Війна і будівництво ВДЕ: як «зелені» технології та цифровізація визначають майбутнє енергетичного ринку
І які обмеження з боку держави стримують його розвиток

Повномасштабна війна перевернула наше звичне уявлення про енергетику, її роль у добробуті та економічному зростанні. Причини цього пов’язані не тільки з численними російськими атаками на енергосистему, що останніми роками призводили до тимчасових відключень світла.
Поширення новітніх енергетичних технологій, що відбувається у світі, також змінює галузь і виводить за межі традиційних уявлень про те, як вона працює, а енергетичні компанії будують успішний бізнес.
Про це говорили топові керівники компаній Elementum Energy та MODUS X під час дискусії «Як сучасні технології змінюють енергетичний ринок України?» на Mind WinTech Summit 2025.
Mind занотував найцікавіші думки спікерів.
Валентин Винту, chief data officer MODUS X (технологічні рішення для бізнесу):
«Енергетика в умовах війни потребує швидких ефективних рішень, в основі яких – цифровізація бізнес-процесів. Попри всебічне поширення ШІ, хвилюватися про те, що ця технологія наближає повстання машин в енергетичній галузі, буде зайвим. Вона несе інновації, які допомагають нам працювати більш ефективно і стабільно в непростих, ризикованих умовах. І це – головна роль ШІ».

Про драйвери цифрової модернізації української енергетики. Цифровізація й автоматизація пов'язані зі збором та обробленням даних, штучним інтелектом. Наша компанія вважає саме ці напрями головними рушіями оптимізації та поліпшення бізнес-процесів енергетичних компаній.
Ми працюємо з ДТЕК – найбільшим приватним енергетичним холдингом в Україні. Тому головний виклик для наших проєктів – це масштаб. Ми зосереджені на розвитку штучного інтелекту, впровадженні цифрових двійників. Війна, в умовах якої ми змушені працювати, підштовхує до швидкого пошуку ефективних рішень, щоб впровадити зміни в енергетиці.
Наша особливість у тому, що ми обслуговуємо кроссекторальні процеси в різних галузях енергетики, а це потребує різних підходів. Рішення, придатні для відновлюваної енергетики, не придатні для теплової генерації чи видобутку нафти і газу.
Завдання стосуються прогнозування видобутку, генерації та споживання електроенергії, логістики постачань, створення цифрових двійників для певних процесів, щоб прорахувати, наприклад, ризики, проблеми в роботі.
Буває, що треба збирати й обробляти значну кількість навіть сейсмологічних даних, які є доволі специфічними для розуміння. Тому завжди залучаємо галузевих фахівців – subject matter experts, які розуміються на тонкощах певних процесів в енергетиці, трейдингу. Без них якісно впровадити цифровізацію неможливо.
Про технологічний рівень української і європейської енергетики. На технологічному рівні Україна взагалі не відстає від ЄС. Це стосується і наших IT-команд, і енергетичних компаній, які здатні впроваджувати рішення, що не поступаються європейським.
Закордонні колеги вражені, які проєкти ми реалізуємо в умовах війни. Наприклад, наші моделі щодо прогнозування на ринку сонячної та вітрової генерації дають якісніші показники, ніж західні аналоги. Тому ми розглядаємо міжнародну експансію, щоб просувати найкращій український досвід.
Про переваги штучного інтелекту. ШІ, про який останнім часом багато розмов, підвищує ефективність працівників, керування проєктами й обробку даних. Без нього неможливі прогнозні моделі, оптимізація корпоративної системи, контроль роботи обладнання й оперативне усування проблем у його роботі.
________________________________________________________________________________________________________
Максим Артеменко, директор з розвитку бізнесу компанії Elementum Energy (інвестиції у сектор ВДЕ в Україні):
«Особливість відновлюваних джерел енергії – вони працюють стохастично. Що точніше ви можете прогнозувати й моніторити, як працює така генерація, а також активно керувати процесом, то вище маржинальність вашого бізнесу. Головне – це зберігати фокус на утриманні та збільшенні маржі. Цифровізація, яка посилює нові енергетичні технології, спрощує завдання».

Про драйвери технологічної модернізації української енергетики. Ситуацію в галузі варто розглядати в контексті, розділяючи періоди до початку повномасштабного вторгнення і після.
До 24 лютого 2022 року наша енергетична галузь взагалі не вимагала нагального впровадження цифрових рішень. Інвестори сиділи на фіксованій дохідності й особливо не цікавилися майбутніми змінами. Велика війна стала поштовхом для операційного розвитку. Компанії почали активно інвестувати в оптимізацію бізнесу, аналітику, прогнозування, інтеграцію нових технологій. Як результат, енергетика швидко перейшла на абсолютно новий рівень.
Будь-який енергетичний бізнес, особливо якщо він стосується ВДЕ, пов’язаний із прогнозованими та фактичними обсягами постачання ринковим споживачам. Тому для максимальної ефективності ви маєте якомога точніше прогнозувати генерацію, використовуючи цифрові технології.
Не інвестуючи в розробку програмного забезпечення, власники ВДЕ-активів будуть змушені передати їх в оренду тим компаніям, які вміють із ними працювати й мають для цього відповідні ресурси.
Наведу приклад. Цього року ми маємо інсталювати першу в Україні промислову систему накопичення енергії (СНЕ) біля джерела розподіленої генерації – вітрової електростанції.
Головний виклик для нашої команди – це навіть не вибір батарейки, не розробка проєкту, а пошук IT-рішення, яке забезпечить якісну інтеграцію вітропарку та СНЕ з різними сегментами ринку електроенергії (ринок на добу наперед, внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок), а також із прогнозними й фактичними даними про обсяги генерації. Це потрібно, щоб СНЕ могла працювати в мінливих ринкових умовах.
В ідеалі це має бути автоматизований процес, керований штучним інтелектом, який об’єднає купу різних даних, включно з перетоками між сусідніми країнами, які впливають на ціноутворення в Україні.
Про особливості української енергетики, які обмежують ринок. Потреби енергетичної галузі в Україні і ЄС загалом мало відрізняються. Але є певні нюанси, які по-різному визначають основні тренди в бізнесі.
В Україні енергетичний ринок дуже зарегульований, особливо в частині оподаткування. Наприклад, у нашому законодавстві відсутнє таке явище, як від'ємні ціни, тоді як у ЄС – це стандартна практика, особливо в денній зоні у вихідні дні, що створює можливості для цінового арбітражу власникам систем накопичення енергії (СНЕ).
Щоб легалізувати від'ємні ціни енергоринку, насамперед необхідна податкова реформа. Наразі ж трейдери, які закуповують електроенергію у Словаччині чи Угорщині в період від’ємних цін, у митній декларації вказують мінімальну ціну за мегаватт-годину – 10 грн. І вони знаходять рішення, щоб отримати різницю в ціні від закордонних партнерів.
Друге питання, важливе для енергетичного ринку, – це гнучкість державного регулятора НКРЕКП у впровадженні нових інструментів, нових підходів.
І третє – це розвиток фінансових ринків і біржової торгівлі, як це відбувається в ЄС чи США. Деривативи на різні види товарів, у тому числі електроенергію, дають можливість профільним гравцям (я не кажу про спекулятнів) хеджувати ціни.
Підвищити прибутковість енергетичного бізнесу й оптимізувати витрати можна також через трейдинг на різних платформах, участь у балансувальній групі, онлайн-моніторинг генерації.
Загалом ринок ЄС більш гнучкий. Але враховуючи те, що українська енергосистема технічно синхронізована з ENTSO-E, і вже відбувається процес market coupling (тобто поєднання ринків і принципів їх роботи), то ми очікуємо на появу й в Україні практик, що застосовуються в ЄС.
Що сприяє конкуренції на українському енергоринку. Енергетична галузь – це основа повоєнної відбудови держави. Ось що важливо розуміти про її еволюцію.
Ще 10 років тому це був квазі-олігопольний ринок, де переважали такі державні компанії, як «Енергоатом» та «Укргідроенерго», а також кілька приватних компаній, які сконцентрували традиційну генерацію. Що тепер змінилося? Сектор ВДЕ зростає, і він абсолютно демонополізований.
Для прикладу, наша компанія Elementum Energy є найбільшим іноземним гравцем на українському ринку ВДЕ, має частку що в сонячній, що у вітровій генерації менше 10%. Тобто це ринок із великої кількістю приватних гравців. А що більше компаній, то вища конкуренція та ефективність.
Майбутнє української енергетики, з огляду на «зелені» тренди у світі та зменшення вартості 1 кВт·год, точно за ВДЕ. Такі проєкти можна реалізувати швидко й порівняно дешево, а бонусом іде соціальна підтримка громад та екологічність. Тому в перспективі обсяги потужностей ВДЕ лише зростатимуть відповідно до ринкового попиту.
IT-технології, як і штучний інтелект, не стануть загрозою для енергетики. Тому що енергетичною системою керує диспетчер «Укренерго», який не дозволить статися чомусь поганому й збалансує систему.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].