mind
Чотири справи «Україна проти Росії» передані до Великої палати ЄСПЛ

Чотири справи «Україна проти Росії» передані до Великої палати ЄСПЛ

Які стосуються порушень прав людини в анексованому Криму і на Донбасі

Чотири справи «Україна проти Росії» передані до Великої палати ЄСПЛ
Фото: echr.coe.in

Палата Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) передала Великій палаті суду чотири справи «Україна проти Росії», що стосуються порушень прав людини в анексованому Криму і на Донбасі, повідомляє Інтерфакс-Україна із посиланням на інформацію ЄСПЛ.

«Палата Європейського суду з прав людини, яка розглядає чотири міждержавних заяви, подані Україною проти Росії, вирішила відмовитися від юрисдикції над ними на користь Великої палати», – йдеться у повідомленні суду.

Як зазначається, у переданих справах Україна звинувачує Росію і збройні групи, які РФ контролює у порушенні Європейської конвенції з прав людини. Зокрема, заяви були подані за кількома статтями, зокрема за статтею 2 (право на життя), статтею 3 (заборона тортур і нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження), статтею 5 (право на свободу і безпеку), статтею 6 (право на справедливий судовий розгляд).

Перші дві справи стосуються подій, що відбувались з 27 лютого 2014 року, коли Російська Федерація здійснила анексію АР Крим, а також, здійснюючи контроль над сепаратистами і збройними групами, реалізовувала агресивні збройні дії на Донбасі, що призвело до численних порушень Конвенції.

Зокрема, вказується на загибель українських військових і цивільних унаслідок незаконної анексії Криму і збройної агресії на Донбасі; незаконні арешти, тортури і жорстоке поводження до кримських татар за етнічною ознакою і за спроби захистити українські національні символи в Криму; автоматичне визнання жителів Криму громадянами РФ; переслідування і перешкоджання діяльності журналістів тощо.

Інші дві справи покривають події в Криму та східній Україні з вересня 2014 року. Уряд України стверджує, що РФ, встановила контроль у Криму і, контролюючи сепаратистів і збройні групи, фактично контролює райони Донецька і Луганська, що означає, що вона несе відповідальність за численні порушення Конвенції у цих районах. Зокрема, незаконні арешти, обшуки і зникнення активістів і членів кримськотатарської громади; загибель військових і цивільних на Донбасі унаслідок застосування сили збройними групами, контрольованими РФ; тортури і жорстоке поводження до цивільних і військових у Криму і на Донбасі; неможливість роботи українських ЗМІ на цих територіях; незаконна експропріація власності тощо

Як повідомлялося, Україна передала до ЄСПЛ п'ять справ, щодо відповідальності РФ за події на Донбасі і в анексованому Криму. Першу було передано ЄСПЛ 13 березня 2015 року.

Крім того, як писав Mind, Україна протягом квітня-травня 2018 року має намір подати позов проти Росії до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) щодо захисту прав політичних в'язнів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті