Музика під шепіт хвиль: що заплановано в програмі цьогорічного Odessa Classics

Музика під шепіт хвиль: що заплановано в програмі цьогорічного Odessa Classics

Хто з зірок готується виступити на фестивалі класичної музики

Музика під шепіт хвиль: що заплановано в програмі цьогорічного Odessa Classics
Фото: odessaclassics.com

Цього літа в Одесі знову – вже всьоме – очікується найзначніша подія в музичному житті країни. А саме щорічний міжнародний музичний фестиваль Odessa Classics – провідний  майданчик презентації класичної музики в Україні. 2 квітня про програму, учасників та особливості проведення цьогорічної події розповіли у прес-центрі ІА «Одесса-медиа» президент Оdessa classics, народний артист України Олексій Ботвінов і директор фестивалю Олена Зазуля. Mind пропонує ознайомитися з основними «родзинками» майбутнього фестивалю.

Що заявлено в програмі?

Програмою Odessa Classics – 2021 передбачені концерти з 2 по 11 червня та ще один спеціальний – 24 червня. Вони проходитимуть в Одеському Національному  академічному театрі опери і балету (2, 10 і 24 червня) та в  Одеській  обласній філармонії (3, 5, 6, 8, 9, 11 червня). Також виступи заплановані у Зеленому театрі 7 червня і  традиційний open-air – на Потьомкінських сходах 4 червня.

У фестивалі цього року братимуть участь п'ять оркестрів. Поряд з провідними українськими – Національним симфонічним оркестром України (Київ, диригент Володимир Сіренко) і Національним одеським філармонійним оркестром (диригент Хобарт Ерл) виступатимуть два західноєвропейські камерні колективи – Цюріхський і Брюссельський. А відкриє фестивальну програму 2 червня Симфонічний оркестр Хайфи, який приїде до Одеси в повному складі: понад 60 музикантів. Під керівництвом провідного ізраїльського композитора і диригента Беньяміна Юсупова колектив виступить у двох концертах з цікавою масштабною програмою.

Хто буде в зірковому складі?

Один з найкращих академічних гуртів світу –  Цюріхський камерний оркестр на чолі зі своїм художнім керівником (а також Artist-in-Residence фестивалю Odessa Classics), феноменальним скрипалем Даніелем Хоупом – зіграють три концерти. Зокрема, прозвучать романтичні серенади композиторів різних епох і музика Альфреда Шнітке у виконанні Даніеля Хоупа й Олексія Ботвінова.

Саме за участі цих двох музикантів знаменита звукозаписна компанія Deutsche Grammophon узимку цього року вже презентувала альбом творів Шнітке, який, на одностайну думку критиків, став значущою творчою подією в світі класичної музики.

Фестивальна програма також тішить гучними іменами солістів. Швейцарська скрипалька Марія Солозобова зіграє з Симфонічним оркестром Хайфи унікальний концерт Беньяміна Юсупова «Голоси скрипки».

Музика як ліки: що заплановано в програмі цьогорічного Odessa Classics

Вперше до Одеси приїде найпопулярніший молодий європейський піаніст Люка Дебарг: він виконає концерт Моцарта.

А ось кращий сучасний виконавець німецької вокальної музики Маттіас Гьорне вже одного разу був учасником одеського фестивалю, вразивши своєю майстерністю; цього разу він покаже свою культову інтерпретацію циклу Шуберта «Зимовий шлях».

Є вже в Одесі свої прихильники і у провідного піаніста Німеччини Себастіана Кнауера, який на цьогорічному фестивалі представить новий погляд на творчість Бетховена у фантазії Араша Сафаяна «This is (not) Beethoven» («Це (не) Бетховен»).

Музика як ліки: що заплановано в програмі цьогорічного Odessa Classics

Спеціальний концерт 24 червня дасть легендарний піаніст сучасності Євген Кісін: він вперше виступить в Україні за роки Незалежності. На одеській сцені він грав, ще будучи підлітком-вундеркіндом.

Особливою подією стане приїзд видатного письменника сучасності Михайла Шишкіна (Швейцарія). Він разом з Олексієм Ботвіновим представить літературно-музичний проект про Рахманінова.

На чому варто сфокусуватися?

4 червня відбудеться традиційний масштабний (і безкоштовний для публіки!) open-air концерт на Потьомкінських сходах за участю НЗАСОУ під керуванням Володимира Сіренка. Соліст – Олексій Ботвінов. Знову-таки, традиційно в концерті візьме участь переможець щорічного конкурсу юних піаністів імені Серафими Могилевської, який проходить у рамках фестивалю.

Особливою подією фестивалю стане європейська прем'єра концерту для скрипки, фортепіано та оркестру одного з найбільш затребуваних композиторів сучасності Тан Дуна (Китай – США). Концерт написаний спеціально на замовлення фестивалю ODESSA CLASSICS і оркестру Сан-Франціско «New Century Orchestra». Він буде виконаний 11 червня Цюріхським камерним оркестром, Д. Хоупом і О. Ботвіновим. Тан Дун – володар безлічі призів і нагород, у тому числі GRAMMY, BAFTA і кінопремії «Оскар» за музику до кінофільму «Тигр, що підкрадається, дракон, що зачаївся», на основі якої написаний новий концерт.

У рамках фестивалю  заплановано кілька паралельних проєктів. Програма сучасної української музики включає п'ять безкоштовних для відвідування концертів у Зеленому театрі та Одеському художньому музеї. Будуть представлені проєкт від Open Opera Ukraine: концерт стародавньої хорової музики «Musica Sacra Ukraine» – партесний вимір»; ансамбль «Alter Ratio» з новою програмою музики українських композиторів; піаніст Антоній Баришевський, віолончеліст та композитор Золтан Алмаші, одеський джазовій піаніст Олексій Пєтухов, літератор Олена Андрейчикова.

Художня виставка «Нонконформісти» (куратор – А. Димчук) вразить своїм розмахом у Музеї західного та східного мистецтва (1-23 червня).

Напередодні, 19-21 травня, заплановано Четвертий всеукраїнський конкурс юних піаністів імені Серафими Могилевської, в якому візьмуть участь близько 30 юних піаністів віком 11-15 років. Як завжди, творче змагання пройде в стінах Одеської середньої спеціальної музичної школи ім. Петра Столярського.

Музика як ліки: що заплановано в програмі цьогорічного Odessa Classics

Також у рамках фестивалю відбудуться культурологічні конференції та майстер-класи провідних музикантів, зокрема, легендарного скрипкового педагога сучасності Захара Брона (свою участь він присвячує 150-річчю відомого скрипаля та музичного педагога Петра Столярського).

«Я впевнений, – зазначив Олексій Ботвінов під час презентації програми Odessa Classics – 2021, – що велика музика має звучати, і саме  зараз її цінність для суспільства висока, як ніколи. Тому ми робимо все можливе, щоб фестивальна програма цього року була ще більш масштабною та сенсаційною».

Як розвивався фестиваль?

У рік заснування, в 2015-му, фестиваль Odessa Classics тривав лише чотири дні, у 2016-му – п'ять, а в 2017 році – сім, і був визнаний найбільшим в Україні святом класичної музики. У 2018-му вже було 10 фестивальних днів. Odessa Classics – 2020 тривав два тижні (10-23 серпня).

Але головна перемога організаторів – не тривалість заходу. Фестиваль зумів запросити на свою сцену найяскравіших артистів сучасного музичного світу. А це стало можливим завдяки високому авторитету в музичних колах Європи президента Odessa Classics Олексія Ботвінова та прекрасній організації форуму. І, як наслідок,  фінансовій  підтримці державних інституцій, благодійних фондів та окремих меценатів як в Україні, так і за кордоном. Проєкт розвивається як європейський фестиваль високого класу.

«Я мрію зробити фестиваль, який став би знаковим не лише для Одеси, а й для всієї країни. За значущістю він міг би бути схожим на Зальцбурзький. Хотів би, щоб уже незабаром Odessa Classics став головним фестивалем у Східній Європі», – поділився планами Олексій Ботвінов. Що ж, залишається лише сподіватися, що вони справдяться.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті