Чотири справи «Україна проти Росії» передані до Великої палати ЄСПЛ
Які стосуються порушень прав людини в анексованому Криму і на Донбасі

Палата Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) передала Великій палаті суду чотири справи «Україна проти Росії», що стосуються порушень прав людини в анексованому Криму і на Донбасі, повідомляє Інтерфакс-Україна із посиланням на інформацію ЄСПЛ.
«Палата Європейського суду з прав людини, яка розглядає чотири міждержавних заяви, подані Україною проти Росії, вирішила відмовитися від юрисдикції над ними на користь Великої палати», – йдеться у повідомленні суду.
Як зазначається, у переданих справах Україна звинувачує Росію і збройні групи, які РФ контролює у порушенні Європейської конвенції з прав людини. Зокрема, заяви були подані за кількома статтями, зокрема за статтею 2 (право на життя), статтею 3 (заборона тортур і нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження), статтею 5 (право на свободу і безпеку), статтею 6 (право на справедливий судовий розгляд).
Перші дві справи стосуються подій, що відбувались з 27 лютого 2014 року, коли Російська Федерація здійснила анексію АР Крим, а також, здійснюючи контроль над сепаратистами і збройними групами, реалізовувала агресивні збройні дії на Донбасі, що призвело до численних порушень Конвенції.
Зокрема, вказується на загибель українських військових і цивільних унаслідок незаконної анексії Криму і збройної агресії на Донбасі; незаконні арешти, тортури і жорстоке поводження до кримських татар за етнічною ознакою і за спроби захистити українські національні символи в Криму; автоматичне визнання жителів Криму громадянами РФ; переслідування і перешкоджання діяльності журналістів тощо.
Інші дві справи покривають події в Криму та східній Україні з вересня 2014 року. Уряд України стверджує, що РФ, встановила контроль у Криму і, контролюючи сепаратистів і збройні групи, фактично контролює райони Донецька і Луганська, що означає, що вона несе відповідальність за численні порушення Конвенції у цих районах. Зокрема, незаконні арешти, обшуки і зникнення активістів і членів кримськотатарської громади; загибель військових і цивільних на Донбасі унаслідок застосування сили збройними групами, контрольованими РФ; тортури і жорстоке поводження до цивільних і військових у Криму і на Донбасі; неможливість роботи українських ЗМІ на цих територіях; незаконна експропріація власності тощо
Як повідомлялося, Україна передала до ЄСПЛ п'ять справ, щодо відповідальності РФ за події на Донбасі і в анексованому Криму. Першу було передано ЄСПЛ 13 березня 2015 року.
Крім того, як писав Mind, Україна протягом квітня-травня 2018 року має намір подати позов проти Росії до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) щодо захисту прав політичних в'язнів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].