Театральний червень: які вистави варто побачити цього місяця
Класика, шістдесятники, залік на одну пару за Остапом Вишнею і привиди із минулого
Цього тижня Mind пропонує огляд чотирьох театральних вистав різної тематики та жанрів, а також радить спланувати походи до театру у червні заздалегідь.
«Приємна несподіванка»
Театр «Актор»
вул. Велика Житомирська, 40
Найближча вистава: 10 червня о 19:00
Сюжет. Головні герої – два євреї, які не одразу знаходять спільну мову. Їхнє знайомство – вимушене, адже молодший із них (Артем Ємцов) збиває на своєму автомобілі похилого віку чоловіка (Олексій Вертинський), – він, до того ж, нещодавно втратив дружину. З якою жодного разу у житті не сварився! Суд покарав правопорушника, засудивши до виправних робіт, які полягають у свого роду соціальній допомозі літньому чоловіку. Тепер перший частенько навідуватиметься із кошерною їжею у гості до постраждалого і потрохи завойовуватиме його довіру. Бо виявиться, що конфлікти поколінь у їхніх родинах мають дещо спільне.
Вам сподобається, якщо: ви готові переглянути сцени на межі фарсу, які, втім, говорять про важливі речі, як взаєморозуміння у родині та толерантність до інших незалежно від їхніх віку, національності, релігії чи сексуальної орієнтації.
Вам не сподобається, якщо: ви надаєте перевагу більш експериментальним форматам чи іммерсивності, коли публіка залучається до участі у виставі – «Приємна несподіванка» ж представляє класичний репертуар театру «Актор», але від цього співпереживання головним героям має не меншу вагу.
Головна причина подивитися: відчути переживання головних героїв у складні періоди у їхньому житті, які, крім цього, змушені боротися з упередженнями близьких та власними внутрішніми конфліктами.
«По вулиці моїй…»
Театральна майстерня Миколи Рушковського
вул. Велика Житомирська, 4
Найближча вистава: 17 червня о 19:00
Сюжет. Вистава присвячена непростій добі, коли радянська влада жорстоко цензурувала мистецькі твори. Саме у кінці 50-х років минулого століття за роман «Доктор Живаго» Борис Пастернак отримав Нобелівську премію з літератури і став другим російським письменником після Івана Буніна, що удостоївся такої нагороди за свою творчість. Та влада СРСР визнала твір Пастернака ганебним, а кампанія цькування призвела до передчасної смерті автора.
Але спектакль – про те, як жили представники творчої інтелігенції, як непросто було перебувати в опозиції до тоталітарного режиму. Разом із тим у кожного своє життя, яким кожен мав право насолоджуватись. Ви почуєте поезію Шпаликова, Євтушенка, Ахмадуліної, Галича, Вознесенського і пісні Окуджави, чия творчість яскраво ілюструє непростий час, який вони сприймали дуже чутливо.
Вам сподобається, якщо: ви хочете почути інтимну лірику та іронічні вірші, побачити, як і з чого народжується поезія у час заборон.
Вам не сподобається, якщо: ви очікуєте побачити детальні біографії поетів, – вистава «По вулиці моїй…» скоріше нагадує триб’ют-вечір, присвячений творчості поетів-шістдесятників.
Головна причина подивитися: побачити, яким товариським і тісним було коло тогочасних поетів, які разом відчували себе сильнішими і водночас, змагаючись один з одним, в імпровізаціях створювали шедеври, які знаходять відгук й у серцях нинішнього покоління.
«Якось воно буде…»
Театральна майстерня Миколи Рушковського
вул. Велика Житомирська, 4
Найближча вистава: 28 червня о 19:00
Сюжет. Залік. Комусь випадає білет із сарматами, у когось тема – скіфи. Бо на заміну прийшов інший викладач, який змішує помічені аркуші. Але винахідливі студенти вирішують розіграти перед екзаменатором міні-виставу про такий народ, як чухраїнці. Остап Вишня виділяє п'ять їхніх головних рис:
- Якби ж знаття?
- Забув.
- Спізнивсь.
- Якось то воно буде!
- Я так і знав!
Тому «коли б котрийсь із них загубився в мільйонній юрбі собі подібних, то кожний, хто хоч недовго жив серед чухраїнців, вгадає, що перед ним – чухраїнець». Студенти починають «з витоків»: «Бог створив все – рослини, пташок, риб. Ось спориш і подорожник росте. Але ж хто ліпитиме йому свічки та молитиметься? І створив Бог чоловіка. Потім вийняв з нього ребро і створив жінку…»
Вам сподобається, якщо: ви хочете зробити вечір легким, посміятися від душі, і, можливо, визнати, що Остап Вишня дійсно точно вгадав із описом нашого менталітету.
Вам не сподобається, якщо: бажаєте присвятити вечір драмі, бо вистава «Якось воно буде…» – комедія, хоч і зі специфічним гумором класика сатиричної прози минулого століття.
Головна причина подивитися: зрозуміти, що «легкі» теми ставити не так легко, як трагедії чи мелодрами, але вистава «Якось воно буде…» сприймається на одному подиху і точно здатна підняти настрій.
«Дім на краю душі»
Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра
пр. Броварський, 25
Найближча вистава: 22 червня о 19:00
Сюжет. Одного разу спокійне провінційне життя родини Райан перериває раптовий гість із Нью-Йорка на ім’я Нік Деметріос. Голова сім’ї Майкл – заможний банкір, тому Нік, якого з першим пов’язують загадкові справи минулого, шантажує головного героя. Щоразу ціна за мовчання зростає. Жінка Майкла Райана занепокоєна дивною поведінкою чоловіка. До неприємної історії, як виявиться, мають стосунок і дві доньки Майкла… На що ж він готовий піти заради збереження власної репутації і майбутнього близьких?
Вам сподобається, якщо: ви хочете побачити адаптацію давньогрецького міфу про Іфігенію сучасним американським автором Доном Нігро – Іфігенія знаходить в собі сили на велику самовідданість, позбавлена пристрастей і прагнень.
Вам не сподобається, якщо: ви не готові ламати голову над незакритими гештальтами головних героїв, які увесь час ніби щось недоговорюють; до того ж, більшість їхніх дій не піддаються логічному поясненню – тому «Дім на краю душі» для тих, хто відкритий до нового театрального досвіду.
Головна причина подивитися: за словами режисера постановки Тамари Трунової, «Дім на краю душі» – про те, як «сучасні дурні перекрутили давньогрецький міф, це твір про новий обман».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].