Новий польський прем’єр: «Північний потік – 2» – вбивча для України ініціатива
Російський газопровід зміцнить зв’язки Росії з Німеччиною, вважає політик

Новий глава уряду Польщі Матеуш Моравецький вважає, що реалізація проекту «Північний потік-2» – це шкідлива ініціатива, яка загрожує безпеці Центральної Європи, причому, як видно, не тільки енергетичної. Про це він заявив в інтерв'ю «Радіо Щецин», передає Tecnoblog.
«На нашу думку, «Північний потік-2» – вкрай шкідливий проект, який загрожує безпеці Центральної Європи і може бути вбивчим для України – нашого безпосереднього сусіда. Оскільки в момент, коли Україна буде виключена з процесу транзиту газу, ніщо не завадить ще більше дестабілізувати ситуацію в цій країні», – заявив Моравецький.
За його словами, «Північний потік-2» одночасно зміцнює зв'язки Німеччини з Росією і Польща знову опиняється під загрозою диктату ціни з боку «Газпрому» і Росії.
Моравецький вважає, що Польщі потрібно робити ставку на свій термінал скрапленого природного газу в Свіноуйсьце, на якому Варшава розраховує отримувати в тому числі зріджений природний газ (СПГ) з США, а також на переговори про будівництво газопроводу Baltic Pipe – цей газопровід через Данію повинен з'єднати Польщу з шельфом Норвегії.
Як заявляв раніше глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський, проект «Північний потік-2» Росії може й не знадобитися, а сам газопровід, можливо, і не побудують, якщо «Газпром» отримає доступ до газопроводу Opal.
«Він стане більше не потрібним росіянам. Завдяки Opal, вони тепер можуть збільшити потік газу через «Північний потік-1», який не використовується повною мірою. Їм цього вистачить. Неофіційно відомо, що збільшення подачі через Opal, а значить, через «Північний потік-1», буде цілком достатнім для «Газпрому», і він відмовиться від будівництва «Північного потоку-2», – заявляв Ващиковський.

Раніше, після того, як стало відомо, що «Газпром» можуть допустити до пропускної спроможності газопроводу Opal, Польща заявляла, що докладе всіх зусиль в юридичній сфері, щоб цьому завадити. Opal буде конкурувати з підприємством Polskie LNG, яке займається експлуатацією СПГ-терміналу в Свіноуйсьце, і майбутніми поставками газу з Норвегії та США, який Польща збирається постачати в південну Європу.
Нагадаємо, у червні ц.р. Європейський суд скасував заборону на доступ «Газпрому» до потужностей Opal. Тепер компанія може використовувати додаткові 40% потужності труби для експорту газу в Європу.
Польща побоюється, що вона перестане грати одну з ключових ролей з транспортування російського газу в європейські країни після того, як Єврокомісія дозволила «Газпрому» використовувати до 90% потужності газопроводу Opal в Німеччині.
На думку польської влади, це призведе до скорочення транзиту газу по маршруту Ямал – Європа і загрожує енергобезпеці Польщі.
«Якщо Газпром отримає Opal, ямальський газопровід, прокладений через територію Польщі, втратить своє значення. Тому ми будемо намагатися заблокувати передачу Opal в руки росіян», – заявив Ващиковський, зазначивши, що в планах Польщі – оскаржити рішення Єврокомісії стосовно Opal в судовому порядку.
Україна також не зацікавлена в тому, щоб «Газпром» отримав доступ до Opal – тоді він зможе наростити експорт газу в Євросоюз по цій газовій магістралі в обхід України більш ніж на 9 млрд кубометрів на рік. З цього приводу в українському МЗС заявили, що керівництво ЄС, перш ніж приймати подібне рішення, мало спочатку проконсультуватися з Києвом.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].