Адмінсуд вважає діяльність НБУ протиправною

Адмінсуд вважає діяльність НБУ протиправною

За системою оцінки CAMELS «Хрещатик» має серйозні проблеми

Адмінсуд вважає діяльність НБУ протиправною
Фото: https://pixabay.com

30 травня Київський апеляційний адмінсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу НБУ та лишив без змін постанову Окружного адмінсуду м. Києва від 28.02.2017, якою визнано протиправною бездіяльність НБУ щодо невжиття належних заходів забезпечення захисту інтересів вкладників і кредиторів банку «Хрещатик», «невжиття адекватних, негайних та рішучих дій, неприйняття своєчасно рішення про застосування адекватного заходу впливу» до банку «Хрещатик», повідомляє FINbalance.

Згідно з судовими матеріалами, 04.04.2016 НБУ відніс банк «Хрещатик» до категорії проблемних строком на 180 днів, встановив для банку обмеження в його діяльності. 05.04.2016 НБУ визнав «Хрещатик» неплатоспроможним. 02.06.2016 НБУ відправив банк на ліквідацію.

Рішення про віднесення банку «Хрещатик» до категорії неплатоспроможних було прийнято Національним банком на підставі порушення банком нормативів ліквідності та капіталу. Через брак коштів банк почав затримувати платежі. Під час тимчасової адміністрації та ліквідації банку було виявлено численні факти, що свідчать про маніпуляції із активами банку. Так, практично весь корпоративний кредитний портфель (84% на суму 3,4 млрд грн) виявився інсайдерським. А майже чверть усіх активів «Хрещатика» (на суму 1,9 млрд грн) – «сміттєві» цінні папери пов’язаних з банком компаній.

Крім того, за кілька днів до введення тимчасової адміністрації (у період з 30 березня по 4 квітня 2016 року) керівництвом та акціонерами банку було застосовано схему, результатом якої стало згортання заборгованості низки пов’язаних юридичних осіб та вивільнення із-під застави високоліквідного забезпечення вартістю майже 1 млрд грн.

У фрагменті ухвали Київського апеляційного адмінсуду від 30.05.2017 щодо результатів інспектування Нацбанком банку «Хрещатик» за період роботи з 01.03.2011 до 01.05.2014 йдеться про високий рівень кредитного ризику.

За результатами інспектування чистий операційний дохід має від`ємне значення, що свідчить про неефективність операційної діяльності банку. Параметри ризику ліквідності, визначені інспектуванням, несуть загрозу спроможності банку своєчасно та у повному обсязі виконувати свої зобов`язання у майбутньому.

За результатами комплексного інспектування, яке проведено Національним банком України станом на 01 травня 2014 року за період діяльності ПАТ «Комерційний банк «Хрещатик» з 01 березня 2011 року по 01 травня 2014 року, встановлено загальну оцінку за рейтинговою системою CAMELS як «4», в тому числі за компонентами: «Капітал» (C) – «4»; «Активи» (A) – «4»; «Менеджмент» (M) – «4»; «Надходження» (E) – «4»; «Ліквідність» (L) – «3»; «Чутливість до ринкових ризиків» (S) – «3».

CAMELS – це американська рейтингова система оцінки банків, створена в 1978 році. В Україні порядок визначення рейтингових оцінок за рейтинговою системою CAMELS встановлювався постановою Національного банку України від 05 травня 2002 року №171 та постановою Правління Національного банку України від 31 серпня 2007 року №312.

Зокрема, основою рейтингової системи CAMELS є оцінка ризиків та визначення рейтингових оцінок за такими основними компонентами: Достатність капіталу (C); Якість активів (A); Менеджмент (M); Надходження (E); Ліквідність (L); Чутливість до ринкового ризику (S).

Загалом за системою оцінки CAMELS комплексна рейтингова оцінка «4» або «5» свідчить про те, що банки, мають серйозні проблеми, потребують ретельного нагляду і спеціальних оздоровчих заходів. Такі комплексні рейтингові оцінки свідчать про те, що загальна платоспроможність банку під загрозою, потрібні негайні конкретні дії служби банківського нагляду».

Нагадуємо, що НАБУ підозрює чиновників Нацбанку України в розтраті 12 млрд грн рефінансування банків, свідчить постанова Солом'янського райсуду Києва.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло