Post factum: когда найдется управляющий для «Межигорья» и сколько денег принесли в госбюджет арестованные активы

Post factum: когда найдется управляющий для «Межигорья» и сколько денег принесли в госбюджет арестованные активы

Врио. председателя АРМА Виталий Сигидин – об итогах 2020 года, ликвидных и неликвидных активах и динамике спроса на них у бизнеса

Цей матеріал також доступний українською
Post factum: когда найдется управляющий для «Межигорья» и сколько денег принесли в госбюджет арестованные активы
Фото: Татьяна Довгань/Mind.UA

В начале октября Mind интервьюировал врио председателя АРМА Виталия Сигидина. Тогда речь шла о реалиях работы ведомства и основных вызовах, с которыми приходится иметь дело, в частности – о перипетиях вокруг УМХ, Auchan, «Межигорья», автогруппы АІС, а также обсуждалась судьба проблемных ТЭЦ и «долгостроев Войцеховского». Через три месяца Mind вернулся к этой тематике.

Напомним: в рубрике Post factum мы публикуем материалы, подготовленные по следам нашего общения с чиновниками, чтобы узнать, что изменилось за этот период и чего удалось/не удалось достичь.

Виталий Сигидин рассказал, на какой стадии сейчас находится заключение договора с победителем конкурса на активы УМХ, о неизменности позиции АРМА по судебному делу Auchan и о фигурантах управления активами эксминистра Александра Клименко.

Восени в інтерв’ю для Mind ви казали, що деякі активи, пов’язані з ексміністром Олександром Клименком («Юнісон груп») передано в управління АРМА. Зокрема – майновий комплекс у Київській області та залізничні напіввагони. Чи вже проходив конкурсний відбір управителів, наскільки ажіотажним був попит? Чи вже передано ці активи новим управителям: кому саме, на яких умовах? Якщо ні – то з яких причин?

– Обидва зазначені активи АРМА успішно передано в управління. ТОВ «ТК-Логістик» відібрано управителем 520 залізничних напіввагонів, ТОВ «Дніпровська транспортна логістична компанія» – 463 напіввагонів, ТОВ «Рельєф ЛТД» – управителем майнового комплексу в Київській області.

Станом на сьогодні всі зазначені компанії здійснюють відновлення активів для комерційного використання, вкладаючи значні суми власних коштів. Завдяки цим капіталовкладенням вказане майно зберігається, а його економічна вартість збільшується. Умови конкретних договорів управління можна переглянути у звітах про укладені договори, які оприлюднюються на порталі ProZorro.

– За останніх три місяці на які лоти спостерігався активний попит, а на які – навпаки?

– Тенденції попиту на арештовані активи не змінювалися протягом останнього часу. Найцікавішими для бізнесу залишаються ліквідні активи, наприклад комерційна нерухомість.

Post factum: коли знайдеться управитель для «Межигір’я» Януковича та скільки грошей принесли у держбюджет арештовані активи
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Найменше бізнес цікавиться занедбаним нерухомим майном. Наприклад, АРМА вже шість разів оголошувало конкурс з відбору управителя для Новоайдарського елеватора, але жодного разу охочих управляти ним не знайшлося.

Ви звітували, що у вересні АРМА вдалося утричі збільшити надходження до держбюджету. З якими показниками завершено 2020 рік?

– Сьогодні можна констатувати, що позитивна динаміка надходжень до  бюджету, починаючи з осені 2020-го, зберіглася. Станом на кінець грудня до держбюджету перераховано майже 16 млн грн від управління арештованими активами, це на 50% більше, ніж за 2019 рік. При цьому велику частину доходів управителі за погодженням з АРМА наразі витрачають на відновлення активів, що є запорукою збільшення бюджетних надходжень наступного року.

Post factum: коли знайдеться управитель для «Межигір’я» Януковича та скільки грошей принесли у держбюджет арештовані активи
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Отримані 2020 року відсотки від управління арештованими коштами та коштами від реалізації майна – понад 53 млн грн, що майже удвічі перевищує суми, нараховані роком раніше.

«1+1 Інтернет» перемогла в конкурсі на активи УМХ. Учасники, що програли, зокрема «Медіа Група Україна» Ріната Ахметова та «Економіка +», подали позови до суду. Як наразі просуваються судові справи, і чи є шанси в позивачів? Які показники в «1+1 Інтернет» щодо їх нового активу?

– Про показники «1+1 Інтернет» щодо управління активами УМХ говорити зарано, оскільки договір з переможцем конкурсу ще не укладено. Наразі тривають процедури отримання необхідних погоджень Антимонопольного комітету, а також проведення оцінки активів холдингу. АРМА вже обрало для УМХ суб’єкта оціночної діяльності на відкритому конкурсі. Відповідно лише після завершення оцінки й отримання дозволу Антимонопольного комітету з «1+1 Інтернет» можна буде укласти договір управління.

Ви говорили, що АРМА є відповідачем у позові Auchan щодо своїх прав на продані землі. Який стан судової справи на сьогодні, і чи вдасться Auchan переконати суд у своїй правоті?   

– Суди у справі Auchan тривають. Як послідовна державна інституція, АРМА зобов’язане до кінця відстоювати свою юридичну позицію. Спрогнозувати, якими будуть остаточні рішення судів у цій справі, наразі неможливо.  

Чи запропонувало місто/чиновники іншого рівня шляхи розв'язання проблеми з об’єктами Анатолія Войцеховського? Якщо так – хто і які?

– Враховуючи специфіку зазначених активів, АРМА вважає за необхідне створити робочу групу з представниками державних органів, до сфери повноважень яких належить погодження проєктів земельних відводів, виділення земельних ділянок у власність/оренду, погодження проєктів будівництва, надання дозволів на початок будівельних робіт, та представниками правоохоронних органів, які здійснюють процесуальне керівництво у кримінальному проваджені № 12012110060000120, з метою затвердження/відпрацювання механізму оформлення документів, необхідних для надання вказаним активам статусу об’єктів незавершеного будівництва чи житлової/нежитлової нерухомості.

У разі здійснення реєстрації цих об’єктів як об’єктів незавершеного будівництва чи житлової/нежитлової нерухомості АРМА зможе здійснювати управління ними відповідно до положень закону.

Три місяці тому ви казали, що проведете з НАБУ додаткову інвентаризацію резиденції експрезидента Віктора Януковича «Межигір’я» і далі вирішуватимете можливості щодо подальшого управління цим майном. Чи була вже додаткова перевірка: що виявили й вирішили? Якщо ні – коли буде інвентаризація, в які терміни?

– Нині кримінальні провадження, у межах яких майно «Межигір’я» арештоване і частково передане в АРМА, розслідує НАБУ під процесуальним керівництвом САП. За наявною інформацією, поки що детективи та прокурори не отримали від Офісу Генерального прокурора всі матеріали кримінальних справ, без яких неможливо проводити опис неарештованого майна на території комплексу для подальшого накладення на нього арешту та передачу в АРМА.

Post factum: коли знайдеться управитель для «Межигір’я» Януковича та скільки грошей принесли у держбюджет арештовані активи
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Поки цього не буде зроблено, пошук управителя для «Межигір’я» позбавлений сенсу. Адже відібрана на конкурсі компанія не зможе належно управляти більшою частиною майнового комплексу.

В інтерв’ю ви розповідали про два профільних законопроєкти, розроблені нардепами спільно з АРМА. Один Рада провалила й направила на доопрацювання, інший був на другому читанні (станом на вересень). Як зараз розвивається ситуація? І чи будуть вони проголосовані найближчим часом?       

– Стосовно законопроєкту, який народні депутати відправили на доопрацювання та перше повторне читання, АРМА не було залучене до його розроблення. Жодних консультацій із фахівцями агентства автори документу не проводили. І це не могло позитивно відбитися на змісті пропонованих норм, які суттєво обмежують можливості АРМА ефективно управляти арештованими активами. Наразі цей законопроєкт (№3335-1д) підтримав профільний Комітет з питань антикорупційної політики, однак до порядку денного пленарного засідання його так і не внесли.

Post factum: коли знайдеться управитель для «Межигір’я» Януковича та скільки грошей принесли у держбюджет арештовані активи
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Прогнозувати перспективи цього проєкту складно, зважаючи на січневий локдаун і наявні пріоритети в роботі Верховної Ради. Так чи інакше ми закликаємо народних депутатів до предметного діалогу з питань законодавчого реформування діяльності АРМА.

Інший законопроєкт (№3304) про повернення незаконних активів готується до другого читання. Документ дозволить запровадити дієвий і необтяжливий для державного бюджету механізм повернення до України активів, здобутих і виведених закордон протиправним шляхом. Це важлива для держави ініціатива, яка має підтримку в парламенті. Тож, сподіваємося, що вона буде підтримана депутатами під час голосування в другому читанні.

Проект использует файлы cookie сервисов Mind. Это необходимо для его нормальной работы и анализа трафика.ПодробнееХорошо, понятно