Нацбанк впроваджуватиме європейські валютні правила

Нацбанк впроваджуватиме європейські валютні правила

Новий законопроект скасує практично всі обмеження, що діяли більше 20 років

Невдовзі українці зможуть здійснювати операції з валютою за міжнародними правилами – без дозволу регулятора на ті чи інші операції. Такі зміни будуть можливі за умови ухвалення Радою законопроекту “Про валюту”, що був запропонований Нацбанком. Цей законопроект скасовує практично всі обмеження, що діють більше 20 років.

Про це передає Finance.

В НБУ сподіваються, що депутати розглянуть законопроект на найближчій сесії, а почне він діяти у 2018 році, через півроку, передбаченого на перехідний період.

Водночас експерти зазначають, що крім закону, потрібно прийняти низку підзаконних актів. А також – що закон передбачає право НБУ в будь-який момент повернути обмеження на операції юросіб і фізосіб з валютою.

Головні положення майбутнього закону такі: Нацбанк дозволяє банкірам і фізособам будь-які дії з валютою, що не заборонені законом. Зараз навпаки: заборонено все, на що не отримано дозвіл регулятора. Про проведення будь-якої операції з валютою треба буде просто повідомити в НБУ. Зараз: спершу потрібний дозвіл Нацбанку, припустімо, імпортерам – на купівлю валюти для завезення товарів з-за кордону.

Також можна буде інвестувати валюту за кордон: купувати цінні папери іноземних бізнес-структур без ліцензії. На сьогодні ця норма вже діє завдяки постанові Нацбанку, але дозвіл регулятора поки що потрібний.

Нерезиденти (іноземці) та резиденти (громадяни України) отримають рівні права при проведенні будь-яких валютних операцій. Регулятор лише залишив за собою право вводити і продовжувати будь-які обмеження на операції з валютою, але після консультацій з Радою фінстабільності.

Щойно закон вступить в силу, банки отримають право на будь-які операції з валютою. Можливо, відновиться видача кредитів у ВКВ. Залишиться тільки два види ліцензій – звичайна банківська ліцензія на ведення банківської діяльності та валютна ліцензія для небанківських фінустанов (наприклад, пунктів обміну валют, що не належать банкам). Зараз як і раніше потрібна ліцензія для інвестицій за кордон.

Також автоматично буде скасована стаття закону “Про зовнішньоекономічну діяльність”, що передбачає штрафи за валютні операції без ліцензій. Причому ліцензія зараз потрібна на кожну окрему операцію. Це дозволить не тільки банкам, але і фізособам інвестувати за кордоном в акції іноземних бізнес-структур.

Фіналитики прогнозують, що прийняття нового закону не вплине на курс гривні, оскільки документ НБУ лише об’єднає два декрети Кабміну 20-річної давності в один закон, надавши НБУ право оперативно реагувати на зміну ситуації на валютному ринку.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло