Музика під шепіт хвиль: що заплановано в програмі цьогорічного Odessa Classics
Хто з зірок готується виступити на фестивалі класичної музики

Цього літа в Одесі знову – вже всьоме – очікується найзначніша подія в музичному житті країни. А саме щорічний міжнародний музичний фестиваль Odessa Classics – провідний майданчик презентації класичної музики в Україні. 2 квітня про програму, учасників та особливості проведення цьогорічної події розповіли у прес-центрі ІА «Одесса-медиа» президент Оdessa classics, народний артист України Олексій Ботвінов і директор фестивалю Олена Зазуля. Mind пропонує ознайомитися з основними «родзинками» майбутнього фестивалю.
Що заявлено в програмі?
Програмою Odessa Classics – 2021 передбачені концерти з 2 по 11 червня та ще один спеціальний – 24 червня. Вони проходитимуть в Одеському Національному академічному театрі опери і балету (2, 10 і 24 червня) та в Одеській обласній філармонії (3, 5, 6, 8, 9, 11 червня). Також виступи заплановані у Зеленому театрі 7 червня і традиційний open-air – на Потьомкінських сходах 4 червня.
У фестивалі цього року братимуть участь п'ять оркестрів. Поряд з провідними українськими – Національним симфонічним оркестром України (Київ, диригент Володимир Сіренко) і Національним одеським філармонійним оркестром (диригент Хобарт Ерл) виступатимуть два західноєвропейські камерні колективи – Цюріхський і Брюссельський. А відкриє фестивальну програму 2 червня Симфонічний оркестр Хайфи, який приїде до Одеси в повному складі: понад 60 музикантів. Під керівництвом провідного ізраїльського композитора і диригента Беньяміна Юсупова колектив виступить у двох концертах з цікавою масштабною програмою.
Хто буде в зірковому складі?
Один з найкращих академічних гуртів світу – Цюріхський камерний оркестр на чолі зі своїм художнім керівником (а також Artist-in-Residence фестивалю Odessa Classics), феноменальним скрипалем Даніелем Хоупом – зіграють три концерти. Зокрема, прозвучать романтичні серенади композиторів різних епох і музика Альфреда Шнітке у виконанні Даніеля Хоупа й Олексія Ботвінова.
Саме за участі цих двох музикантів знаменита звукозаписна компанія Deutsche Grammophon узимку цього року вже презентувала альбом творів Шнітке, який, на одностайну думку критиків, став значущою творчою подією в світі класичної музики.
Фестивальна програма також тішить гучними іменами солістів. Швейцарська скрипалька Марія Солозобова зіграє з Симфонічним оркестром Хайфи унікальний концерт Беньяміна Юсупова «Голоси скрипки».

Вперше до Одеси приїде найпопулярніший молодий європейський піаніст Люка Дебарг: він виконає концерт Моцарта.
А ось кращий сучасний виконавець німецької вокальної музики Маттіас Гьорне вже одного разу був учасником одеського фестивалю, вразивши своєю майстерністю; цього разу він покаже свою культову інтерпретацію циклу Шуберта «Зимовий шлях».
Є вже в Одесі свої прихильники і у провідного піаніста Німеччини Себастіана Кнауера, який на цьогорічному фестивалі представить новий погляд на творчість Бетховена у фантазії Араша Сафаяна «This is (not) Beethoven» («Це (не) Бетховен»).

Спеціальний концерт 24 червня дасть легендарний піаніст сучасності Євген Кісін: він вперше виступить в Україні за роки Незалежності. На одеській сцені він грав, ще будучи підлітком-вундеркіндом.
Особливою подією стане приїзд видатного письменника сучасності Михайла Шишкіна (Швейцарія). Він разом з Олексієм Ботвіновим представить літературно-музичний проект про Рахманінова.
На чому варто сфокусуватися?
4 червня відбудеться традиційний масштабний (і безкоштовний для публіки!) open-air концерт на Потьомкінських сходах за участю НЗАСОУ під керуванням Володимира Сіренка. Соліст – Олексій Ботвінов. Знову-таки, традиційно в концерті візьме участь переможець щорічного конкурсу юних піаністів імені Серафими Могилевської, який проходить у рамках фестивалю.
Особливою подією фестивалю стане європейська прем'єра концерту для скрипки, фортепіано та оркестру одного з найбільш затребуваних композиторів сучасності Тан Дуна (Китай – США). Концерт написаний спеціально на замовлення фестивалю ODESSA CLASSICS і оркестру Сан-Франціско «New Century Orchestra». Він буде виконаний 11 червня Цюріхським камерним оркестром, Д. Хоупом і О. Ботвіновим. Тан Дун – володар безлічі призів і нагород, у тому числі GRAMMY, BAFTA і кінопремії «Оскар» за музику до кінофільму «Тигр, що підкрадається, дракон, що зачаївся», на основі якої написаний новий концерт.
У рамках фестивалю заплановано кілька паралельних проєктів. Програма сучасної української музики включає п'ять безкоштовних для відвідування концертів у Зеленому театрі та Одеському художньому музеї. Будуть представлені проєкт від Open Opera Ukraine: концерт стародавньої хорової музики «Musica Sacra Ukraine» – партесний вимір»; ансамбль «Alter Ratio» з новою програмою музики українських композиторів; піаніст Антоній Баришевський, віолончеліст та композитор Золтан Алмаші, одеський джазовій піаніст Олексій Пєтухов, літератор Олена Андрейчикова.
Художня виставка «Нонконформісти» (куратор – А. Димчук) вразить своїм розмахом у Музеї західного та східного мистецтва (1-23 червня).
Напередодні, 19-21 травня, заплановано Четвертий всеукраїнський конкурс юних піаністів імені Серафими Могилевської, в якому візьмуть участь близько 30 юних піаністів віком 11-15 років. Як завжди, творче змагання пройде в стінах Одеської середньої спеціальної музичної школи ім. Петра Столярського.

Також у рамках фестивалю відбудуться культурологічні конференції та майстер-класи провідних музикантів, зокрема, легендарного скрипкового педагога сучасності Захара Брона (свою участь він присвячує 150-річчю відомого скрипаля та музичного педагога Петра Столярського).
«Я впевнений, – зазначив Олексій Ботвінов під час презентації програми Odessa Classics – 2021, – що велика музика має звучати, і саме зараз її цінність для суспільства висока, як ніколи. Тому ми робимо все можливе, щоб фестивальна програма цього року була ще більш масштабною та сенсаційною».
Як розвивався фестиваль?
У рік заснування, в 2015-му, фестиваль Odessa Classics тривав лише чотири дні, у 2016-му – п'ять, а в 2017 році – сім, і був визнаний найбільшим в Україні святом класичної музики. У 2018-му вже було 10 фестивальних днів. Odessa Classics – 2020 тривав два тижні (10-23 серпня).
Але головна перемога організаторів – не тривалість заходу. Фестиваль зумів запросити на свою сцену найяскравіших артистів сучасного музичного світу. А це стало можливим завдяки високому авторитету в музичних колах Європи президента Odessa Classics Олексія Ботвінова та прекрасній організації форуму. І, як наслідок, фінансовій підтримці державних інституцій, благодійних фондів та окремих меценатів як в Україні, так і за кордоном. Проєкт розвивається як європейський фестиваль високого класу.
«Я мрію зробити фестиваль, який став би знаковим не лише для Одеси, а й для всієї країни. За значущістю він міг би бути схожим на Зальцбурзький. Хотів би, щоб уже незабаром Odessa Classics став головним фестивалем у Східній Європі», – поділився планами Олексій Ботвінов. Що ж, залишається лише сподіватися, що вони справдяться.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].