Віденський шаман: як Зиґмунда Фройда зображають у кіно
І на які свіжі прем’єри варто звернути увагу
Зиґмунд Фройд – один із головних психологів і філософів ХХ століття. Хоча ідеї та науковість поглядів творця психоаналізу й піддавалися багаторазовій критиці, все ж вони мали значний вплив на психологію. Його постать популярна також і в сучасній культурі. Так, 28 січня в українських кінотеатрах стартує прокат історичної драми «Мій друг Зиґмунд Фройд». Згадаємо попередні появи образу Фройда в кінематографі та розповімо про новий фільм.
«Фройд: таємна пристрасть»
Молодість і становлення

У 1962 році вийшла псевдобіографічна стрічка Джона Г’юстона, яка, по суті, розповідає про появу психоаналізу. Сюжет охоплює перші два роки самостійної практики Фройда в лікуванні неврозів. Юний психолог застосовує гіпноз, через що не знаходить підтримки серед старших колег. У своїй праці лікар дістається кореня душевних хвороб, що дає надію на одужання його головній, але, здавалося б, зовсім безнадійній пацієнтці – молодій дівчині на ім’я Сесіль.
Стрічка була номінована на «Оскар» за найкращі сценарій та музику до фільму.
Початкову версію сценарію написав відомий філософ Жан-Поль Сартр. Згодом він був опублікований окремою книгою «Фройд: кіносценарій».
«Критичне рішення»
Фрейд і Холмс

Фантазія сценаристів зводить психолога із персонажем оповідань Артура Конан-Дойла. Видатний детектив – наркозалежний. Намагаючись врятувати свого друга від згубного впливу кокаїну, доктор Вотсон хитрощами (звісно, Голмс і чути не хоче про лікування) заманює його до Відня. Рятуватиме детектива Зиґмунд Фройд. Звісно, без антагоніста в цій пригодницькій історії нікуди – до континентальної Європи за героями слідує професор Моріарті.
Чудернацька, на перший погляд, історія отримала 1977 року номінацію на «Оскар» за найкращий адаптований сценарій. Номінація була й за дизайн костюмів.
«Вбити Фройда»
Фройд за лаштунками

Хоча самого засновника психоаналізу як персонажа в цьому фільмі й немає, глядач усе ж може відчути його присутність упродовж усієї стрічки: у діалогах та вчинках героїв, а також у ситуаціях, в які вони потрапляють. Власне, з Фройда й починається ця історія: психіатр Леон Пардо повертається з відрядження до Відня, де він став послідовником фройдизму. Та раптом він таємниче зникає. Його вагітна дружина Альма, разом із Сальвадором, закоханим у неї чоловіком її сестри, вирушають на пошуки. Ключем до розгадки таємниці стає рукопис із описом життя чотирьох пацієнток. Озброївшись ним, Альма й Сальвадор ведуть своє, сповнене небезпеками, заборонами й коханням, розслідування.
У 2005 році картину було номіновано на премію кінофестивалю Санденс.
«Небезпечний метод»
Біографічна драма від Кроненберга

Вігго Мортенсен, Майкл Фассбендер і Кіра Найтлі грають відповідно засновників психоаналізу Зиґмунда Фройда, Карла Ґустава Юнґа та їхню російську пацієнтку Сабіну Шпільрейн. На цьому перелік видатних особистостей, причетних до створення фільму, не вичерпується: режисерське крісло зайняв Девід Кроненберг – режисер культових «Відеодрому» й «Автокатастрофи».
В основі сюжету лежить історія дружби, а згодом – розбрату й ідеологічного протистояння Юнґа і Фройда, у відносини яких втягнута й Сабіна, пацієнтка Юнґа. Вона згодом стає його коханкою та помічницею, а ще пізніше – дипломованим психіатром, відомою лікаркою.
Фільм отримав номінацію на «Золотого лева» Венеційського кінофестивалю. Вігго Мортенсена номінували на «Золотий глобус» за найкращу роль другого плану.
«Фройд»
Новий «Шерлок»

У прагненні зробити собі ім'я у Відні ХІХ століття молодий Зиґмунд Фройд приєднується до екстрасенса й інспектора, щоб розкрити винуватця низки кривавих убивств. Серіал 2020-го року, в якому поки що невідомий Фройд постає в образі соціопата-детектива. Це похмурий, але стильний горрор із харизматичним головним героєм. Ледь не одним із персонажів стає вогкий і незатишний Відень (щоправда, відзнятий у Празі). Історичної дійсності в сюжеті, звісно, небагато, проте шукачам динамічного сюжету шоу може припасти до душі.
«Мій друг Зиґмунд Фройд»
Радник у тонкощах бажань і спокус

Екранізація бестселера Роберта Зіталера «Торговець тютюном» (українській аудиторії він знайомий насамперед своїм романом «Ціле життя»). Сюжет розгортається в довоєнній Австрії – під час її окупації нацистською Німеччиною. Саме на тлі подій, які згодом обернуться великою світовою трагедією, і розпочинається історія головного героя – юнака на ім’я Франц. Опинившись у довоєнному Відні, він зустрічає свою першу і, як йому здається, останню любов. У тонкощах бажань і спокус йому допомагає розібратися найбільший експерт – сам Зиґмунд Фройд.
Роль одного з головних психологів ХХ століття зіграв Бруно Ганц («Небо над Берліном», «Дім, який побудував Джек», «Бункер»). Вона стала останньою для видатного актора.
Фільм отримав чотири номінації на премію Австрійської кіноакадемії – за найкращі жіночу та чоловічу ролі другого плану, костюми та музику.
Із 28 січня стрічка виходить на екрани українських кінотеатрів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.
Нам дуже важлива ваша підтримка!
Чому ми впроваджуємо платну підписку?
Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.