Китай замість спалювання вугілля переходить на газ, рятуючи екологію

Китай замість спалювання вугілля переходить на газ, рятуючи екологію

Через економічну невигідність для переходу знадобиться стійка політична воля

Китай замість спалювання вугілля переходить на газ, рятуючи екологію
фото Shutterstock

Китайський уряд вирішив перестати бути лідером у споживанні вугілля і перейти на природний газ з метою боротьби з забрудненням повітря в країні. Оскільки заводи і електростанції по всьому Китаю спалюють половину світового обсягу вугілля, ця мета уряду здається надто амбітною, пише Bloomberg.

Попит на газ у Китаї зростає швидше, ніж очікувалося, хоча його частка у паливному балансі країни поки що невелика і дорога. У квітні споживання було на 22% вищим, ніж в тому ж місяці 2016 року, а загалом за перші чотири місяці року споживання газу збільшилася більш ніж на 12%, свідчать дані Нацкомісії розвитку і реформ.

Влада країни хоче довести частку газу в загальному обсязі енергії до 10% до 2020 року. Це відкриває шлях для потенційних інвестицій на сотні мільярдів доларів з боку компаній з Росії, Австралії і США, для будівництва газопроводів та експортної інфраструктури, щоб задовольнити попит зростаючого китайського ринку.

«Цілі Китаю виглядають все більш досяжними, – каже Лабен Ю, глава відділу досліджень нафтогазового сектору Азії в Jefferies Group LLC в Гонконзі. – Це більше пов’язано не з економікою чи цінами на природний газ і вугілля, а з політичним курсом, і мова йде про те, чи серйозно уряд налаштований робити те, що обіцяє».

Собівартість газу в Китаї значно дорожча, ніж у США, де є великі запаси дешевого газу. Ціни, встановлені китайським урядом, одні з найвищих в світі, і у виробників немає стимулу переходити на газ, якщо цього не вимагає регулювання. КНР покладається на дешевий імпорт з далекого зарубіжжя, в тому числі на зріджений природний газ, що постачається танкерами.

У 2015 року 2/3 споживання всієї енергії в Китаї припало на вугілля, тоді як на газ – менше 6%. У США в минулому році на газ припадало 29% використовуваної енергії, на вугілля – 15%.

Газ – один із способів зниження забрудненості повітря, вважає китайський уряд. Спалювання вугілля є головною причиною смогу, який створює ризик для здоров'я найбільшого населення в світі. Китай також докладає всіх зусиль для виконання своїх зобов'язань по скороченню викидів вуглецю, пов'язаних зі зміною клімату.

Перехід на газ відбувається не без проблем, особливо зважаючи на те, що вугілля залишається дешевим. Споживання газу отримало відчутний імпульс тільки тоді, коли через скорочення видобутку вугілля в Китаї цін на вугілля зросли в листопаді 2016 року майже вдвічі, до $102 (700 юанів) за тонну. Однак в цьому місяці ціни впали до 600 юанів і можуть опуститися нижче 500 юанів до кінця червня, прогнозують аналітики Jefferies.

«Деякі чутливі до ціни споживачі в промисловості можуть навіть подумати про перехід назад (на вугілля – ред.)», – зазначив Тянь Мяо, аналітик North Square Blue Oak Ltd. в Пекіні.

Нагадаємо, на початку травня пилова буря вкрила велику частину північного Китаю, включаючи столицю Пекін, що спричинило ще одну кризу якості повітря у країні. Забруднення повітря значно перевищило затверджені ВООЗ норми.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло