Захворіло у світі
115,618,088
Померло у світі
2,569,422
Вилікувалось у світі
65,383,259
Захворіло в Україні
1,384,917
Померло в Україні
26,763
Вилікувалось в Україні
1,191,022
Голос воїна: львівські митці напишуть сучасну оперу пам’яті Василя Сліпака

Голос воїна: львівські митці напишуть сучасну оперу пам’яті Василя Сліпака

За робочу назву проекту обрано «Ukraine Terra Incognita»

Этот материал также доступен на русском
Голос воїна: львівські митці напишуть сучасну оперу пам’яті Василя Сліпака
Василь Сліпак
Фото: DR

Команда митців зі Львова заявила про початок роботи над масштабним проектом – створенням сучасної опери, присвяченої Василеві Сліпаку – видатному українському співакові, що загинув влітку 2016 року на сході України. Також твір присвятять усім захисникам України і за його допомогою презентують у світі сучасне українське мистецтво.

Загибель та пам'ять

Нагадаємо, що звістка про загибель Василя Сліпака, прекрасного баса-баритона, соліста паризького театру Опера Бастилія (Opéra Bastille. – фр.), надійшла влітку 2016-го. Василь повернувся в Україну з початком Революції гідності, згодом воював на Донбасі. 

29 червня 2016 року близько 6 ранку біля Луганського з боку Дебальцевого бойовики пішли в атаку. Спочатку – артилерія, потім танки і піхота. Українські військові намагалися відбити атаку. У Сліпака влучила куля снайпера. Ще двоє українських бійців отримали поранення разом з ним…

У квітні минулого року тодішній президент Петро Порошенко вручив батькам Сліпака орден «Золота зірка» Героя України, яким Василь був нагороджений посмертно за виняткову мужність і героїзм. Ім’я героя було присвоєно Великій концертній залі Національної музичної академії ім. П.І. Чайковського в столиці.

Кіно

У лютому 2018 року в прокат вийшов документальний фільм «Міф», присвячений Василеві Сліпаку – українському волонтерові, бійцю-добровольцю й оперному солісту. Стрічку зняли Леонід Кантер та Іван Ясній. Фільм мав великий успіх в Україні та за кордоном.

Опера

Авторкою ідеї створення опери про Василя Сліпака є Уляна Горбачевська – львівська співачка, акторка, режисерка, дослідниця автентичних українських пісень та давніх духовних напівів, що сформували її як митця. Творить нові сучасні художні форми у театральних, співочих, літературно-музичних, мультидисциплінарних та джазових проектах, що базуються на архаїчній співочій традиції і тісно пов’язані з українською культурою. Також поєднує традиційну пісню з власними імпровізаціями у царині сучасної музики (фрі-джаз, електроніка). Попри те, що більшість її проектів пов’язані з українським контентом, в них задіяні музиканти і актори з різних країн.

Її проекти – це «Leopolis Quintet», «Мозаїка», «Антонич удома», «Псальма. Подорож», «Альберт, або найвища форма страти», «Пісні війни і Неба», «Ультрамарин», «Партитури фотографій» та авторська школа автентичного співу «Дорога до персонального звуку».

Музику нової опери писатиме випускниця Королівської Консерваторії в Гаазі композиторка Марія Олійник. У складі запланованого співочого ансамблю –  актор театру ім. Леся Курбаса, виконавець головної ролі у фільмі «Червоний» Микола Береза.  Керівницею проекту стала виконавча директорка «YMCA Lviv» Олександра Сорокопуд. Над проектом також працюють брат Василя Сліпака Орест , голова «Фундації Василя Сліпака», Алім Алієв («Кримський Дім»), київська музикознавиця Леся Олійник та ще багато людей доброї волі.

Етапи реалізації мистецького проекту

Першим кроком амбітного проекту стане постановка музично-театрального дійства «Міф Роду», котре поєднає традиційний український спів, імпровізаційну музику, театральні костюми та відео-арт. Презентація  запланована на 29 червня.

Після цього продовжиться робота над іншими частинами великої новітньої опери – «Міф дому», «Міф любові», «Міф степу» та «Міф залізного серця». У них автори поєднають звучання саксофона, перкусії, чоловічого секстету, ансамблю автентичного співу, симфонічного оркестру та відеоарту і сучасної сценографії.

Головна ідея

Над створенням «міфів» митці планують працювати цілий рік. За робочу назву опери обрано «Ukraine Terra Incognita», місія твору досить амбітна – презентувати сучасне українське мистецтво у найпрестижніших залах світу. Вже є попередні домовленості із закордонними установами, які погодилися показати твір своїм глядачам.

«Найкращий спосіб вшанувати пам’ять героя – продовжити справу, якою він жив. Ми хочемо, щоб пам’ять про «Міфа» (фронтовий позивний Василя Сліпака) не потонула у потоках пафосних промов і сліз. Тому ми робимо для Василя Сліпака вишуканий сучасний музичний проект, який  через  давні пісні, промовлятиме  про ті сутності Батьківщини, волі, любові, котрі він захищав», – заявляє команда проекту.

Метою організаторів також є постановка сучасної української опери про Василя Сліпака у Парижі, де він працював.  

Фінансування

Для того, щоб розпочати проект, митці проводять кампанію на «Спільнокошті» та запрошують усіх, для кого важливі пам’ять про Василя та розвиток сучасного українського мистецтва, допомогти справі.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті