ДФС: нова система блокування податкових накладних значно зменшить кількість заблокованих документів
Спецпроект
Трансформації бізнесу

ДФС: нова система блокування податкових накладних значно зменшить кількість заблокованих документів

Двоетапна система перевірки замінена на чотириетапну

ДФС: нова система блокування податкових накладних значно зменшить кількість заблокованих документів
Фото: Shutterstock

Нова система блокування податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК) в десятки разів зменшить кількість зупинених документів завдяки збільшенню етапів перевірки з 2 до 4, уточненню критеріїв перевірки, введенню двох рівнів прийняття рішення щодо ПН та відведення на це 5-денного терміну, йдеться у повідомленні на сайті Державної фіскальної служби (ДФС).

Як повідомляється із посиланням на директора Департаменту моніторингу доходів та обліково-звітних систем Миколу Чмерука, нова система аналізу ПН/РК має чотири етапи: відсікаючий, контроль ризиковості платника податку, моніторинг відповідності показникам, яким визначається позитивна податкова історія платника, перевірку ризиковості здійснення операцій, тобто контроль наявного «пересорту».

«Ми вважаємо, що ця конструкція суттєво зменшуватиме кількість податкових накладних, які будуть зупинятися», – підкреслив Чмерук.

Так, до «відсікаючих» ознак віднесені: операції з постачання товарів (послуг) кінцевому споживачу та (або) які звільнені від оподаткування, обсяг постачання менше 500 000 грн та якщо керівник є директором менше ніж у трьох платників податку на додану вартість (ПДВ), а також – податкове навантаження більше 3%.

«Після цього ПН перевіряється, чи виписана вона платником податків, який визначений як ризиковий. Критерії ризикового платника податків ми намагалися виписати так, щоб вони однозначно вказували на платника, який займається «пересортом». Власне, це – платник податків, зареєстрований на викрадені, втрачені документи, зареєстровані на підставних осіб, тощо», – зазначив Микола Чмерук.

Далі платник податків перевіряється на наявність позитивної історії. Серед показників, за якими визначається позитивна податкова історія, зокрема: загальна сума сплати ЄСВ та податків і зборів становить більше 5 млн грн, наявність власних (орендованих) земельних ділянок понад 200 га або орендованих земельних ділянок комунальної та (або) державної власності площею не менше 0,5 га, торгівля однаковими товарами.

«І лише в разі невідповідності всім вищезазначеним критеріям буде робитися перевірка ризиковості здійснення операції», – йдеться в повідомленні.

Крім того, ще однією новацією стане запровадження дворівневої системи прийняття рішень – на центральному та регіональному рівнях.

«Сьогодні в регіонах вже створені комісії, які прийматимуть рішення щодо заблокованих накладним. Центральний апарат матиме можливість переглядати рішення регіональних податкових органів лише по тих платниках, обсяг операцій по яких перевищує 30 млн грн, але знову ж таки всі рішення формуватимуться в регіонах», – підкреслив Чмерук.

Крім того, він додав, що якщо протягом 5 днів не прийнято жодного рішення щодо ПН, то така накладна буде автоматично зареєстрована.

Нагадаємо, згідно із законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», з 1 січня 2018 року призупинено на два місяці дію механізму блокування ПДВ-накладних. До 1 березня 2018 року Кабінет міністрів мав розробити нові критерії, після чого система відновить свою роботу.

Так, Кабінет міністрів України 21 лютого 2018 року затвердив Порядок зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, до якого ДФС розроблено проекти критеріїв ризиковості платника податків, ризиковості здійснення операцій, показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податків.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті