Класичний успіх: переможницею Grammy-2020 стала американська піаністка українського походження
Як Надія Шпаченко виграла найпрестижнішу у світі музичну премію

26 січня в Лос-Анджелеському спортивному «Стейплс-центрі» (англ. Staples Center) пройшла чергова, 62-га церемонія нагородження премією Grammy. Це найавторитетніший світовий приз у сфері грамзапису. Перше нагородження переможців відбулося 4 травня 1959 року (за підсумками 1958 року).
Кількість, найменування, зміст номінацій і категорій премії за ці роки неодноразово переглядалися. Так, починаючи з церемонії 2012 року, число категорій скоротилося зі 109 до 78, а пізніше знову збільшилася – до 84. Безумовно, найгостріший інтерес у шанувальників музики викликають популярні жанри. Тут 18-річна співачка Біллі Айліш отримала відразу чотири нагороди в основних номінаціях. За кількістю статуеток другою стала співачка Ліззі (Lizzo).
«Український слід» на Grammy. Україна не може похвалитися власними Grammy. Але в 2005 році на 47-му Grammy Awards номінувалася композиція «Реквієм для Лариси» (автор – Валентин Сильвестров) у виконанні Національного симфонічного оркестру та Національної хорової капели «Думка». Запис проводився під керуванням Володимира Сіренка, про що свідчить диплом Американської Національної академії мистецтва і науки звукозапису (NARAS).
А ось однією з переможниць Grammy-2020 у номінації «Кращий класичний концептуальний альбом» (Best Classical Compendium) стала піаністка Надія Шпаченко (Nadia Shpachenko), яка народилася в Україні. Вона вже вдруге висувалася на здобуття знаменитої статуетки-грамофона.
Робота 42-річної піаністки і композитора – альбом The Poetry Of Places, доволі складний для сприйняття, була заявлена одночасно в двох номінаціях: «Кращий класичний збірник» і «Продюсер року в класичній музиці».
Шпаченко номінувалася і виграла премію спільно з партнерами: Віктором Ледіном (Victor Ledin), Мариною Ледін (Marina A. Ledin) і Баррі Вергер-Готтсманом (Barry Werger-Gottesman).
Надія Шпаченко – друга зліва
Трохи історії. Надія Шпаченко народилася в Харкові в 1977 році й почала вчитися грі на фортепіано, коли їй було п'ять років. Займалася також на віолончелі та навчалася композиції. До 13 років дівчинка отримала визнання в рідному місті як піаністка і композитор, виступивши з симфонічним оркестром Харківської філармонії та посівши друге місце у Всеукраїнському конкурсі юних композиторів.
У 14 років юна музикантка з матір'ю Серафімою Шварц переїхала до Ізраїлю, де вони прожили три роки, а потім перебралися в США. Дівчина отримала ступінь бакалавра в музичній школі Лонгі підрозділу Бард-коледжу в Кембриджі, штат Массачусетс.

У 1997-му Надя переселилася до Каліфорнії, з відзнакою закінчила Університет Південної Каліфорнії, захистивши ступінь магістра і доктора музики. Починаючи зі студентства неодноразово виступала із сольними та камерними концертами, а також як солістка – з оркестрами в Північній Америці і Європі в багатьох прославлених залах: Музеї мистецтв Лос-Анджелеса, музеї PhillipsCollection у Вашингтоні, Карнегі-холі в Нью-Йорку, Concertgebouw в Амстердамі, Chateau de Modave в Бельгії.
Отримала премії багатьох міжнародних конкурсів і виступала на міжнародних фестивалях: Музичної академії Заходу, Аспена, Манчестера, Орфорда, Сарасоти, Тель-Хая, міжнародних музичних сесіях Нідерландів та Міжнародному фестивалі Салуццо в Італії. Її виступи транслювали радіо- і телевізійні станції в Каліфорнії, Массачусетсі, Нью-Йорку, а також в Україні, Великобританії, Італії.
Хто вона зараз? Сьогодні Надія Шпаченко – професор по класу фортепіано в Державному Політехнічному університеті штату Каліфорнія, Помона (Cal Poly Pomona). Викладає також у Коледжі Помони, читає лекції в Університеті Невади в Лас-Вегасі та Інституті мистецтв Каліфорнії.
В Америці вона відома виконанням сучасної музики. На її рахунку – прем'єри творів Елліотта Картера, Джорджа Крама, Тома Флаерті, Юрія Іщенка, Яніса Ксенакіса та інших.

Піаністка багато імпровізує. Вона не тільки виконує твори за роялем, але також грає і на іграшкових фортепіано, клавесині таі перкусії. Її концерти супроводжуються декламацією, грою на синтезаторі й мультимедійними матеріалами.

До речі, американський джазовий піаніст Чик Коріа, добре відомий у нашій країні виступами в Києві і Львові, знову став лауреатом Grammy (до цього він уже був володарем 20 призів). Чик та іспанська група Heart Band отримали премію за кращий латинський джазовий альбом – Antidote.
У роботі над ним компанію піаністу склали й інші блискучі музиканти: Carlitos Del Puerto, Маркус Гілмор, Хорхе Пардо, Niño Josele, Стів Девіс, Майкл Родрігес, Luisito Quintero, Nino de los Reyes, а також вокалісти Rubén Blades, Марія Бьянка і Гейл Моран Коріа.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].