Введення окремого декларування доходів заможних українців є популізмом – експерт

Введення окремого декларування доходів заможних українців є популізмом – експерт

Таку думку висловив юрист щодо законопроекту Мінфіна про встановлення окремого порядку декларування доходів таких українців

Введення окремого декларування доходів заможних українців є популізмом – експерт
Фото: Shutterstock

Законодавча ініціатива Мінфіна щодо введення окремого обліку доходів заможних українців, а саме щорічної подачі декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації), виглядає  дещо дивно, зокрема, жодних мотивів, окрім популізму, подібний крок не має.

Таку думку висловив партнер ESQUIRES Артем Саприкін у коментарі Mind до відповідного проекту закону, винесеного днями Міністерством фінансів на громадське обговорення.

«Не зрозуміло, чому «строк позовної давності», тобто строк для проведення податкової перевірки складає 3 роки (1095 днів) для всіх платників податків і має складати 10 років (3650 днів) для платників податків, що будуть визнані «особами з високими статками», – зазначив Саприкін.

Водночас, за його словами, подовжений «строк позовної давності» для проведення перевірок контрольованих операцій (2555 днів) має сенс, адже питання трансфертного ціноутворення та контрольованих операцій є дійсно складними та потребують ретельної перевірки величезних масивів даних і специфічних знань та підготовки. «Але яких специфічних знань потребує перевірка податкової декларації фізичної особи, мені важко сказати», – зазначив юрист.

Також на його думку, викликає великий подив встановлення штрафу за несвоєчасне подання податкової декларації особами з високими статками в розмірі 10% суми нарахованого податку.

«При тому, що для всіх інших платників податків такий штраф складає 170 гривень і не визначається у відсотках від суми нарахованого податку. Скажу більше, у відсотках від суми нарахованого або недоплаченого податку можуть встановлюватися лише штрафні санкції за несплату (або недоплату) податкових зобов’язань, але аж ніяк за несвоєчасне подання декларації. Тобто маємо ще й проблеми із законодавчою технікою», – пояснив експерт.

Крім того, він зазначив, що «заможні українці» щорічно подають податкові декларації, «оскільки наявність таких декларацій є найкращим поясненням походження їхніх статків як в Україні, так і за кордоном, де вони, як бенефіціари різноманітних компаній, зобов’язані пояснювати банкам походження коштів», – підкреслив експерт.

Нагадаємо: Мінфін у відповідному законопроекті власного авторства пропонує вести окремий облік заможних українців і зобов'язати їх щорічно подавати декларації про майновий стан і доходи (податкові декларації).

За даними міністерства, орієнтовна кількість таких фізосіб – платників податків під час проведення деклараційної кампанії складе 1200 осіб.

Пропонується виділити 3 критерії для того, щоб відносити громадян до категорії заможних. Зокрема, громадянин може бути кінцевим бенефіціарним власником великого платника податків; мати загальний оподатковуваний дохід за попередній рік в 50 млн грн; мати пряме або опосередковане володіння 10% і більше юрособи-нерезидента, який задекларував дохід за попередній рік 10 млн євро й більше.

Несвоєчасне подання податкової декларації Мінфін пропонує карати штрафом у 10% від суми нарахованого податку на доходи фізосіб (ПДФО).

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті