Саудівська Аравія планує позбутися «нафтозалежності»

Саудівська Аравія планує позбутися «нафтозалежності»

«Перезавантаження» економіки королівства має відбутися до 2030 року

Саудівська Аравія планує позбутися «нафтозалежності»
Мохаммед бін Салман
фото www.nytimes.com

З 1938 року, коли в Арабській пустелі було знайдено нафту, Саудівська Аравія стала головною країною-експортером «чорного золота». Завдяки нафтовим прибуткам у країні не було ні податків на прибуток, ні корпоративних податків, в той же час влада давала великі субсидії на продукти харчування та пальне.

Але після різкого падіння цін на нафту в 2014 році, яке призвело до дефіциту бюджету королівства, і прогнозів аналітиків щодо вичерпування її глобальних запасів країна планує перейти на ведення економіки без опори на нафтовидобувну промисловість. Про це повідомляє The Washington Post.

31-річний син короля, депутат Мохаммед бін Салман має намір повністю реорганізувати економіку Саудівської Аравії до 2030 року. Його план Vision 2030 сприятиме розвитку приватних підприємств, освіти і зниження дефіциту бюджету шляхом скорочення субсидій і введення 5% податку на додану вартість. Лише транспортна програма містить 755 ініціатив, які передбачають збільшення вдвічі туристів, побудови сучасного залізничного сполучення та нового аеропорту. Найбільше вражає намір продати провідну нафтову компанію Saudi Aramco, орієнтовна вартість якої коливається від 1 до 2 трильйонів доларів.

Багато з реформ Vision 2030 обговорювалися й раніше, але зараз стали необхідними. З 2000 року чисельність населення зросла на 50%, більшість із якого ─ безробітна молодь. Уряду доводиться брати кошти за кордоном для покриття внутрішніх витрат. Мухаммед бін Салман прагне, щоб королівство могло вести збалансований бюджет і економіку, не прив’язуючись до нафтових доходів, які у 2015 році складали 72,5% державних прибутків.

У своїй промові в Торговій палаті США минулого тижня держсекретар Рекс Тіллерсон сказав, що адміністрацію Трампа цікавлять угоди для американських компаній, але основний інтерес становить продаж нафтової компанії Saudi Aramco. Зараз інвестори намагаються розібратися в справжніх цінах на видобуток сирої нафти.

Аналітики не беруться прогнозувати, чи отримає програма Vision 2030 підтримку, оскільки скорочення субсидій і підвищення податків рідко були популярними кроками.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті