Померла Марі Фредрікссон із Roxette: співачка, що підкорила світ одним «Поглядом»
Її біографія, історія створення Roxette, події, що стали поворотними в долі шведської зірки

9 грудня у Стокгольмі померла від раку головного мозку 61-річна співачка, учасниця поп-рок дуету Roxette Марі Фредрікссон. Цей діагноз був їй поставлений ще у 2002-му, але вона зуміла подолати хворобу й повернутися до активної творчої діяльності на півтора десятка років.
«Час летить так швидко. Не так давно ми проводили дні та ночі в моїй крихітній квартирці в Хальмстаді, слухаючи улюблену музику, ділячись нездійсненними мріями. Дякую тобі, Марі, дякую за все. Ти розфарбувала мої чорно-білі пісні найяскравішими фарбами. Ти була чудовим другом понад 40 років. Уся моя любов – з тобою і твоєю сім'єю. Життя ніколи не буде таким, як було колись», – написав у Facebook її партнер по групі Пер Гессле.

Лід і полум'я. Марі Фредрікссон народилася в селі Есе на півдні Швеції. Вона була п'ятою дитиною в сім'ї, і коли батьки їхали на роботу, часто влаштовувала концерти своїм братам і сестрам. У 17 років Марі вступила до музичного коледжу. Незабаром вона переїхала в місто Хальмстад, де приєдналася до жіночої панк-групі Strul. Особливого успіху колектив не домігся, залишивши після себе єдиний сингл. Але звичка стригтися коротко й виступати в брюках залишилася у Марі від цього періоду.
Після розпаду панк-групи артистка познайомилася з продюсером Лассе Ліндблом, який взяв її спочатку як бек-вокалістку, а потім записав її перший сольний альбом. З метою розширення репертуару він познайомив її з композитором і співаком Пером Гессле, лідером популярної шведської рок-групи Gyllene Tider. І тут Пер і Марі подумали: а чи не спробувати їм виступати разом? 1986 році вони створили поп-рок-дует Roxette: Гессле на той момент був рокером, що втрачає оберти, а Марі – новою поп-зіркою. Перша ж їхня спільна пісня Neverending Love стала номером один шведського хіт-параду.
Що вдало збіглося в цьому дуеті? Вони були протилежностями. Гессле – з довгим волоссям, м'якими рисами обличчя, непоганим мелодійним талантом і вигадливими гітарними рок-аранжуваннями. Марі – блондинка з короткою зачіскою, жорстким поглядом і холоднуватим, проте чистим і сильним вокалом. Її характер відображає рядок з їхнього першого світового хіта The Look («Погляд») про вибухонебезпечну красуню: «Ходить, як чоловік, б'є, як молоток» – при цьому Марі не позбавлена витонченості та жіночності, оскільки під її «поглядом світ розквітне, накинувши райдужний наряд». У результаті союзу музикантів і вийшов (як вони співають у тій самій композиції) «лід, охоплений полум'ям». Їхній альбом Look Sharp! (1988) став шведською сенсацією.
«Погляд», що підкорює. Американський студент за обміном Дін Кушман привіз альбом Look Sharp! зі Швеції у своє рідне місто Міннеаполіс, штат Міннесота, і відніс диск на місцеву радіостанцію KDWB, попросивши їх поставити The Look у програмі «За вашими заявками». Через тиждень він зателефонував на радіостанцію, щоб забрати диск, але там ніхто не спромігся послухати шведів. Телефонну трубку взяв менеджер програм Брайан Філіпс. Він був на зборах діджеїв і запропонував Діну приїхати. В очікуванні студента Брайан поставив диск і... відразу закохався в The Look. Діджеї почали питати, що це за група, шукати інформацію на обкладинці диска. Дін залишив платівку на радіостанції, і в цю ніч пісня вперше вийшла в американський ефір. Слухачі почали дзвонити з проханням повторити композицію. Брайан розтиражував пісню на касетах і розіслав своїм друзям на інших станціях, де пісня теж «пішла». Результат: EMI USA випустила пісню у вигляді синглу, а 8 квітня 1989 року The Look стала в США хітом номером один. До Roxette лише дві шведські групи змогли дістатися першого рядка американських чартів: Blue Swede – Hooked on a feeling (31 березня 1974-го) і ABBA – Dancing Queen (9 квітня 1977-го).
The Look подарувала групі світову славу. За свою історію шведський колектив дав 557 концертів. Чотири пісні Roxette займали перше місце в американських чартах Billboard. Загальна кількість проданих групою альбомів перевищує 75 млн копій.
Нюанси стилю. Це були сонячні, завзяті композиції-діалоги Фредрікссон і Гессле або чуттєві, надзвичайно гарні балади у виконанні Марі, дуже ліричні, але без трагізму. Ця музика і в дев'яності продовжувала нести в собі відбиток бадьорого оптимізму вісімдесятих: що, мовляв, все в результаті буде добре.
Багато композицій групи ставали саундтреками голлівудських фільмів і серіалів зі щасливими фіналами: «Красуня», «Беверлі-Хіллз», «Наречена-втікачка». Їхні пісні звучали в ефірі по обидва боки Атлантики: The Look (1989), It Must Have Been Love (1990), Joyride (1991), How Do You Do! (1992), Crash! Boom! Bang! (1994), Sleeping In My Car (1994), Wish I Could Fl (1999), The Centre of The Heart (2001). Вони були дуже життєствердними, такими, що нагадують про радощі простого щастя, як у хіті 2001 року Milk and Toast and Honey. При тому, що ліричних відносин у партнерів по групі не було: вони обидва були щасливі у своїх сім'ях. Як часто в інтерв'ю про Марі говорив Пер, «вона хороший друг, але в неї не найсолодший характер».

Біда. У 2002 році у Фредрікссон діагностували рак мозку. Була проведена операція і терапії. Співачка відновила робочу форму протягом трьох років. Вона перестала бачити на одне око, у неї погіршилася координація, але Марі почала... малювати вугіллям. Готується до видання книга її малюнків. З 2009-го й аж до 2016 року співачка гастролювала з групою. На останніх концертах Марі виступала сидячи. Напередодні туру, приуроченого до 30-річчя Roxette, самопочуття вокалістки погіршилося.
Фінал. Група оголосила про припинення концертної діяльності: артистка пояснила, що лікарі порадили їй утриматися від гастролей, аби не провокувати погіршення здоров'я.
Останньою пластинкою Roxette стала Good Karma – це був десятий студійний альбом, що вийшов у червні 2016 року одночасно в Європі та США. Треба зауважити, що обидва учасники групи випускали протягом всієї історії Roxette сольники, що користуються, звичайно, набагато меншим попитом за їхню спільну творчість. Марі свій останній запис зробила 2017 року – це була джазова композиція про любов Alone Again, де є рядки: «Тепер настав час прощатися, ніхто не винен».

Хіти Roxette, будучи однією з вершин світового поп-року, як і раніше, звучать свіжо й актуально і продовжують викликати асоціації із щасливою любов'ю. Вони дійсно, як співається в хіті групи, немов «молоко й тости з медом, які можуть зігріти в тужливу дощову суботу».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].