Захворіло у світі
33,652,960
Померло у світі
1,007,922
Вилікувалось у світі
23,402,148
Захворіло в Україні
208,959
Померло в Україні
4,129
Вилікувалось в Україні
92,360
НБУ впроваджує новий норматив для банків – коефіцієнт покриття ліквідністю LCR

НБУ впроваджує новий норматив для банків – коефіцієнт покриття ліквідністю LCR

Для підтримки фінстабільності та підвищення стійкості банківської системи до можливих шоків ліквідності

НБУ впроваджує новий норматив для банків – коефіцієнт покриття ліквідністю LCR
Фото: Shutterstock

Національний банк запровадив новий коефіцієнт покриття ліквідністю LCR (Liquidity Coverage Ratio) з метою підтримки фінансової стабільності та підвищення стійкості банківської системи до можливих шоків ліквідності, йдеться в повідомленні регулятора.

Як зазначається, LCR впроваджено постановою правління НБУ № 13 «Про запровадження коефіцієнта покриття ліквідністю (LCR)» та рішенням правління НБУ № 101-рш «Про схвалення Методики розрахунку коефіцієнта покриття ліквідністю (LCR)» від 15 лютого 2018 року, які набувають чинності з 1 березня 2018 року.

«Запровадження LCR в Україні – це важливий крок у гармонізації вимог до ліквідності українських банків із нормами законодавства ЄС та рекомендацій Базельського комітету (Базель ІІІ). Наступним кроком у цьому напрямку буде запровадження ще одного нормативу – коефіцієнта чистого стабільного фінансування (Net Stable Funding Ratio, NSFR), а також прийняття нових стандартів організації системи управління ризиками в банках України, включаючи ризик ліквідності», – йдеться в повідомленні з посиланням на заступника голови НБУ Катерину Рожкову.

Як зазначається, коефіцієнт покриття ліквідністю – це співвідношення високоякісних ліквідних активів банку до суми, необхідної для покриття підвищеного відтоку коштів з банку протягом 30 днів. Він відображає рівень стійкості банку до короткострокових шоків ліквідності – характерного для кризових періодів явища, коли відбувається значний відтік коштів клієнтів.

Водночас виконання нормативу свідчитиме, що банк забезпечений ліквідністю в обсязі, достатньому для повного виконання ним зобов’язань протягом зазначеного періоду в кризових умовах. «Враховуючи значний рівень доларизації української банківської системи, банки повинні будуть дотримуватися нормативу LCR як у національній, так і в іноземних валютах», – підкреслюють у НБУ.

Як повідомляється, згідно з нормами ЄС, значення коефіцієнта LCR для банків встановлено на рівні 100%. Період, необхідний для досягнення цього значення банками, буде визначений НБУ за результатами тестових розрахунків.

Так, з 1 червня 2018 року розрахунок нормативу LCR здійснюватиметься у тестовому режимі, який триватиме 6 місяців, з 1 грудня 2018 року норматив LCR стане обов’язковим до виконання. Банки розраховуватимуть його щоденно і звітуватимуть НБУ щомісяця.

Певний період часу нормативи миттєвої ліквідності (Н4), поточної ліквідності (Н5) та короткострокової ліквідності (Н6) діятимуть одночасно з LCR.

Як повідомляє НБУ, наразі банки готові до впровадження LCR, враховуючи наявний структурний надлишок ліквідності в банківському секторі та високу дохідність державних цінних паперів, які входять до складу високоякісних ліквідних активів.

Норматив LCR відповідає загальноприйнятим у світі підходам оцінки ліквідності і є зрозумілим для міжнародних інвесторів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті