Прем'єри тижня: «Dzidzio Контрабас», «Рівень чорного» і «Сім сестер»
Як виглядає вітчизняна кримінальна комедія, який фільм став цьогорічним претендентом на «Оскар» від України та чому проблема перенаселення — гарна тема для антиутопії

«Dzidzio Контрабас»
Сюжет. Дзідзьо з дитинства мріяв стати великим артистом. Почати шлях до успіху він вирішив з виступу на святі в рідному селі. Втім, до сцени він не встигає добратися: разом з приятелем вони випадково розбивають машину схожого на бандита гостя вечірки і тепер мають віддати йому $3000. Щоб сплатити борг, Дзідзьо з приятелем беруть у компанію сина священика, з його допомогою позичають гроші з церкви, купують на них цигарки і вирушають до Польщі. А щоб їх не перевіряли на кордоні, перевдягаються священиками. План міг би спрацювати, якби контрабандисти не зустріли спочатку дружину того самого схожого на бандита гостя вечірки, якому вони винні гроші, а потім – ще кількох дивних персонажів, як-от рибалки-браконьєри, карлик Карл та митник Кіготь.
В українському прокаті: з 31 серпня
Бюджет: не розголошується
Бекграунд. Михайло Хома, більше відомий як Дзідзьо, давно хотів зробити повнометражний фільм. У проекті «Dzidzio Контрабас» він виступив не лише виконавцем головної ролі, а й співпродюсером. Робота над фільмом почалася восени минулого року, однак зйомки довелося перенести на весну 2017-го через несприятливі погодні умови – на Львівщині у селі Раковець випав сніг. А згодом на проекті змінився режисер: замість Любомира Левицього, зайнятого зйомками «Егрегора», у режисерське крісло сів Олег Борщевський.
Для Михайла Хоми роль у «Dzidzio Контрабас» – дебют на великому екрані, інші центральні ролі грають маловідомі актори. Натомість в епізодах у стрічці задіяні українські зірки – Римма Зюбіна, Володимир Горянський, Олексій Вертинський. Камео є також у Ігора Кондратюка та продюсера фільму Сергія Лавренюка.
Вам сподобається, якщо: ви – фанат Dzidzio як музичного проекту та Михайла Хоми як медійної персони. У фільмі він грає того ж персонажа, що й на сцені або телеекрані – і виходить у нього цілком органічно.
Вам не сподобається, якщо: ви переконані, що навіть працюючи з туалетним гумором не варто забувати про гарний смак і почуття міри. Друге творцям стрічки час від часу відмовляє: наприклад, Карл як персонаж введений до фільму лише тому, що він карлик, а актор Олексій Вертинський переграє свого героя митника Кігтя настільки, що це віддає поганими комедійними телешоу.
Головна причина подивитися: переконатися, що українське кіно, в якому немає глибоких підтекстів або високих ідей, справді існує. І виглядає досить пристойно.
«Рівень чорного»

Сюжет. Життя фотографа Кості складалося з роботи – він знімав весільні фотосесії в студії; зустрічей з коханою дівчиною, втім, не надто романтичних; догляду за напівпаралізованим батьком та тренувань з альпінізму. Коли вся ця звична рутина руйнується, у житті Кості настає чорна смуга.
В українському прокаті: з 31 серпня
Бюджет: $10 000
Бекграунд. Півторагодинна стрічка складається з 35 епізодів, кожен з яких знятий на статичну камеру і поданий без монтажних склейок. Епізоди – про роботу головного героя, його стосунки з дівчиною, побутові сцени – з'явилися у результаті спостереження режисера і продюсера Валентина Васяновича за його другом, 50-річним фотографом Костянтином Мохначем. Власне, у фільмі він грає сам себе. До документальної історії Васянович вніс елементи художнього кіно: епізоди насправді є постановкою, а дівчину головного героя грає професійна акторка Катерина Молчанова, хоча чіткого сценарію у Васяновича не було. У фільмі фактично немає діалогів. Прем'єра стрічки відбулася на восьмому Одеському міжнародному кінофестивалі, де «Рівень чорного» здобув премію Міжнародної федерації кінопреси FIPRESCI.
Вам сподобається, якщо: ви переконані, що відсутність сюжету, діалогів та дії – це не недоліки, а ознаки серйозного кіно.
Вам не сподобається, якщо: ви не вважаєте, що форма має домінувати над змістом. Тим більше коли форма – це результат не стільки сміливого експерименту, скільки обставин. Валентин Васянович виступив режисером, оператором, сценаристом і продюсером стрічки і знімав виключно на статичну камеру головним чином тому, що був обмежений у бюджеті.
Головна причина подивитися: скласти власну думку про фільм, який вітчизняний Оскарівський комітет вирішив цього року висунути від України на «Оскар».
«Сім сестер»

Сюжет. У майбутньому, коли планета стала катастрофічно перенаселеною, був введений закон, що змушував усі родини мати лише по одній дитині, а решту дітей спеціальне бюро забирало з родин та присипляло у кріосон. Тож коли дочка Терренса Сеттмана (Віллем Дефо) народжує сімох близнючок, помираючи при пологах, він вигадує, як приховати онучок від влади: дає їм імена днів тижня і кожній дозволяє виходити з дому лише у відповідний до імені день. 30 років дівчатам вдавалося ховатися. Та якось Понеділок (Нумі Рапас), вийшовши ранком з дому і вдало дійшовши до роботи, не повернулася ввечері на звичні сімейні збори із розповіддю, як минув її день. Сестри, яких можна розрізнити за зачісками, намагаються знайти Понеділок і з'ясовують, що у неї було таємне особисте життя, а також зв'язки із Ніколетт Кайман (Гленн Клоуз), відповідальною за введення обмежувального закону. Пошуки переживуть не всі, а їхні результати будуть не зовсім такими, яких хотілося б сестрам.
В українському прокаті: з 31 серпня
Бюджет: $20 млн
Бекграунд. Коли режисер Томмі Віркола вперше прочитав сценарій «Сімох сестер», то подумав про «Останнього нащадка Землі», «Петлю часу», «Того, хто біжить по лезу» та інші подібні науково-фантастичні драматичні екшени. «Ми хотіли створити не блискучий, досконалий і красивий суперфутуристичний світ, а брудний, перенаселений та засмічений», – пояснює Віркола, який до цього встиг зняти комедію про зомбі-нацистів «Операція «Мертвий сніг» та вільну інтерпретацію казки братів Грим про Ганцеля і Гретель «Мисливці за відьмами». Не надто привабливий світ майбутнього знімали у Румунії, зйомки тривали 94 дні. В оригінальному сценарії головний герой був чоловіком, однак норвежець Віркола зізнається, що давно хотів попрацювати зі шведкою Нумі Рапас, тож запропонував продюсерам змінити стать героя. Ті були в захваті.
Ще до виходу фільму права на його показ купили декілька європейських дистриб'юторів, тож у Європі на «Сім сестер» очікує кінотеатральний прокат. А от у США ексклюзивні права на стрічку купив онлайн-сервіс Netflix, прем'єра відбулася 18 серпня.
Вам сподобається, якщо: ви любите футуристичні антиутопії – історії про тоталітарні суспільства майбутнього та протистояння влади і простих громадян, які втомилися жити за репресивними правилами.
Вам не сподобається, якщо: від науково-фантастичного екшену ви чекаєте якщо не серйозного наукового обґрунтування, то хоча б логіки – у сюжеті та діях героїв. У «Сімох сестрах» вона час від часу зникає, і тоді з'являється комічний ефект.
Головна причина подивитися: побачити, як Нумі Рапас грає сімох персонажів – за задумом, сестри мають не лише різні зачіски, а й різні характери.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].