Прем'єри тижня: «Той, хто біжить по лезу 2049» та «Шибайголови»
Чи стане сиквел стрічки Рідлі Скотта кращим за першу частину та як Люку Бессону вдалося зв'язати Другу світову з війною на Балканах середини 1990-х в одному пригодницькому екшені
«Той, хто біжить по лезу 2049»

Сюжет. У 2049 році раніше заборонені репліканти – штучно створені люди – стали частиною суспільства. Принаймні, нові моделі. Один з таких, офіцер поліції Лос-Анджелеса К, працює тим, хто біжить по лезу, тобто – винищувачем реплікантів старих моделей. Якось він розшукує одного з них на фермі, вбиває його, а у землі під деревом знаходить скриню з кістками. Тепер йому треба з'ясувати, чиї це кістки і як вони пов'язані з подіями, що відбулися 30 років тому.
В українському прокаті: з 5 жовтня.
Бюджет: $185 млн.
Бекграунд. Перша частина «Того, хто біжить по лезу» вийшла у 1982 році і значного успіху в прокаті не мала: при бюджеті у $28 млн стрічка, яку режисер Рідлі Скотт називав однією з найбільш особистих у своїй фільмографії, зібрала лише $33,8 млн. Втім, це не завадило фільму стати культовим і справити значний вплив на масову культуру загалом та кіберпанк зокрема. Письменнику Філіпу К. Діку, чий твір «Чи сняться андроїдам електровівці?» 1968 року надихнув стрічку, видавці пропонували $400 000 за новелізацію фільму, та той відмовився. Натомість друг письменника Кевін Уейн Джетер написав кілька продовжень. Одна з цих книг – роман «Грані людини» – була використана у сиквелі.
Над продовженням «Того, хто біжить по лезу» робота розпочалася ще у 1999 році, однак тоді проект зупинився на стадії написання сценарію. У 2007 році про сиквел почав говорити сам Рідлі Скотт. Ще через два роки ходили чутки, що він разом з братом Тоні Скоттом збираються знімати передісторію, причому це мав бути короткометражний веб-серіал, однак цей проект не знайшов фінансування. У 2011 році знову почалися розмови про продовження, і головним питанням було, чи з'явиться у сиквелі Гаррісон Форд. Ще за три роки Рідлі Скотт оголосив, що виступить продюсером, а не режисером. У 2015-му режисерське крісло зайняв Дені Вільньов («Сікаріо», «Прибуття»). Майже одразу Гаррісон Форд підтвердив свою участь у проекті, а трохи згодом до акторського складу приєдналися Райан Гослінг (офіцер К), Робін Райт та Джаред Лето.
Щоб пояснити, що відбулося між 2019 роком, коли розгортаються події першої частини – до речі, до неї у продовженні є кілька прямих відсилок – та 2049-м, були випущені три короткометражки. Сюжет нового фільму тримався у суворій таємниці.
Вам сподобається, якщо: ви любите, коли у науково-фантастичних триллерах є філософія. У «Тому, хто біжить по лезу 2049» міркують про те, що робить людину людиною.
Вам не сподобається, якщо: ви переконані, що у науковій фантастиці є місце лише екшену, а філософія та психологія – зайві. А надто сильне захоплення творців стрічки її візуальною частиною, з довгими планами пейзажів, лише її затягують. «Той, хто біжить по лезу 2049» триває 2 години 40 хвилин, і візуальний ряд – важлива частина історії.
Головна причина подивитися: побачити сиквел, який візуально виглядає краще і за змістом є глибшим, ніж перша частина.
«Шибайголови»

Сюжет. У 1944 році нацисти залишали Францію і вивезли звідти кілька сотень тонн золота у злитках. Однак до Німеччини довезти їх не змогли: партизани підірвали дамбу і затопили ціле селище під Сараєвим, поховавши під водою і німців, і золото. У 1995 році історія спливла: місцева офіціантка розповіла про золото своєму коханцю – морському котику з миротворців НАТО. І той разом зі своїми друзями вирішив допомогти дівчині дістати золото, частина якого мала б піти у благодійний фонд, а частина – стала б заробітком для військових. Однак, звичайно, в останній момент все пішло трохи не за планом.
В українському прокаті: з 5 жовтня.
Бюджет: $77,5 млн.
Бекграунд. Сценарій «Шибайголов» написали Люк Бессон та Річард Уенк. В оригіналі історія називалася «Озеро», і роботу над її екранізацією французька компанія EuropaCorp, якій, серед інших, належить відома кінофраншиза «Таксі», розпочала у 2014 році. У 2015 році до команди проекту приєднався актор Джонатан Кімбл Сіммонс («Людина-павук», «Одержимість»). Попри те, що він – найзірковіший учасник акторського складу, йому дісталася одна з другорядних, хоча й ключових ролей.
Бюджет стрічки склав 66,2 млн євро, частину внесла німецька сторона: 5 млн євро – Німецький федеральний фонд кіно (DFFF), ще 275 000 євро – Баварський фонд кіно (FFF Bayern).
Вам сподобається, якщо: в екшені ви цінуєте головним чином екшен, а не переконливу акторську гру. У «Шибайголовах» є сцени перегонів на танках та перестрілок на вертольотах.
Вам не сподобається, якщо: у кримінальному екшені вам потрібен не лише закручений сюжет, а ще й переконливі діалоги та мотивація героїв. З другим у «Шибайголовах» не склалося, хоча кілька дотепних жартів все ж знайти можна.
Головна причина подивитися: побачити, як європейські кіновиробники використовують історичний матеріал для того, щоб знімати видовищні фільми з патріотичним змістом.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].