Bloomberg: Чому Каталонія не зможе повторити долю Криму
Саме присутність російських військ, а не референдум, стала рушійною силою для відокремлення Криму

Видання Bloomberg проаналізувало референдуми в Каталонії 2017 року та Криму 2014. Не зважаючи на велику кількість спільних рис, є одна – головна, яка, на думку авторів, не дасть Каталонії повторити долю українського півострову та вийти з Іспанії.
Для того,щоб відстежити спільні риси, варто визначити одну головну відмінність між референдумами в Каталонії та Криму. В березні 2014 року на українському півострові було повно російських військ, як у формі, так і без неї. Російські солдати без розпізнавальних знаків, яких прозвали «зеленими чоловічками» захопили місцевий парламент та встановили свого керівника, місцевого проросійського політика Сергія Аксьонова.
Бідний Крим став частиною радянської України з 1954 року, багата Каталонія була частиною Іспанії протягом віків. Тим не менш, споглядаючи кримський референдум, у каталонців з’явилась надія на власну самостійність. Енріке Равелло, правий каталонський політик, який був «спостерігачем» під час референдуму в Криму, сказав, що «Крим є прикладом для Каталонії, ось що ми хотіли б зробити».
Українська конституція, так само як і іспанська, не допускає відокремлення. Тому, як в Криму, так і в Каталонії голосування відбувалось без доступу до списків виборців. Тому, тих, кого у кримських списках виборців не було, вписували прямо на місцях голосування, а дехто голосував не один раз.
Іспанський уряд так само не дав каталонцям доступ до списків, тому місцевий женералтітет сказав виборцям роздрукувати бюлетені вдома і вкинути у скриньки там, де їм зручно. Відомо, що бюлетені також роздавали під час мітингів, що передували референдуму.
У Криму 95,6% опитаних підтримали приєднання до Росії. В Каталонії 90% виборців підтримали вихід з Іспанії. В Криму офіційна явка перевищила 83%, в той час як в Каталонії вона досягла приблизно половини цієї кількості. Втім, в обох випадках результати не мають жодного сенсу, оскільки неможливо встановити, що голосування відбувалось із дотриманням усіх правил.
У Криму сепаратистська влада вже «задекларувала незалежність» ще до моменту голосування. В Каталонії уряд Карлеса Пучдемона також добре знав результат. Як повідомлялось, він планує оголосити незалежність за кілька днів.
Головною спільною рисою обох референдумів є показна громадянська позиція. В Криму яскраво демонструвався російський патріотизм,в Каталонії спільний громадянський супротив проти спроб іспанського уряду завадити референдуму. Нагадаємо, днями в Каталонії відбувся всезагальний страйк: не працювали школи, університети, підприємства, не ходив громадський транспорт. Таким чином, громадяни висловили своє обурення свавіллям та жорстокістю поліції під час референдуму.
Головною ж відмінністю є те, що український уряд тоді був не достатньо сильним, щоб встановити свої закони в Криму. Наступні події на сході країни підтвердили, що силою завадити відокремленню українській владі не вдалось би.
В Іспанії прем’єр-міністр Маріандо Раджой очолює уряд меншості, він контролює свій правоохоронний апарат та армію. Він також є достатньо сильним, щоб піти проти лідерів сепаратистів, якщо вони перейдуть до декларації незалежності.
Україна хоче повернути Крим, і світ підтримує це прагнення. Іспанія не дозволить піти Каталонії з тієї ж причини, більше того, референдум не визнала велика кількість країн.
Саме російська військова присутність у Криму забезпечила практичну реалізацію анексії Криму. Загроза, а не референдум, змусили Крим бути сьогодні частиною Росії. Пучдемон бореться один, за ним немає тої сили, яка підтримала б відокремлення.
На думку видання, єдиним розумним варіантом для Каталонії, є довгострокова робота над внесенням змін до іспанської конституції, які б перетворили країну на федерацію. Лише тоді, можна буде обговорювати питання виходу автономії зі складу країни.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].