НБУ пояснив, з чим пов’язано зміцнення курсу гривні

НБУ пояснив, з чим пов’язано зміцнення курсу гривні

З початку року обсяг гривневих ОВДП у портфелі нерезидентів зріс більш ніж у 2 рази

НБУ пояснив, з чим пов’язано зміцнення курсу гривні
Фото: Shutterstock

Національний банк повідомляє, що зміцнення курсу гривні, яке спостерігається останніми тижнями, свідчить, що місце несприятливих сезонних чинників, які домінували у грудні – січні і зумовлювали тимчасовий девальваційний тиск на курс гривні, вже посіли більш сприятливі фактори, під впливом яких з кінця січня на міжбанківському ринку зростала пропозиція валюти з боку клієнтів при зниженні попиту на неї.

Про це йдеться в коментарі заступника голови Національного банку України Олега Чурія розміщеного на сайті регулятора.

«По-перше, збільшилися надходження валюти від нерезидентів, що беруть участь в аукціонах Міністерства фінансів з розміщення ОВДП у гривні. З початку року обсяг гривневих ОВДП у портфелі нерезидентів зріс більш ніж в два рази – з 5,1 млрд грн до 12 млрд грн», – йдеться у повідомленні.

Крім того, в НБУ зазначають, що відновлюється пропозиція валюти з боку аграрних підприємств після її сезонного зниження в січні.

«По-третє, високій пропозиції валюти сприяло збереження сприятливої зовнішньої кон’юнктури для металургійної галузі. Крім того, на стан валютного ринку вплинуло покращення девальваційних очікувань та збільшення пропозиції валюти з боку клієнтів на готівковому сегменті валютного ринку з другої половини січня внаслідок поступового зміцнення курсу гривні. Зокрема, обсяг чистої пропозиції валюти на готівковому ринку зріс у січні до $257 млн, що є найбільшим обсягом за місяць з липня 2017 року», – повідомляють у НБУ.

Центробанк підкреслює, що після переходу України на плаваючий обмінний курс гривні у 2015 році такі зміни динаміки курсу є природними для валютного ринку України, якому властива певна сезонність. Попередні роки свідчать, що дія тимчасових несприятливих факторів на початку року зазвичай нівелюється протягом решти року, що ми вже маємо можливість спостерігати зараз.

Нагадаємо: в січні Чурій зазначав, що вже третій рік поспіль у перші місяці року тимчасово посилюється девальваційний тиск на курс гривні. Це відбувається через зростання попиту на валюту, зокрема з боку імпортерів, які формують запаси товарів на новий рік, і водночас знижуються її надходження, зокрема з боку аграріїв, які зазвичай протягом року забезпечують близько половини пропозиції валюти на міжбанківському ринку.

Як писав Mind, вчора, 13 лютого 2018 року, котирування долара до гривні на міжбанку станом на 16:00 становили 26,68/26,74 грн за долар, Євро – 32,94/32,99 грн. Долар в обмінниках коштував 27,00 грн, євро можна було купити за 33,20 грн.

Водночас місяць тому, станом на 15 січня 2018 року, НБУ встановив офіційний курс долара відносно гривні на рівні 28,53 грн. Курс євро від НБУ складає 34,63 грн. Долар в обмінниках коштував на 2 копійки дешевше – 28,58 грн, євро можна було купити на 50 копійок дорожче – за 34,70 грн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті