Театральний червень: які вистави варто побачити цього місяця

Театральний червень: які вистави варто побачити цього місяця

Класика, шістдесятники, залік на одну пару за Остапом Вишнею і привиди із минулого

Этот материал также доступен на русском языке

Цього тижня Mind пропонує огляд чотирьох театральних вистав різної тематики та жанрів, а також радить спланувати походи до театру у червні заздалегідь.

«Приємна несподіванка»

Театр «Актор»
вул. Велика Житомирська, 40
Найближча вистава: 10 червня о 19:00

Фото надано театром «Актор»

Сюжет. Головні герої – два євреї, які не одразу знаходять спільну мову. Їхнє знайомство – вимушене, адже молодший із них (Артем Ємцов) збиває на своєму автомобілі похилого віку чоловіка (Олексій Вертинський), – він, до того ж, нещодавно втратив дружину. З якою жодного разу у житті не сварився! Суд покарав правопорушника, засудивши до виправних робіт, які полягають у свого роду соціальній допомозі літньому чоловіку. Тепер перший частенько навідуватиметься із кошерною їжею у гості до постраждалого і потрохи завойовуватиме його довіру. Бо виявиться, що конфлікти поколінь у їхніх родинах мають дещо спільне.

Вам сподобається, якщо: ви готові переглянути сцени на межі фарсу, які, втім, говорять про важливі речі, як взаєморозуміння у родині та толерантність до інших незалежно від їхніх віку, національності, релігії чи сексуальної орієнтації.

Вам не сподобається, якщо: ви надаєте перевагу більш експериментальним форматам чи іммерсивності, коли публіка залучається до участі у виставі – «Приємна несподіванка» ж представляє класичний репертуар театру «Актор», але від цього співпереживання головним героям має не меншу вагу.

Головна причина подивитися: відчути переживання головних героїв у складні періоди у їхньому житті, які, крім цього, змушені боротися з упередженнями близьких та власними внутрішніми конфліктами.


«По вулиці моїй…»

Театральна майстерня Миколи Рушковського
вул. Велика Житомирська, 4
Найближча вистава: 17 червня о 19:00

Фото: Facebook-сторінка Театральної майстерні Миколи Рушковського

Сюжет. Вистава присвячена непростій добі, коли радянська влада жорстоко цензурувала мистецькі твори. Саме у кінці 50-х років минулого століття за роман «Доктор Живаго» Борис Пастернак отримав Нобелівську премію з літератури і став другим російським письменником після Івана Буніна, що удостоївся такої нагороди за свою творчість. Та влада СРСР визнала твір Пастернака ганебним, а кампанія цькування призвела до передчасної смерті автора.

Але спектакль – про те, як жили представники творчої інтелігенції, як непросто було перебувати в опозиції до тоталітарного режиму. Разом із тим у кожного своє життя, яким кожен мав право насолоджуватись. Ви почуєте поезію Шпаликова, Євтушенка, Ахмадуліної, Галича, Вознесенського і пісні Окуджави, чия творчість яскраво ілюструє непростий час, який вони сприймали дуже чутливо.

Вам сподобається, якщо: ви хочете почути інтимну лірику та іронічні вірші, побачити, як і з чого народжується поезія у час заборон.

Вам не сподобається, якщо: ви очікуєте побачити детальні біографії поетів, – вистава «По вулиці моїй…» скоріше нагадує триб’ют-вечір, присвячений творчості поетів-шістдесятників.

Головна причина подивитися: побачити, яким товариським і тісним було коло тогочасних поетів, які разом відчували себе сильнішими і водночас, змагаючись один з одним, в імпровізаціях створювали шедеври, які знаходять відгук й у серцях нинішнього покоління.


«Якось воно буде…»

Театральна майстерня Миколи Рушковського
вул. Велика Житомирська, 4
Найближча вистава: 28 червня о 19:00

Фото: Facebook-сторінка Театральної майстерні Миколи Рушковського

Сюжет. Залік. Комусь випадає білет із сарматами, у когось тема – скіфи. Бо на заміну прийшов інший викладач, який змішує помічені аркуші. Але винахідливі студенти вирішують розіграти перед екзаменатором міні-виставу про такий народ, як чухраїнці. Остап Вишня виділяє п'ять їхніх головних рис:

  1. Якби ж знаття?
  2. Забув.
  3. Спізнивсь.
  4. Якось то воно буде!
  5. Я так і знав!

Тому «коли б котрийсь із них загубився в мільйонній юрбі собі подібних, то кожний, хто хоч недовго жив серед чухраїнців, вгадає, що перед ним – чухраїнець». Студенти починають «з витоків»: «Бог створив все – рослини, пташок, риб. Ось спориш і подорожник росте. Але ж хто ліпитиме йому свічки та молитиметься? І створив Бог чоловіка. Потім вийняв з нього ребро і створив жінку…»

Вам сподобається, якщо: ви хочете зробити вечір легким, посміятися від душі, і, можливо, визнати, що Остап Вишня дійсно точно вгадав із описом нашого менталітету.

Вам не сподобається, якщо: бажаєте присвятити вечір драмі, бо вистава «Якось воно буде…» – комедія, хоч і зі специфічним гумором класика сатиричної прози минулого століття.

Головна причина подивитися: зрозуміти, що «легкі» теми ставити не так легко, як трагедії чи мелодрами, але вистава «Якось воно буде…» сприймається на одному подиху і точно здатна підняти настрій.


«Дім на краю душі»

Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра
пр. Броварський, 25
Найближча вистава: 22 червня о 19:00

Фото: Євгеній Чекалін. Надано Київським академічним театром драми і комедії на лівому березі Дніпра

Сюжет. Одного разу спокійне провінційне життя родини Райан перериває раптовий гість із Нью-Йорка на ім’я Нік Деметріос. Голова сім’ї Майкл – заможний банкір, тому Нік, якого з першим пов’язують загадкові справи минулого, шантажує головного героя. Щоразу ціна за мовчання зростає. Жінка Майкла Райана занепокоєна дивною поведінкою чоловіка. До неприємної історії, як виявиться, мають стосунок і дві доньки Майкла… На що ж він готовий піти заради збереження власної репутації і майбутнього близьких?

Вам сподобається, якщо: ви хочете побачити адаптацію давньогрецького міфу про Іфігенію сучасним американським автором Доном Нігро – Іфігенія знаходить в собі сили на велику самовідданість, позбавлена пристрастей і прагнень.

Вам не сподобається, якщо: ви не готові ламати голову над незакритими гештальтами головних героїв, які увесь час ніби щось недоговорюють; до того ж, більшість їхніх дій не піддаються логічному поясненню – тому «Дім на краю душі» для тих, хто відкритий до нового театрального досвіду.

Головна причина подивитися: за словами режисера постановки Тамари Трунової, «Дім на краю душі» – про те, як «сучасні дурні перекрутили давньогрецький міф, це твір про новий обман».

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло