Віденський шаман: як Зиґмунда Фройда зображають у кіно
Партнерський матеріал

Віденський шаман: як Зиґмунда Фройда зображають у кіно

І на які свіжі прем’єри варто звернути увагу

Этот материал также доступен на русском

Зиґмунд Фройд – один із головних психологів і філософів ХХ століття. Хоча ідеї та науковість поглядів творця психоаналізу й піддавалися багаторазовій критиці, все ж вони мали значний вплив на психологію. Його постать популярна також і в сучасній культурі. Так, 28 січня в українських кінотеатрах стартує прокат історичної драми «Мій друг Зиґмунд Фройд». Згадаємо попередні появи образу Фройда в кінематографі та розповімо про новий фільм.

«Фройд: таємна пристрасть»

Молодість і становлення

Віденський шаман: як Зиґмунда Фройда зображають у кіно

У 1962 році вийшла псевдобіографічна стрічка Джона Г’юстона, яка, по суті,  розповідає про появу психоаналізу. Сюжет охоплює перші два роки самостійної практики Фройда в лікуванні неврозів. Юний психолог застосовує гіпноз, через що не знаходить підтримки серед старших колег. У своїй праці лікар дістається кореня душевних хвороб, що дає надію на одужання його головній, але, здавалося б, зовсім безнадійній пацієнтці – молодій дівчині на ім’я Сесіль.

Стрічка була номінована на «Оскар» за найкращі сценарій та музику до фільму.

Початкову версію сценарію написав відомий філософ Жан-Поль Сартр. Згодом він був опублікований окремою книгою «Фройд: кіносценарій».


«Критичне рішення»

Фрейд і Холмс

Віденський шаман: як Зиґмунда Фройда зображають у кіно

Фантазія сценаристів зводить психолога із персонажем оповідань Артура Конан-Дойла. Видатний детектив – наркозалежний. Намагаючись врятувати свого друга від згубного впливу кокаїну, доктор Вотсон хитрощами (звісно, Голмс і чути не хоче про лікування) заманює його до Відня. Рятуватиме детектива Зиґмунд Фройд. Звісно, без антагоніста в цій пригодницькій історії нікуди – до континентальної Європи за героями слідує професор Моріарті.

Чудернацька, на перший погляд, історія отримала 1977 року номінацію на «Оскар» за найкращий адаптований сценарій. Номінація була й за дизайн костюмів.


«Вбити Фройда»

Фройд за лаштунками

Віденський шаман: як Зиґмунда Фройда зображають у кіно

Хоча самого засновника психоаналізу як персонажа в цьому фільмі й немає, глядач усе ж може відчути його присутність упродовж усієї стрічки: у діалогах та вчинках героїв, а також у ситуаціях, в які вони потрапляють. Власне, з Фройда й починається ця історія: психіатр Леон Пардо повертається з відрядження до Відня, де він став послідовником фройдизму. Та раптом він таємниче зникає. Його вагітна дружина Альма, разом із Сальвадором, закоханим у неї чоловіком її сестри, вирушають на пошуки. Ключем до розгадки таємниці стає рукопис із описом життя чотирьох пацієнток. Озброївшись ним, Альма й Сальвадор ведуть своє, сповнене небезпеками, заборонами й коханням, розслідування.

У 2005 році картину було номіновано на премію кінофестивалю Санденс.


«Небезпечний метод»

Біографічна драма від Кроненберга

Віденський шаман: як Зиґмунда Фройда зображають у кіно

Вігго Мортенсен, Майкл Фассбендер і Кіра Найтлі грають відповідно засновників психоаналізу Зиґмунда Фройда, Карла Ґустава Юнґа та їхню російську пацієнтку Сабіну Шпільрейн. На цьому перелік видатних особистостей, причетних до створення фільму, не вичерпується: режисерське крісло зайняв Девід Кроненберг – режисер культових «Відеодрому» й «Автокатастрофи».

В основі сюжету лежить історія дружби, а згодом – розбрату й ідеологічного протистояння Юнґа і Фройда, у відносини яких втягнута й Сабіна, пацієнтка Юнґа. Вона згодом стає його коханкою та помічницею, а ще пізніше – дипломованим психіатром, відомою лікаркою.

Фільм отримав номінацію на «Золотого лева» Венеційського кінофестивалю. Вігго Мортенсена номінували на «Золотий глобус» за найкращу роль другого плану.

«Фройд»

Новий «Шерлок»

Віденський шаман: як Зиґмунда Фройда зображають у кіно

У прагненні зробити собі ім'я у Відні ХІХ століття молодий Зиґмунд Фройд приєднується до екстрасенса й інспектора, щоб розкрити винуватця низки кривавих убивств. Серіал 2020-го року, в якому поки що невідомий Фройд постає в образі соціопата-детектива. Це похмурий, але стильний горрор із харизматичним головним героєм. Ледь не одним із персонажів стає вогкий і незатишний Відень (щоправда, відзнятий у Празі). Історичної дійсності в сюжеті, звісно, небагато, проте шукачам динамічного сюжету шоу може припасти до душі.

«Мій друг Зиґмунд Фройд»

Радник у тонкощах бажань і спокус

Віденський шаман: як Зиґмунда Фройда зображають у кіно

Екранізація бестселера Роберта Зіталера «Торговець тютюном» (українській аудиторії він знайомий насамперед своїм романом «Ціле життя»). Сюжет розгортається в довоєнній Австрії – під час її окупації нацистською Німеччиною. Саме на тлі подій, які згодом обернуться великою світовою трагедією, і розпочинається історія головного героя – юнака на ім’я Франц. Опинившись у довоєнному Відні, він зустрічає свою першу і, як йому здається, останню любов. У тонкощах бажань і спокус йому допомагає розібратися найбільший експерт – сам Зиґмунд Фройд.

Роль одного з головних психологів ХХ століття зіграв Бруно Ганц («Небо над Берліном», «Дім, який побудував Джек», «Бункер»). Вона стала останньою для видатного актора.

Фільм отримав чотири номінації на премію Австрійської кіноакадемії – за найкращі жіночу та чоловічу ролі другого плану, костюми та музику.

Із 28 січня стрічка виходить на екрани українських кінотеатрів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті