Кінопрем’єра тижня: «Вулкан»
Чим цікавий фільм про «простих людей» у непростих умовах

Сюжет. Лукас переживає кризу середнього віку. Він працює перекладачем у київському офісі ОБСЄ й у складі моніторингової місії вирушає на кордон із Кримом. Після декількох дивних збігів обставин герой залишається сам у маленькому містечку на півдні України. Не знаючи куди йти, він опиняється в хаті місцевого дивака на ім'я Вова. Прямуючи за Вовою, Лукас повільно занурюється у життя української провінції – у світ, який виходить за межи його уяви, де речі виглядають повністю відірваними від будь-якої логіки чи структури.
У цих дивних місцях, де люди віднаходять щастя в найпростіших, часто ілюзорних речах, де переплелися минуле, сучасне і майбутнє, де кожен день може стати останнім, Лукас отримує шанс почати життя спочатку.
В українському прокаті: з 4 квітня
Бекґраунд. Повнометражний художній фільм Романа Бондарчука в жанрі драми з елементами комедії, знятий у копродукції України та Німеччини.
Роман Бондарчук – арт-директор Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, співрежисер альманаху «Євромайдан. Чорновий монтаж», який було відібрано в програму Best of fests фестивалю IDFA в Амстердамі. А також автор низки короткометражних фільмів та музичних відео, призер українських та міжнародних кінофестивалів. Картина «Українські шерифи» (2015) – перша повнометражна робота Романа – здобула приз журі на фестивалі IDFA 2015 і була відібрана представляти Україну на 89-й церемонії «Оскар» як кращий фільм іноземною мовою.
В одному з інтерв’ю режисер говорить: «Є деякі паралелі мене і головного героя Лукаса. У 2008-му дорогою на море ми заїхали в Берислав провідати Дашиного (дружина режисера. – Mind) дядю Вову. Напередодні він побачив по телевізору сюжет про чоловіка, який викопав кості німецького солдата і продав їх задорого. Дядя Вова знав, що ми працюємо з німцями в одному кінопроекті. Він був дуже натхненний і сказав тоді: все, що йому потрібно, – це гарний металошукач і зв'язки в Німеччині, аби продавати знайдені жетони і кості. Він відчайдушно намагався придумати собі заняття, щоб не збожеволіти. Через дядю Вову, його фантастичні проекти я почав розуміти сюрреалістичність цих країв. Хоч я родом з Херсонщини, я все одно спостерігач, якому місцеві розказують свою філософію і правду».

На прес-конференції під час української прем’єри «Вулкану» Роман Бондарчук зазначив, що події наступного його фільму під назвою «1 вересня» теж розгортатимуться на Херсонщині, а головним героєм стане викладач хімії, що кардинально вирішує змінити своє життя. На запитання про те, чому його цікавить саме ця місцевість, Роман відповів, що це – рідна йому земля, а «Вулкан» – історія про землю і те, як її треба любити й оберігати.
За словами режисера, сюжетна лінія з ОБСЄ у «Вулкані» більшою мірою вигадана: на спроби поспілкуватися з реальними представниками місії, надавши свого часу запит на інтерв’ю від місцевої херсонської газети, він не отримав схвальної відповіді.
У ролях: Сергій Степанський, Віктор Жданов (володар «Золотої Дзиґи» за роль Старого у фільмі «Кіборги» Ахтема Сеітаблаєва), Христина Дейлик.

Роль Лукаса стала акторським дебютом для Сергія Степанського – одного з найкращих звукорежисерів України («Плем'я», «Нюхач», «Стрімголов»), володаря «Золотої Дзиґи – 2018» за звукорежисуру. Після успіху фільму «Плем'я» Мирослава Слабошпицького на фестивалі у Каннах Сергія прийнято до складу Європейської кіноакадемії.
«Вулкан» став кінодебютом і для Христини Дейлик – акторки Київського академічного театру на Липках.
Композитор стрічки Антон Байбаков відомий своїми симфоніями до «німих» фільмів «Небувалий похід» Михаїла Кауфмана та «Одинадцятий» Дзиґи Вєртова. Для «Вулкана» він створив саундтрек на основі аутентичних записів хору з села Милове, яке зараз знаходиться на дні Каховського водосховища. Його фільмографія як композитора налічує понад два десятки фільмів, зокрема «Січень – березень» Юрія Речинського.
У музичний супровід також увійшла пісня «Пливе човен» у виконанні DakhaBrakha.
Нагороди «Вулкану»: Гран-прі МКФ «Золотий абрикос» (Вірменія), Гран-прі МКФ у Спліті (Хорватія), приз за найкращу режисуру МКФ «Євразія» (Казахстан), приз глядацьких симпатій МКФ «Пін Яо» (Китай), Спеціальна відзнака журі МКФ у Гоа (Індія), Гран-прі Міжнародного фестивалю авторського кіно в Рабаті, приз за звукове оформлення МКФ «Листопад» (Білорусь), приз екуменічного журі МКФ у Фрібурзі (Швейцарія).
Загалом стрічку встигли показати більше ніж на 40 міжнародних кінофестивалях.
Голова Державного агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко на прес-конференції зазначив, що «Вулкан» – це свого роду культурна дипломатія». А The Hollywood Reporter так охарактеризував жанрову специфіку цієї стрічки: «... суміш Кафкіанського роад-муві та сучасного вестерна, багатий на розкішні зображення та ліричні чудеса». Оглядачі видання побачили у фільмі «нотки похмурого абсурдизму Девіда Лінча, а також деякі приємні карнавальні інтерлюдії, що нагадують Федеріко Фелліні, Еміра Кустуріцу та навіть Уеса Андерсона».
Бюджет стрічки становить 10 млн грн, половина з яких – підтримка Державного агентства України з питань кіно.
Вам сподобається, якщо: ви готові побачити фільм про те, як доводиться існувати звичайним людям у непростих умовах, і готові отримати чергове підтвердження поширеного вислову, що немає нічого більш постійного, ніж тимчасове.
Вам не сподобається, якщо: вам не цікава історія «кризи п’ятого семирічного циклу» білого комірця, що різко виходить із так званої зони комфорту, та якщо вас не обходять питання війни та проблеми геть «негламурної» частини країни, де не існує правил гри, немає президента, міністрів та поліції.
Головна причина подивитися: побачити дійсно стильне і водночас правдиве кіно, іронічно поданий життєпис людей, що живуть із мешканцями столиці та інших «цивілізованих» українських міст в одній державі, але існують за абсолютно іншими законами.

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].