпами розвиватиметься застосунок ДПС, дуже складно. Наприклад, голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявляв, що диджиталізація ДПС – одне із ключових завдань на 2023 рік. Тому на початок 2024-го мобільний застосунок податкової має отримати нові функції.
У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло