Нацбанк оновив інфляційний звіт: головні тези

Нацбанк оновив інфляційний звіт: головні тези

До 2018 року Україна чекає на отримання від МВФ $3 млрд, від ЄС двох кредитів на $1,3 млрд, від інших донорів - $0,3 млрд

Нацбанк оновив інфляційний звіт: головні тези
Фото: pixabay.com

Національний банк очікує надходження до кінця 2017-го від Міжнародного валютного фонду $3 млрд, двох кредитів від Європейського Союзу на $1,3 млрд, а також $300 млн від інших донорів.

Про це йдеться в оновленому інфляційному звіті НБУ, передають «Українські Новини».

Збільшення міжнародних резервів

Зокрема, Україна розраховує отримати в поточному році ще три транші від МВФ на $4,5 млрд.

Втім, додатково збільшити міжнародні резерви в 2017 і 2018 роках дасть можливість погашення валютних зобов'язань держсектора за рахунок конфіскованих коштів.

В результаті профіцит зведеного платіжного балансу в 2017 році ($1,8 млрд) разом з чистим надходженням коштів від МВФ за програмою EFF ($2,1 млрд) дадуть можливість збільшити міжнародні резерви до $20 млрд.

У 2018-2019 роках очікується відновлення припливу як інвестиційного, так і боргового капіталу завдяки поліпшенню інвестиційного клімату.

З урахуванням розміщень урядом ОВДП на загальну суму $2 млрд очікується, що приплив капіталу за фінансовим рахунком в 2018 році зросте до $7,1 млрд. Проте в 2019 році чисті надходження капіталу зменшаться до $4,1 млрд через пікові виплати за борговими зобов'язаннями державного сектора.

Прогнозується зростання репатріації дивідендів

В оновленому прогнозі НБУ закладено збільшення репатріації дивідендів (на $0,7 млрд) в порівнянні з попереднім роком завдяки дозволу на виплату іноземним інвесторам дивідендів, нарахованих за 2014-2016 роки.

У той же час виплати по процентних платежах трохи знизяться через скорочення частки приватного сектора у зовнішньому борзі, процентні ставки якого вище, ніж за зобов'язаннями держсектора.

Оцінка зростання реального ВВП у II кварталі знижена

НБУ наголошує, що в ІІ кварталі припинення торгівлі з неконтрольованими територіями продовжило позначатися на показниках економічної активності, перш за все промисловості.

«Наявні показники діяльності підприємств ГМК в цілому відповідають оцінкам Національного банку щодо впливу розриву транспортного сполучення на сході країни. У той же час ситуація в енергетичному секторі виявилася дещо гіршою, ніж очікувалося, що, однак, певною мірою зумовлено тимчасовими факторами (зокрема, погодними умовами). Загалом оцінка зростання реального ВВП у ІІ кварталі 2017-го була знижена в порівнянні з попереднім прогнозом (до 1,5% рік до року)», – повідомляє Нацбанк.

В цілому прогноз зростання реального ВВП в 2017 році переглянутий до 1,6% через гірші результати економічної діяльності в І половині року і зниження оцінок врожаю зернових.

Однак в 2018-2019 роках зростання ВВП прискориться відповідно до 3,2% і 4%.

Зросте монетарна база і зменшиться грошова маса в 2017 році

НБУ змінив прогноз зростання монетарної бази в бік збільшення з 6,3% до 6,4% в цьому році і зберіг прогноз в 2018 році на рівні 7,8%.

Зростання грошової маси переглянуте в сторону зменшення з 10,7% до 9% в поточному році і в бік збільшення з 12,8% до 13,5% в наступному році. У ІІ половині року НБУ очікує поступового зростання попиту на готівкову гривню, враховуючи підвищення економічної активності та сезонні фактори.

«У поточному році прогнозується збільшення грошової бази на рівні близько 6%. Факторами її приросту будуть як готівка в обігу, так і коррахунки банків. Відновлення довіри до банківської системи, підвищення економічної активності суб'єктів господарювання та збільшення реальних доходів населення будуть сприяти подальшому припливу депозитів в банки», – прокоментували аналітики НБУ.

За даними регулятора, у поточному році темпи зростання депозитів (11%) перевищуватимуть темпи зростання готівки поза банками (5%).

«Збільшення питомої ваги безготівкових розрахунків і поступове відновлення кредитування зумовлять подальше підвищення мультиплікації грошей. Річний приріст грошової маси прогнозується на рівні 9%. При сприятливих умовах НБУ продовжить пом'якшення монетарної політики, що сприятиме помірного зниження процентних ставок за операціями банків», – відзначає Нацбанк.

Головним джерелом насичення ліквідністю банківської системи будуть операції НБУ по перерахуванню прибутку в бюджет і купівлі іноземної валюти для поповнення міжнародних резервів, а каналом вилучення ліквідності – планове погашення урядом цінних паперів в портфелі НБУ.

У 2018-2019 роках монетарна політика буде спрямована на продовження дезінфляційного тренда, утримання інфляції в межах цільового діапазону і зниження вартості ресурсів.

Збільшення грошової маси в 2018-2019 роках (14% і 13%) передбачається за рахунок як депозитної, так і готівкової складових, крім того, продовжиться тенденція до зростання мультиплікації грошей.

При таких умовах зростання грошової бази протягом цього періоду (на 8% і 6%) відбуватиметься повільніше, ніж грошової маси.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло