Голос воїна: львівські митці напишуть сучасну оперу пам’яті Василя Сліпака

Голос воїна: львівські митці напишуть сучасну оперу пам’яті Василя Сліпака

За робочу назву проекту обрано «Ukraine Terra Incognita»

Этот текст также доступен на русском
Голос воїна: львівські митці напишуть сучасну оперу пам’яті Василя Сліпака
Василь Сліпак
Фото: DR

Команда митців зі Львова заявила про початок роботи над масштабним проектом – створенням сучасної опери, присвяченої Василеві Сліпаку – видатному українському співакові, що загинув влітку 2016 року на сході України. Також твір присвятять усім захисникам України і за його допомогою презентують у світі сучасне українське мистецтво.

Загибель та пам'ять

Нагадаємо, що звістка про загибель Василя Сліпака, прекрасного баса-баритона, соліста паризького театру Опера Бастилія (Opéra Bastille. – фр.), надійшла влітку 2016-го. Василь повернувся в Україну з початком Революції гідності, згодом воював на Донбасі. 

29 червня 2016 року близько 6 ранку біля Луганського з боку Дебальцевого бойовики пішли в атаку. Спочатку – артилерія, потім танки і піхота. Українські військові намагалися відбити атаку. У Сліпака влучила куля снайпера. Ще двоє українських бійців отримали поранення разом з ним…

У квітні минулого року тодішній президент Петро Порошенко вручив батькам Сліпака орден «Золота зірка» Героя України, яким Василь був нагороджений посмертно за виняткову мужність і героїзм. Ім’я героя було присвоєно Великій концертній залі Національної музичної академії ім. П.І. Чайковського в столиці.

Кіно

У лютому 2018 року в прокат вийшов документальний фільм «Міф», присвячений Василеві Сліпаку – українському волонтерові, бійцю-добровольцю й оперному солісту. Стрічку зняли Леонід Кантер та Іван Ясній. Фільм мав великий успіх в Україні та за кордоном.

Опера

Авторкою ідеї створення опери про Василя Сліпака є Уляна Горбачевська – львівська співачка, акторка, режисерка, дослідниця автентичних українських пісень та давніх духовних напівів, що сформували її як митця. Творить нові сучасні художні форми у театральних, співочих, літературно-музичних, мультидисциплінарних та джазових проектах, що базуються на архаїчній співочій традиції і тісно пов’язані з українською культурою. Також поєднує традиційну пісню з власними імпровізаціями у царині сучасної музики (фрі-джаз, електроніка). Попри те, що більшість її проектів пов’язані з українським контентом, в них задіяні музиканти і актори з різних країн.

Її проекти – це «Leopolis Quintet», «Мозаїка», «Антонич удома», «Псальма. Подорож», «Альберт, або найвища форма страти», «Пісні війни і Неба», «Ультрамарин», «Партитури фотографій» та авторська школа автентичного співу «Дорога до персонального звуку».

Музику нової опери писатиме випускниця Королівської Консерваторії в Гаазі композиторка Марія Олійник. У складі запланованого співочого ансамблю –  актор театру ім. Леся Курбаса, виконавець головної ролі у фільмі «Червоний» Микола Береза.  Керівницею проекту стала виконавча директорка «YMCA Lviv» Олександра Сорокопуд. Над проектом також працюють брат Василя Сліпака Орест , голова «Фундації Василя Сліпака», Алім Алієв («Кримський Дім»), київська музикознавиця Леся Олійник та ще багато людей доброї волі.

Етапи реалізації мистецького проекту

Першим кроком амбітного проекту стане постановка музично-театрального дійства «Міф Роду», котре поєднає традиційний український спів, імпровізаційну музику, театральні костюми та відео-арт. Презентація  запланована на 29 червня.

Після цього продовжиться робота над іншими частинами великої новітньої опери – «Міф дому», «Міф любові», «Міф степу» та «Міф залізного серця». У них автори поєднають звучання саксофона, перкусії, чоловічого секстету, ансамблю автентичного співу, симфонічного оркестру та відеоарту і сучасної сценографії.

Головна ідея

Над створенням «міфів» митці планують працювати цілий рік. За робочу назву опери обрано «Ukraine Terra Incognita», місія твору досить амбітна – презентувати сучасне українське мистецтво у найпрестижніших залах світу. Вже є попередні домовленості із закордонними установами, які погодилися показати твір своїм глядачам.

«Найкращий спосіб вшанувати пам’ять героя – продовжити справу, якою він жив. Ми хочемо, щоб пам’ять про «Міфа» (фронтовий позивний Василя Сліпака) не потонула у потоках пафосних промов і сліз. Тому ми робимо для Василя Сліпака вишуканий сучасний музичний проект, який  через  давні пісні, промовлятиме  про ті сутності Батьківщини, волі, любові, котрі він захищав», – заявляє команда проекту.

Метою організаторів також є постановка сучасної української опери про Василя Сліпака у Парижі, де він працював.  

Фінансування

Для того, щоб розпочати проект, митці проводять кампанію на «Спільнокошті» та запрошують усіх, для кого важливі пам’ять про Василя та розвиток сучасного українського мистецтва, допомогти справі.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло