Оприлюднено текст законопроекту про Вищий антикорупційний суд

Оприлюднено текст законопроекту про Вищий антикорупційний суд

Корупційні злочини будуть непідсудні іншим судам

Оприлюднено текст законопроекту про Вищий антикорупційний суд
Фото УНІАН

Вищому антикорупційному суду (ВАС) будуть підсудні корупційні та пов’язані із корупцією злочини, якщо розмір предмета злочину або завданої ним шкоди в 500 і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на час вчинення злочину.

Про це повідомляється у поясненні до проекту закону «Про вищий антикорупційний суд» (№7440), текст якого оприлюднено на сайті Верховної Ради.

Згідно з проектом документу, ВАС здійснюватиме правосуддя як суд першої та апеляційної інстанцій у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до його підсудності, а також здійснюватиме судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у таких кримінальних провадженнях.

Як зазначається, інші суди не можуть розглядати кримінальні провадження щодо злочинів, які віднесені до підсудності Антикорупційного суду, натомість його територіальна підсудність поширюється на всю територію України.

Антикорупційний суд очолить голова суду, який матиме одного заступника, що здійснюватиме адміністративні повноваження, визначені головою суду.

Голова суду обиратиметься на посаду та звільнятиметься з посади в порядку, встановленому Законом України «Про судоустрій і статус суддів». Як зазначається у поясненні до документу, голову ВАС обиратимуть з числа суддів ВАС зборами суддів самого Антикорупційного суду.

Кількість суддів ВАС визначається відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» із окремим встановленням, у межах кількості суддів Антикорупційного суду, кількості суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду. 

Як зазначається, суддею ВАС може бути громадянин України не молодший 35 років, зі стажем на посаді судді не менше п'яти років, з науковим ступенем та стажем наукової роботи у сфері права щонайменше сім років, з досвідом профдіяльності адвоката та із сукупним стажем профдіяльності щонайменше сім років.

Крім того, судді ВАС потрібно мати відповідний досвід здійснення профдіяльності у сфері права з питань протидії та боротьби із корупцією у міжнародних міжурядових організаціях чи міжнародних судових установах за кордоном.

Також проект передбачає проведення перевірок і моніторингу добропорядності суддів ВАС згідно з чинним законодавством. Водночас факти протиправного впливу на суддів, приховані мотиви прийняття судових рішень перевірятимуть згідно із законом про ВАС – із застосуванням поліграфа.

Згідно із законопроектом, передбачено створення Громадської ради міжнародних експертів на шість років як допоміжного органу для Вищої кваліфкомісії суддів для сприяння їй у підготовці рішень з питань призначення на посади суддів Вищого антикорупційного суду.

Як зазначається у пояснювальній записці до проекту, досвід інших держав у питанні створення спеціалізованих антикорупційних судів є неоднозначним.

«Саме тому необхідно не прагнути перейняти ідеальний варіант створення антикорупційного суду, а впровадити таку модель антикорупційного суду, яка б ґрунтувалась на конституційних принципах верховенства права, рівності всіх громадян перед законом, забезпечувала реалізацію конституційних засад судочинства,  передбачала ефективну діяльність суду та досягнення цілей боротьби із корупцією при залученні оптимального  обсягу бюджетних коштів», – підкреслено у документі.

Як писав Mind, президент України Петро Порошенко  днями вніс на розгляд Верховної Ради невідкладний законопроект «Про Вищий антикорупційний суд». 

Нагадаємо, про намір внести свій варіант законопроекту Порошенко попереджав депутатів напередодні. Після того як Верховна Рада 21 грудня зняла зареєстрований раніше депутатський проект закону №6011 про створення Антикорупційного суду, у президента з'явилась можливість внести в Раду свій варіант.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті