НБУ: банківська система втрачає капітал

НБУ: банківська система втрачає капітал

Українці більше продають валюти, ніж купують

Нацбанк оновив дані щодо економічних нормативів для банківської системи в цілому. Головні підсумки першого півріччя за сукупними нормативам українських банків – адекватність капіталу знижується, але при цьому фінустанови продовжують скорочувати кредитування пов'язаних осіб, передає DELO.ua.

Станом на 1 липня основний для НБУ норматив достатності капіталу в системі знаходився на найнижчому рівні за рік – 12,4% (у червні було 13,11%, в січні – 12,69%) при нормативі Нацбанку в 10%.

Загальний розмір регулятивного капіталу по системі також досяг найнижчого за рік значення – 92,6 млрд грн (рік банки починали з капіталом в 109,7 млрд грн), що пов'язано зі скороченням кількості працюючих банків.

Змінилася структура нормативів ліквідності. Миттєва ліквідність банків перебуває на найгіршому в цьому році рівні (58,6%) – але все одно це в рази вище нормативу. При цьому показники поточної (106,61% при нормативі 40%) і короткострокової ліквідності (95,% при 60%) зараз найвищі за рік.

Продовжує знижуватися рівень максимального кредитного ризику за операціями банків з пов'язаними особами. 2017 року система починала з 36,72% (норматив – не більше 25%), зараз показник знизився до 26,84%.

У червні чистий продаж готівкової іноземної валюти населенням України через банківську систему склала $ 338,6 млн. Про це повідомляється на сайті Національного банку, передає LIGA.net.

За даними НБУ, в червні банки продали готівкової валюти населенню на $ 432,5 млн, купили – на $ 771,1 млн.

З початку поточного року чистий продаж населенням валюти склав 1,5 млрд.

Показник достатності капіталу (Н2) характеризує загальну капіталізацію банків і розраховується як співвідношення між регулятивним капіталом (за вирахуванням резервів під активні операції) та спільними зобов'язаннями фінустанов. На практиці, чим вище адекватність капіталу, тим більше ризиків беруть на себе власники банку, чим нижче – ризики перекладаються на його вкладників і клієнтів.

Як зазначала заступник голови НБУ Катерина Рожкова, для найбільших банків зараз діє пом'якшений норматив адекватності капіталу – 7%. З першої двадцятки банків норматив в 10% виконували 12 фінустанов. В НБУ розраховують, що всі банки вийдуть на 10% тільки на 1 січня 2019 року.

Нагадаємо, що нещодавно Рожкова заявила, Приватбанку потрібно шукати нову бізнес-модель. Сьогодні модель «пилососа», по якій банк працював весь цей час, по дорозі розвиваючи і транзакційний бізнес, зруйнована, і потрібно шукати нову.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті